درخواست غذا برای شام

«شما می دانید که شام شما باید نیمی از کالری نهار شما را داشته باشد، زیرا بعداز شام فعالیت شما به مراتب کمتر است. توصیه ما آن است که همیشه هر نوع غذایی که برای شام سفارش میدهید، بصورت کباب پز باشد حتی گوشت ساندویچ شما که جوجه و یا بوقلمون است به صورت کباب آماده شده باشد، اگر اینگونه ساندویچ ها را میل کنید بیش از 150 کالری ندارد.

سیب زمینی آب پز باکره نیز 200 کالری برای شما صرفه جوئی می کند. برای نوشابه اشتها آور نیز درخواست آب گریپ فروت که فقط 50 کالری دارد و یا یک فنجان آب سبزی و یا آب گوجه فرنگی که فقط 21 کالری دارد بنمائید. بهتر از تمام غذاها برای شام یک بشقاب سالاد سبزیجات تازه نظیر کاهو، کلم، سیب زمینی پخته، تخود فرنگی، پنیر کم چربی با مقداری نان توست می باشد. اگر درخواست پیتزا نمودید، پیتزای بدون گوشت چرخ کرده همراه با قارچ، فلفل و سبزیجات و کمی پنیر بخورید. از ساندویچ های کباب کوبیده پرهیز کنید، کباب کوبیده همراه با سالاد سیب زمینی چیپس و سس پرچربی حداقل دارای 700 کالری است. ساندویچ گوشت بوقلمون نیز با مخلفات آن حدود 300 کالری دارد و چنانچه مایل بودید چنین غذاهایی بخورید، فقط مجاز هستید نیمی از آنرا برای شام بخورید و اگر مایل باشید نیم دیگر را برای روز بعد در یخچال نگاهدارید.

غذا و تغذیه علاقمندان کنترل وزن را زیرک تر و هوشیارتر می کند.

واقعیت این است که بدن ما انرژی خود را طی روزهای متمادی تنظیم می‌کند و دریافت کالری در هر ساعت از شبانه روز در کامپیوتر یا ماشین حساب یا حافظه بدن ضبط می‌شود. در نهایت برآیند دریافت و هزینه کردن انرژی در درازمدت سبب چاقی یا لاغری می‌شود و گرنه، خوردن شام به خودی خود نمی‌تواند انسان را چاق کند. چه بسا افرادی که شام را کامل‌تر از ناهار می‌خورند ولی هزینه انرژی ۲۴ ساعته آنها را به گونه‌ای است که تراز کالری در آنها منفی خواهد بود‌ ‌و تراز منفی به این معناست که فرد کمتر از مقدار مورد نیاز بدنش غذا بخورد و کالری دریافت کند. در این صورت است که کاهش وزن حاصل خواهد شد اما اگر کالری دریافتی از مقدار مورد نیاز بیشتر باشد، چاق شدن حتمی است حتی اگر بیشتر مواد غذایی رژیم شما را سبزی و میوه‌ها تشکیل دهند. در حالی که اگر میزان کالری ضروری با میزان انرژی دریافت شده برابر باشد، ثبات وزنی ایجاد خواهد شد. البته این‌که انسان شام را سبک‌تر بخورد، از نظر این‌که دستگاه گوارش در هنگام خواب آسوده‌تر باشد و خواب راحت‌تری داشته باشیم، خوب است ولی این به آن معنا نیست که کالری‌های دریافتی در شام همیشه تبدیل به چربی می‌شوند، چرا که پس از شام می‌خوابیم ولی کالری ناهار تبدیل به چربی نمی‌شود چون پس از آن فعالیت می‌کنیم. به یاد داشته باشیم که فرآیند هضم و جذب مواد غذایی از لحاظ وارد شدن غذا به دهان، تا زمانی که مواد مغذی وارد سلول‌ها می‌شوند به طور معمول چند ساعت به درازا می‌کشد. از سوی دیگر، باید توجه داشت که به طور معمول در هنگام شام، ذخایر گلیکوژنی عضلات و کبد به دلیل فعالیت روزانه پایین آمده و مواد قندی جذب شده به خون، به طور عمده صرف اشباع کردن این ذخایر خواهند شد و نمی‌توانند به چربی تبدیل شوند. اگر فاصله شام تا خواب لااقل دو ساعت باشد، مقدار زیادی از مواد غذایی از معده خارج شده و بنابراین خواب راحتی به دنبال آن خواهید داشت. اما بهتر است در این وعده از حجم کم غذا استفاده کنید و این‌که غذای شما از چربی کمتری تشکیل شده باشد زیرا مواد غذایی پرچرب دیرتر از معده خارج شده و اگر وعده غذایی دیر هنگام میل شود، می‌تواند اختلال در خواب شبانه ایجاد کند. نکته دیگر آن است که اندکی تحرک بعد از شام مثل پیاده‌روی می‌تواند توصیه خوبی باشد. بنابراین این ضرب‌المثل انگلیسی که می‌گوید: <بعد از ناهار اندکی خواب> را همیشه به خاطر بسپارید.

علاقمندان به کنترل وزن با توجه داشتن به بسیاری از مسائل کوچک و انتخاب روشهای مطمئن باید استرانژی خاصی برای پختن غذا و انتخاب لوازم آشپزخانه در پیش بگیرند تا موفق باشند»

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: