کلسیم : بسیار مردمی که با رژیم های سخت غذایی 25 کیلو یا بیشتر وزن کم کرده اند، با توجه به محرومیت شدید غذایی به من گفته اند که چند ماه بعد از رژیم غذایی مبتلا به دردهای مضمن پشت و کمر شده اند. با بررسیهایی که در این مورد به عمل آمد معلوم گردید که بزرگترین دلیل به علت فقدان کلسیم بوده است. عده کثیری از آنهایی که ندانسته تن به رژیم های سخت غذایی می دهند، شیر نمی خورند و حتی مواد لبنی را تحریم می کنند و در نتیجه مبتلا به کمبود شدید کلسیم می شوند. ناگفته نماند که گوشتهای مختلف نیز در حد بسیار کمی دارای کلسیم هستند و میزان کلسیم سالادهای سبز نیز بسیار ناچیز است. البته تعدادی از سبزیجات هستند که نسبتاً میزان مفیدی کلسیم دارند اما با خوردن آن مقدار که بتواند کمبود کلسیم را جبران نماید غیر ممکن است.

اخیراً محققین تغذیه میزان مورد نیاز کلسیم بدن را 1200 تا 1500 میلی گرم پیشنهاد کرده اند و میزان آن نیمی از مقداری است که در جدول ذکر کرده ایم بیشتر افرادی که مبتلابه کمبود کلسیم می شوند بانوان بالای 50 سال هستند (بعد از یائسگی تغییرات هورمونی شدت از دست دادن مقدار کلسیم از استخوان ها را بیشتر می کند). اگر چنین خانمی تحت رژیم غذایی قرار گیرد، و یا سابقه رژیم غذایی داشته باشد، شانس توسعه کمبود کلسیم در حد بسیار بالایی در او وجود دارد. نشانه های کمبود کلسیم ممکن است به صورت دردهای پشت و کمر و یا دردهای پائین تنه، انقباض و گرفتگی عضلات، حساسیت و عصبانیت عمومی ظاهر شود. در اثر کمبود کلسیم به تدریج و کند استحکام استخوان ها از بین می رود.

سستی و پوک شدن استخوان ها دارای هیچگونه نشانه ای نیست، تا اینکه در سنین بالا و یا کهنسالی در اثر ضربه کوچکی سبب شکستگی استخوان کفل میگردد. در صورتیکه همین ضربه ها در 20 سال قبل هیچگونه اثری نمی توانست داشته باشد. از دست دادن استحکام استخوان به هیچوجه با پرتو نگاری قابل تشخیص نیست مگر اینکه یا میزان عمده ای از استخوان تحلیل برود.

با توجه با اینکه تامین میزان مورد نیاز کلسیم بدن از غذاهای ویژه بسیار مشکل است و تا حدی می توان با خوردن غذاهای لبنی اطمینان حاصل کرد، اما توصیه من آن است که مخصوصاً خانمهای مسن از قرصهای کلسیم بین 1000 تا 2000 میلی گرم روزانه میل کنند.

در این بخش توجه شما را به استفاده از غذاهای کلسیم دار مخصوصاً در سنین بالا جلب می کنم. جالب توجه آنکه بعضی از غذاهایی که دارای کالری کمی هستند مانند کلم بنفش Broccoli به شما مقدار قابل توجهی کلسیم هدیه می کند.

چگونه کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کنیم؟

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: