راهنمایی طبقه بندی و ارزشیابی غذاها

تاکنون محتوای اصولی این کتاب به منظور تعلیم دادن شما اختصاص یافته تا نسبت به اینکه چرا، و چه موقع غذا بخورید تا هوشیارتر شوید. جداول ضمیمه در این بخش بدین منطور طرح ریزی شده تا آگاهی شما را بر آنچه می خورید ارتقاء دهیم.

تا حالا کاملاً آگاهی پیدا کرده اید که اگر برنامه غذایی خود را صرفاً براساس کالریهای موجود در آن قرار دهید واقع بینانه نبوده است. از طرف دیگر دانش بیشتر درباره کالریهای موجود در غذا و ارزش غذائیت انواع غذاها لازم و بسیار مفید است. بکار بردن این دانش به عنوان منبع اطلاع شما را قادر خواهد ساخت وقتی در برابر غذایی که واقعاً دوست دارید قرار گرفتید عاقلانه تصمیم بگیرید، نه اینکه تحت تأثیر هوس آنی خود واقع شوید.

محاسبات و مفروضات این جداول بطور کامل از نشریات مختلف آمریکا مخصوصاً دپارتمان کشاورزی اتخاذ شده، و موارد کمی نیز از روی برچسب بسته بندیهای معتبر غذایی استفاده شده است. بهرحال با وجودیکه اکثر آنها از جداول با ارزش دولتی اتخاذ شده باید به عنوان منابع اطلاعاتی مورد استفاده قرار گیرد. برای نمونه مواد ویتامینی یک سیب بسیار متنوع و بستگی به آب و هوای فصل محصول، محل تولید، زمان چیده شدن، مدت نگاهداری در انبار و سردخانه دارد تا به مصرف برسد.

محققین دولتی مفروضات خود را از طریق آزمایشات متعدد و ارزشها بدست می آورند، زمان پخته شدن غذا، مسائلی از قبیل روش پختن ، حداکثر حرارت و مدت مصرف بعد از تهیه در نظر گرفته اند. اگر اختلاف جزئی بین غذاهای مختلف در این جداول مشاهده شد نباید با اهمیت تلقی شود.

همچنین باید اضافه کنیم که محققین دولتی در رابطه با مقدار معینی که مورد آزمایش قرار می دهند، ممکن است با دیگر موسسات تفاوت داشته باشد. مثلاً : یک قاشق چای خوری شکر در یکجا 15 کالری و در جای دیگر 16 و 18 کالری تخمین زده شده است. چنین اختلافی زیاد مهم نیست و یا احتمالاً مقدار کالریها از یک جدول تا جدول دیگر ممکن است کمی فرق داشته باشد.

ارزش نسبی برای بیان این واقعیت است که ارزش هر نوع مواد غذایی را باید با توجه به کالریهای موجود در آن نظر گرفت. برای نمونه؛ ارزشیابی موز (خوب) و ارزشیابی حبوبات (عالی) گزارش شده است. زیرا یک فنجان از حبوبات دارای 2 برابر کالری موز، 10 برابر پروتئین، 8 برابر کلسیم و 5 برابر آهن بیشتر دارد، و از طرفی حبوبات بیشتر از موز شکم پرکن است.

بخاطر داشته باشید که این ارزیابی براساس احتیاجات برنامه های ویژه غذایی تنظیم شده، و ممکن است با نیاز موارد دیگر و یا فرد دیگر فرق داشته باشد. مثلاً درباره سیب که دارای بکتن است و برای کسیکه سعی در پائین آوردن کلسترول خون دارد مفید است، ولی بکتن سیب در این جداول منظور نشده است. اما حجم سیب و الیاف آن با وجودیکه مواد مغذی به سیب نمی دهد در نظر گرفته شده است

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: