استفاده از تغذیه صحیح به افزایش انرژی و سلامتی کمک بسیار بزرگی میکند. انتخاب غذای مناسب بر اساس نیاز بدن در هر فرد متفاوت می باشد به همین خاطر شناخت بدن و بالتبع آن نیاز بدن امر ضروری به نظر می رسد.اما آنچه که مشخص است هر بدن به غذای سالم و با کالری مناسب متناسب با فعالیت های روزانه نیازمند است که موجب سلامتی جسم و روح آن میگردد.

از آنجا که مواد مغذی از غذاها تامین می شود از این رو ما باید یاد بگیریم که چه غذاهایی بخوریم و چه مقدار برای هر وعده غذایی در نظر بگیریم.تغذیه به فرایندهایی مانند مصرف ، جذب ، هضم ، انتقال و دفع مواد غذایی ( مثل غذا و مواد غذایی دیگر ) اطلاق می شود . از آنجایی که تغذیه مناسب برای سلامتی و پیشگیری از بیماری ضروری است ، هر فرد برای مراقبت بهداشتی نیازمند اطلاعات کافی در مورد تغذیه و نیازهای تغذیه ای بدن در سراسر دوره زندگی است .

شیوه زندگی کم تحرک امروز ، انسان را از جهت ابتلا به بیماری های گوناگون نسبت به سالهای قبل مستعد ساخته است . مصرف غذاهای سرخ شده ، پرنمک ، یخ زده ، کنسروهای گوناگون ، غذاهای بسیار شیرین ، فرآورده های غذایی آماده شده ، نوشابه های گازدار شیرین ، آب میوه های غیر طبیعی ،غذاهای گوشتی پر چرب و دیگر غذاهای متنوع به کاهش مقاومت بدن و ابتلا به بیماری ها کمک نموده است

نشانه هایی که بر تغذیه خوب دلالت دارند عبارتند از : قد و وزن متناسب با سن ، ترکیب متناسب بدن ،مو پوست زنده و شاداب ، ناخنهای سالم و صورتی رنگ ، گامهایی سالم و صحیح ، چشمهایی جست و جو گر و تیزبین ، اشتهای خوب و تخلیه روده ای به صورت کامل و منظم ، فهم و درک کامل ، واکنشی مطمئن و شخصیتی مقبول و تعادل در حیات و سلامتی کامل.

مطالعه تغذیه باید بیشتر بر ارتقاء سطح سلامتی تمرکز داشته باشد . برای تغذیه کافی ، هر فرد باید مواد غذایی اساسی ماند کربو هیدراتها ، چربیها ، پرو تئینها ، ویتامین ها ، مواد غذایی و آب را دریافت کند . این مواد غذایی برای رشد و عملکرد صحیح بدن ضروری هستند . در هر حال ، در صورتی که مقدار آنها ناکافی باشد ، بدن قادر به تولید آنها نیست . بنابراین باید از طریق مصرف غذاها تامین شوند. علاوه بر این برای مصرف مواد غذایی دستگاه گوارشی باید به خوبی کار کند . هر یک از مواد غذایی اعمال سوخت و ساز اختصاصی به خود دارند ولی به تنهایی عمل نمی کنند.

مواد غذایی در حفظ و نگهداری سلامتی و تندستی نقش حیاتی دارند . یک برنامه غذایی مغذی ،پایه و اساس ارتقاء سلامتی و پیشگیری از بروز بیماری است.

وقتی همه مواد غذایی ضروری در یک نسبت صحیح و متناسب نیاز بدن ما در وعده های غذا موجود باشد برنامه غذایی متعادل خوانده می شود . برای دستیابی به یک تغذیه مطلوب ، هر فرد باید از یک برنامه غذایی متنوع که دارای مقدار کافی کربو هیدرات ، چربی ، پروتئین ، ویتامین ها ،مواد معدنی ،آب و فیبر غذایی است ، مصرف نماید.

زیاده روی در مصرف مواد غذایی برای سلامتی انسان زیان آور است مصرف ناکافی و یا بیش از اندازه مواد غذایی را تغذیه بد و نامناسب می گویند بر خلاف کمبود تغذیه ،هنگامی که فرد مقدار زیادی مواد غذایی مصرف می کند، زیاده روی در تغذیه به وجود می آید .

تغذیه چه نقشی در سلامت بدن دارد؟

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: