دوز مصرف روزانه قرص های حاوی روغن ماهی چقدر است ؟

ابتدا باید با دوز کم از نیم گرم تا یک گرم، روزانه همراه با غذا شروع شود، سپس می توان آن را آرام آرام زیاد کرده تا به 5/1 تا 2 گرم در روز برسد. و زمانی که احساس کردید این مقدار برای شما قابل تحمل است، با همان دوز آن را نگه دارید.

اگر احساس کردید که با گاز معده و به دنبال آروغ زدن، مزه روغن ماهی یا ماهی در دهان شما ایجاد می شود، این به معنی آن است که هضم روغن ماهی به راحتی صورت نگرفته و باید دوز آن را کاهش دهید. مجدداض با دوز پایین شروع کنید و ان را کم کم افزایش دهید.

اگر خواستید به مدت طولانی از دوز 3 گرم روغن ماهی استفاده کنید، حتماً همراه آن ویتامین E با دوز 400 تا 800 واحد استفاده کنید.

با اینکه همه جا صحبت از فواید امگا ۳ در بدن می شود، از رادیو و تلویزیون که در برنامه های خود به تبلیغ تخم مرغ های حاوی امگا ۳ می پردازند گرفته تا مجلاتی که هر روز بر مصرف امگا ۳ تاکید می ورزند، اما کمتر کسی پیدا می شود که بداند امگا ۳ چیست، چه خواصی دارد و در چه منابعی یافت می شود؟چربی ها انواع مختلفی دارند. براساس پیوند دوگانه به دو نوع اشباع و غیراشباع تقسیم می شوند.

امگا ۳ نوعی چربی غیراشباع مرکب است که در زنجیره اتصالی کربن خود یک گروه کربوکسیل و چندین پیوند دوگانه دارد و خود از سه گروه چربیALA (آلفا لینولئیگ اسید)، EPA (ایکوزاپنتانوئیک اسید) و DHA (دوکوزاهگزانوئیک اسید) مشتق می شود.بهترین منبع تامین امگا ۳ ماهی است و مقدار توصیه شده آن دو بار در هفته است.ALA که مهم ترین نوع امگا ۳ است بیش از ماهی در جوانه گندم، گردو و دانه های روغنی (کتان و سویا) یافت می شود، اما دو نوع دیگر فقط در ماهی به ویژه در قزل آلا، ساردین، ماهی تن و آزاد موجود است.چربی امگا ۳ از تشکیل Thromboxan (عامل مهم در لخته شدن خون) جلوگیری می کند و سطح تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد. لذا ماده بسیار مفیدی در جلوگیری از بروز بیماری های عروقی و حملات قلبی به شمار می رود.

تاثیر امگا ۳ تنها به سلامت قلب محدود نمی شود بلکه خواص دیگری نیز دارد که اغلب از آن بی اطلاعند. چربی امگا ۳ به ویژه مشتق آن DHA با ایجاد تعادل میان حفظ مقاومت و انعطاف پذیری سلول های پوست باعث تحریک تشکیل کلاژن و بافت هم بند الاستین شده و از خشکی و چروکیدگی و پیری زودرس جلوگیری می کند و همین میزان بروز آکنه و جوش های التهابی در نوجوانان را کاهش می دهد.چربی امگا ۳ همچنین باعث استحکام استخوان ها می شود، عارضه خشکی چشم را که بیماری شایع در سالمندان است کاهش می دهد و بالاخره بروز آلزایمر را به تعویق می اندازد. با توجه به موارد فوق دیگر هیچ جای شکی در خواص امگا ۳ باقی نمی ماند. پس از خوردن ماهی و دانه های روغنی و خشکبار به ویژه بادام زمینی و گردو غافل نشوید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: