بیماری های قلبی و عروقی

اصلی ترین دلیل بیماری های قلبی و عروقی، آرترواسکلروز(سختی عروق یا تصلب شرائین) است که در اثر رسوب چربی و کلسترول و مواد دیگر در دیواره رگ ها بروز می کند. بعضی عوامل خطرساز بیماری های قلبی عروقی عبارتند از :

1- افزایش چربی خون ؛ 2- چاقی؛ 3-مصرف روغن های جامد و بالا بودن کلسترول خون؛4-نوسانات قندخون؛5-نخوردن صبحانه؛ 6-نداشتن فعالیت فیزیکی؛7-کاهش مصرف میوه و سبزی ؛ 8-افزایش مصرف نمک و غذاهای شور 9-زمینه های ژنتیکی.

تغییرات در رژیم غذایی، اگر پیگیری شود، می تواند خطر بیشتر بیماری های قلبی را کاهش دهد. اگر چه پیروی از این تغییرات، نیازمند حمایت فیزیکی، خانوادگی و اجتماعی است تا به عادات غذایی دائمی، تبدیل شود.

1) رژیم درمانی در آریتمی

* ماهی های چرب مانند ساردین، سالمون، تن ماهی ماکرو و غیره سه تا چهار بار در هفته مصرف شود. (اگر در آب نمک یا روغن کنسرو نشده باشند.) این مواد غذایی از لحاظ منیزیم، پتاسیم، منگنز و کوآنزیم Q10 غنی هستند. * باید از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین زیاد، الکل و سیگار پرهیز شود.

2) رژیم درمانی در بیماری کرونر

* کاهش چربی دریافتی به کمتر از 30% انرژی مصرفی، مصرف غلات کامل، میوه جات، سبزیجات و غذاهای غنی از کربوهیدرات پیچیده. * مواد غذایی غیرمجاز در این بیماری: مغز، جگر، دل، زبان، کله پاچه، قسمت های چرب انواع گوشت قرمز، گوشت دنده، گوشت چرخ کرده پرچرب، سوسیس، کالباس، ماهی کنسرو شده در روغن، گوشت غاز و مرغابی، خاویار، شیر و ماست پرچربی (بیش از 2%)، پنیر محلی (تهیه شده از شیر 4% چربی)، پنیر خامه ای، پنیرهای چرب، بستنی، زرده تخم مرغ، سس های حاوی زرده تخم مرغ و کرم دار، روغن های حاوی چربی اشباع شده، کره، دنبه، روغن حیوانی، روغن نارگیل، مارگارین، بیسکوئیت، شیرینی جات خامه دار، دونات، شکلات، چیپس و غذاهای سرخ کرده.

3) رژیم درمانی در نارسایی احتقانی قلب (CHF)

* محدودیت مصرف سدیم: در اکثر موارد مصرف 2 گرم سدیم در روز توصیه می شود. اما بیماران مبتلا به درجات متوسط تا شدید نارسایی احتقانی قلب، به محدودیت بیشتری نیاز دارند: در مرحله ی اول محدودیت شدید سدیم به میزان ٥٠٠ میلی گرم در روز و با بهبود ادم به ١ گرم در روز و با توجه به روند بهبودی به ٣ گرم در روز می رسد.محدودیت شدید سدیم برای تمام بیماران CHF ضروری نیست و در اکثر موارد رژیم ها مصرف ٤ تا ٦ گرم در روز سدیم می تواند رضایت بخش باشد. * رژیم غذایی در این مورد باید قابل هضم و شامل وعده های کوچک باشد و کربوهیدرات باید قسمت اعظم رژیم را تشکیل دهد و پروتئین به حداقل رسانده شود همچنین چربی دریافتی باید کم باشد. چربی های اشباع، چربی های هیدروژنه، غذاهای غنی از کلسترول و غذاهای سرخ کرده باید پرهیز شود. به منظور بهبود طعم غذا باید از سبزیجات معطر و ادویه جات ملایم استفاده شود.

تاثیر تغذیه بر بیماری های قلبی و عروقی

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: