نقش امگا-3 در بهبود خواب

در تحقیقات علمی نشان داده شده است که امگا-3 در سنتز ملاتونین از ترپیتوفان نقش دارد (ترپیتوفان..... سروتونین.... ملاتونین) همان طور که می دانید ملاتونین رل مهمی در بهبود خواب به عهده دارد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که مصرف امگا-3 در بهبود خواب کمک کننده می باشد.

ترپیتوفان (Tryptophane) اسیدآمینه ضروری است که بایستی به بدن روزانه از طریق مواد غذایی برسد. این اسید آمینه اعمال متعددی را در کارخانه بیوشیمیایی بدن انجام می دهد. یکی از این کارها این است که با 9 اسید آمینه ضروری دیگر بدن برای وارد شدن به مغز رقابت می کند. همان طور که گفته شد این اسید آمینه در بهبود خواب نقش مهمی را به عهده دارد. بنابراین در افرادی که دچار بی خوابی می شوند با دادن رژیم غذایی مناسب باید از ورود سایر اسیدهای آمینه به مغز ممانعت کرده تا به این صورت بتوانیم اسید آمینه ترپیتوفان که ماده اولیه ساخت ملاتونین و بهبود خواب می باشد را به مغز برسانیم. برای این منظور باید سعی شود آخرین وعده غذایی پر پروتئین و حاوی مواد گوشتی، ظهرها میل شود و شب ها غذاهای حاوی گوشت و پروتئین حتی الامکان خورده نشود.

انواع کربوهیدرات به صورت ماکارونی، میوه، نانف بیسکویت و .... جهت مصرف این گروه از افراد در وعده های شام ایده آل است.

با رعایت برنامه غذایی فوق و مصرف امگا-3 و ماهی در برنامه غذایی می توانیم کمک بزرگی به خود کرده و در کنترل خواب و داشتن خوابی آرام برای خود موثر واقع شویم.

بیشتر غذاها یا ترکیباتی که مصرف می کنید ممکن است واکنش های ناخواسته ای را در بر داشته باشد. روغن ماهی شهرت فراوانی در داشتن فواید برای سلامتی داشته و گفته می شود که عوارض جانبی قابل توجهی ندارد. اما اگر شما مصرف این مکمل را شروع کرده اید و بی خوابی های تان نیز شروع شده، احتمالاً جزو معدود کسانی هستید که دچار عوارض جانبی این ترکیب می شوند. بی خوابی، به عنوان یک عارضه جانبی ناشی از مصرف روغن ماهی، می تواند به مرور زمان افزایش پیدا کرده و فواید روغن ماهی را کنار بزند.

عناصر فعال

روغن ماهی دارای مواد مغذی است که بدنتان نمی تواند تولیدشان کند: اسیدهای چرب امگا 3 به نام دوکوساهگزائنوئیک اسید یا DHA و ایکوزاپنتایینوییک اسید یا EPA. شما باید این دو اسید را از راه تغذیه تان دریافت کنید. این ترکیبات در ماهی و غذاهای دریایی به وفور یافت می شوند و همچنین در روغن کتان، گردو و جلبک دریایی موجود هستند. اسیدهای چرب امگا 3 به عنوان عوامل ضدالتهابی در بدن عمل می نمایند، و به طور طبیعی واکنش التهابی سیستم ایمنی را کاهش می دهند. در رژیم غذایی بیشتر افراد، به میزان کافی از این اسیدهای چرب وجود ندارد و به همین علت، سراغ مکمل های روغن ماهی می روند.
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۷ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: