انتخاب بهترین و بدترین روشهای پختن

هدف ما آنست که با نشان دادن این روشها، چگونگی پختن غذاها را با نشان دادن ستاره کیفیت طبخ آنرا به شما معلوم کنیم.

سه ستاره : کیفیت غذا عالی. دو ستاره: متوسط و قابل قبول. تک ستاره : یعنی کیفیت غذا بد و غیر قابل قبول علاقمندان کنترل وزن .

پختن (آب پز) : روش بسیار خوب برای پختن سیب زمنی، کدو و انواع سبزیجات تازه. این روش نیازی به روغن ندارد . قابلمه ایکه انتخاب می کنید باید مناسب با دربی کاملاً بسته که هیچگونه بخاری از آن خارج نشود. برای پختن غذاهای گوشتی بدون چربی، لازم است از آب گوشت بدون چربی که در یخچال نگاهداری کرده اید و روغن های سطح آنرا گرفته اید استفاده کنید تا از خشک شدن جلوگیری شود.

کباب کردن : کباب کردن روی آتش و گاز این حسن را دارد که تمام چربیهای گوشت، جوجه ماهی از آن خارج می شود، برای جلوگیری از خشک شدن می توان با فرچه از آب گوشت بدون چربی، سرکه، آب لیمو و یا چاشنی های بدون چربی به سطح آن مالید تا از خشک شدن جلوگیری شود.

سرخ کردن در ماهیتابه نچسب : چنانچه چربیهای گوشت را کاملاً جدا نمائید و به ورقه های بسیار نازکی ببرید و سپس در کف ماهیتابه که فقط با روغن مایع چرب شده بپزید و سعی کنید با آب خود گوشت پخته شود نسبتاً بد نیست و مقبول واقع می شود.

سرخ کردن در روغن : سرخ کردن هر نوع مواد غذایی با روغن بسیار مضر است. قبلاً درباره مضرات آن به تفصیل سخن گفته ایم نظیر : سیب زمینی سرخ کرده و غیره. غوطه ور کردن هر مواد غذایی در روغن و سرخ کردن آن سبب می شود که روغن به مقدار زیاد جذب شود و با این روش چربی و کالری آن دو برابر می شود.

زودپز یا بخارپز : استفاده از دیگهای زودپز این حسن را در بردارد که چربیهای گوشت در اثر حرارت از آن خارج می شود و در آب گوشت جمع می شود. برای جدا سازی چربیها باید مواد غذایی پخته شده را در یک شب یا چند ساعت در یخچال نگاهدارید تا سرد شود. ساعاتی بعد باید تمام چربیها را از سطح آن جدا کنید و دور بریزید، و مجدداً آنرا گرم کرده میل کنید. در مورد سبزیجات و سیفی جات نیازی به نگاهداری در یخچال نیست و می توانید مستقیماً آن را مصرف نمائید.

کالریهای مواد غذایی را قطع ولی طعم و رایحه آنرا حفظ کنید.

متاسفانه بعضی از خانم های خانه دار بیشتر اوقات خود را در آشپزخانه می گذارنند و با سلیقه خاص خود غذا را آماده می کنند، اما به علت ندانم کاری تمام وقت آنها صرف حفظ کالری غذا می شود و یا سرخ کردن و اضافه کردن روغن کالریها را چند برابر می کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: