اسیدهای چرب EPA و DHA نقش بسیار مهمی را در تغذیه دارند و در چند سال گذشته مطالعات فراوانی بر روی آن ها شده است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

اگر جزو افرادی هستید که علاقه به ماهی ندارید و ذائقه شما آن را نمی پذیرد حتما از کپسول های روغن ماهی جهت تا مین این دو اسید چرب استفاده کرده و به سلامتی و طول عمر خود بیافزائید.

وجود دو اسید چرب EPA و DHA در ماهی (خصوصاً ماهی های آب های سرد) دلیل اساسی عدم یخ زدگی و انجماد آن ها در آب های سرد می باشد. این دو اسید چرب پس از خورده شدن توسط انسان و ورود آن به بدن نیز دارای همین خاصیت بوده و هیچ گاه به حالت جامد و رسوب در نمی آید. اگر به سایر روغن های حیوانی توجه کرده باشید می بینید که در درجه حرارت خاصی مایع و سپس بصورت جامد در می آیند. این حالت را خصوصاً پس از تهیه آبگوشت و قرار دادن آن در یخچال و بسته شدن حلقه چربی بزرگ بر روی آن می توان مشاهده کرد. روغن هایی که چنین خاصیتی دارند امکان دارد در بدن ما نیز دچار همین تغییرات گردند و با افت درجه حرارت به وضوح شاهد این تغییرات باشیم که البته درجه حرارت 37 بدن و سایر مکانیسم های دفاعی بدن مانع از این تغییر می شوند.

برای فهم بهتر اهمیت اسید چرب امگا-3، در ابتدا باید کمی در مورد اسید چرب امگا -6 توضیح دهیم:

امگا -6 چیست ؟

امگا-6 نیز مانند امگا-3 از گروه اسیدهای چرب غیر اشباع (مایع) مرکب می باشدولی در ساختمان خود دارای اولین پیوند دوگانه بین کربن 6 و 7 می باشد و همین جا به جایی پیوند دو گانه در امگا-6 باعث اثرات بیولوژیکی متفاوت در آن نسبت به امگا-3 شده است.

دانشمندان و محققین علم تغذیه پی برده اند که طی صد سال گذشته مصرف اسید چرب امگا-6 افزایش یافته است و علت آن را به افزایش مصرف گوشت از یک طرف و تبلیغات فراوان به مصرف روغن های گیاهی و سویا و آفتابگردان، از طرف دیگر نسبت داده اند. این مواد حاوی اسید OMEGA-6 به مقدار زیاد می باشند و مصرف زیاد ان ها باعث افزایش سطح این اسید چرب (امگا-6) در خون می شود. چیزی که در این جا مهم است و نقش اساسی در پیشگیری از بروز بیماری های قلبی- عروقی و مغزی دارد تعادل بین نسبت امگا-6 و امگا-3 در بدن است، نه افزایش نسبت هرکدام به تنهایی، به عبارتی می توان گفت افزایش یک طرفه امگا-6 در بدن نه تنها سودمند نمی باشد بلکه می تواند اثر منفی بر روی سیستم ایمنی هم داشته باشد. اگر تفاوت سطح امگا-6 و امگا-3 در بدن زیاد باشد و غلبه یک طرفه امگا -6 ایجاد شود آمادگی بدن برای ایجاد التهابات افزایش یافته و کلنگ امراض مختلف خصوصاً امراض التهابی و عفونی زده می شود. مهم در این جا بالا بردن سطح امگا -3 و امگا -6 به تناسب باهم دیگر است. با رعایت تعادل صحیحی در افزایش این دو می توان جلوی بسیاری از بیماری ها از جمله تنگی های عروقی و به دنبال آن سکته های قلبی و مغزی را گرفت.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: