اگر تب دارید، نگویید باید از شر تب خلاص شوم، از خود سوال کنید علت تب چیست ؟ و چرا به بیماری مبتلا شده ام ؟ این سوال را مکرر تکرار کنید و در پی جواب آن باشید.

با از بین بردن علائم بیماری، تنها توانسته اید علت واقعی مشکل را سرکوب نمایید، و این وضعیت را بحرانی تر و بدتر می کند.

اگر در حال رانندگی باشید و چراغ روغن اتومبیل روشن شود، قطعاً شما برای خاموش کردن چراغ روشن اتومبیلتان، لامپ چراغ روغن را باز نمی کنید چون با باز کردن لامپ چراغ مشکل روغن اتومبیل حل نمی شود. اگر شما این کار را بکنید؛ شما فقط علامت را از بین برده اید. دیگر چراغ روغن روشن نیست. اما دلیل روشن شدن چراغ هنوز باقی است. شاید بتوانید برای مدتی و یا چندین هفته دیگر قبل از آن که اتومبیل متوقف شود، رانندگی کنید. اما بالاخره در جایی ایست کامل خواهد نمود و شما را به زحمت و صرف هزینه بیش تر وادار خواهد کرد.

بدن انسان نیز به همین شکل است. اگر به سردرد مبتلا شده اید، نباید بگویید : «درد سرم را از بین ببرم» بلکه باید آسیب شناسی شود و از خود سوال کنید که علت شکل گیری این سردرد چیست ؟ وقتی که با تعمق و نگرش تلاش را آغاز نمودیدف در حقیقت به علت اصلی مشکل- نه فقط درمان علائم- پرداخته اید. باور کنید: علم پزشکی، داروها و جراحی، فقط علائم را درمان می کنند.

سوالی که همیشه مطرح می شود، این است که : آیا جایی برای درمان به شیوه کنونی وجود دارد؟ پاسخ این است، قطعاً بله!

در مقاطعی باید جامعه پزشکی را مورد تحسین قرارداد، چون روش هایی را ایجاد نموده اند تا شخص در وقایع و حوادث هولناک، تصادفات و یا مواقع اضطراری، زنده بماند.

اگر همیشه از خود سوال کنیم «علت چیست؟» و تنها در پی درمان علائم بیماری نباشیم، می توانیم از خدمات و امکانات جامعه پزشکی استفاده کنیم، در این جا به ذکر نمونه ای اشاره می کنم.

نکته : در باغ قدم می زنید، روی میخی قدم می گذارید و در پای شما فرو می رود، و جهت درمان به اورژانس مراجعه می کنید، و با اضطراب خواستار درمان و التیام زخم می شوید. بله پای شما روی میخ رفته، یک میخ زنگ زده، از درد به خود می پیچد و متقاضی کمک و درمان می شوید. پزشکان می گویند ممکن است دچار عفونت شوید و به شما دارویی می دهد که جلوی خونریزی را می گیرد و شما را تحت عمل جراحی قرار داده و با بخیه و پانسمان درمان را به پایان می برد.

این قابل قبول می باشد، چون علت بروز مشکل شناخته شده است. «راه رفتن روی میخ» ما به علت پرداخته ایم و علت آسیب را مورد مطالعه قرار داده و پس از آن علائم آن را کنترل کرده ایم.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: