از نظر ما بهترین گوشت طبیعی گوشت جانورانی است که در طبیعت پرورش می یابند نظیر ماهیها. از زمانی نوح تاکنون تغذیه و سبک زندگی مخلوقان اقیانوس تغییر چندانی ننموده، اما صرفنظر از تاریخ، حقیقتاً تمام ماهیها دارای چربی فوق العاده کمی هستند برای مثال : میگو و اسکوئید (نوعی ماهی) کمتر از 1 درصد چربی دارند. خرچنگ در حدود 3 درصد و ماهی تون در حدود 4 درصد روغن ماهی دارند. ماهیهای پرورشی دارای چربی کمتری هستند. رویهمرفته وقتی آمار انواع ماهیها را از نظر چربی بررسی کنیم.، به جز موارد استثنایی حداکثر کمتر از 5 درصد چربی دارند. و در صورتیکه بخواهید نان ساندویچی را با کمی کره چرب کنید و همراه با ماهی بخورید بیش از 5 درصد روغن نخواهید خورد.

البته بررسی دقیق چربی حیوانات بسیار مشکل است، ولی تا حدی که اطلاع یافته ام با طرز تغذیه هورمونی که اکثر حیوانات اهلی دارند بیش از تا گوشت آنها محتوی چربی است.

جوجه نسبت به گوشت گاو بطور قابل ملاحظه ای چربی کمتری دارد و گوشت پرندگان جنگلی نیز به مراتب دارای چربی کمتری است. گوشت خرگوش جنگلی و اهلی هم فرق چندانی ندارد و حدود 8 درصد چربی دارد.

برای علاقمندان به کم کردن وزن ، مطلب مهم چربیها است که فشرده ترین نوع کالریها را در بردارند. صرفنظر از همه این تعاریف من نمی خواهم پیشنهاد کنم که شما گوشت نخورید، ولی اگر تمایل به خوردن گوشت پیدا کردید، در انتخاب نوع آن دقت کنید، و با تفکر بیشتر با آن برخورد نمائید. اگر تصمیم به خوردن گوشت گاو پیدا کردید، تمام چربیهای آنرا دور بریزید، زیرا هر 30 گرم چربی 250 کالری دارد و از گوشتهای پخته شده نیز با کارد و چنگال تمام چربیهای آنرا بگیرید و به این ترتیب در هفته می توانید 500 الی 1500 کالری از خود دور کنید. با خواندن «راهنمائی برای خریداران گوشت» بر اطلاعات خود بیشتر بیفزایید و تصمیم بگیرید.

خانواده گروه گوشت ها را علاوه بر خود گوشت، تخم مرغ و انواع حبوبات تشکیل می دهد لذا نیازی نیست که در هر وعده غذایی گوشت مصرف کنیم. خوشبختانه در آشپزی سنتی کشورمان از انواع حبوبات از جمله عدس، ماش، لپه و لوبیا بهره گرفته می شود. گفتنی است از همه این موارد که منابع مختلف پروتئینی به شمار می روند، در مجموع با هم چیزی حدود 90گرم را در طول روز احتیاج داریم بنابراین باید در استفاده از آنها تناسب برقرار کنیم. در واقع یک انسان بالغ روزانه دو تا سه واحد گروه گوشت لازم دارد که هر واحد آن حدود 45 گرم گوشت است.

وی با اشاره به اینکه گوشت ماکیان همچون مرغ، بوقلمون و اردک، شامل دو نوع گوشت سفید و قرمز می شود، افزود: بطور مثال گوشت قسمت سینه مرغ، گوشت سفید و گوشت ران آن قرمز به شمار می رود که از چربی بیشتری برخوردار است. بنابراین به افرادی که از رژیم کم کالری تغذیه می کنند، توصیه می شود علاوه بر اینکه، باید گوشت قرمز کمتری مصرف کنند از گوشت سفید مرغ در واقع همان سینه مرغ بیشتر استفاده نمایند. گوشت بوقلمون نیز بطور کلی یکی از بهترین انواع گوشت ها محسوب می شود، البته مقدار گوشت قرمز در آن نسبت به مرغ بیشتر است و چربی بیشتری دارد اما در مقایسه با گوشت قرمز چربی آن کمتر است.

این دکترای تخصصی علوم تغذیه در پایان یادآور شد: توجه داشته باشید، گوشت دام هایی که در طبیعت چریده و بزرگ شده اند، در مقایسه با حیواناتی که در قفس یا دامداری ها پرورش یافته و داروهای دامی و آنتی بیوتیک به آنها تزریق شده است، به علت تحرک بیشتر و استرس کمتر، از کیفیت بالاتری برخوردار است.

بهترین گوشت برای مصرف روزانه، چه گوشتی است؟

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: