با ادویه جات و شیرین کننده های غذا آشنا شوید...

ادویه جات

انقوزه هل

دارچین میخک

گشنیز زیره

کاری زنجبیل

پوست جوز دانه خردل

جوز فلفل قرمز

زعفران فلفل قرمز شیرین

زردچوبه فلفل سفید

فلفل سیاه

استفاده از دانه‌های فلفل سیاه در سوپ‌ها، خورش‌ها و غذاهایی که به‌آرامی پخته می‌شوند، باعث خوش‌طعم شدن غذا می‌شود. در ادامه با خواص فلفل سیاه بیشتر آشنا می‌شوید.

افزایش جذب مواد مغذی

پیپرین موجود در فلفل سیاه قابلیت جذب مواد مغذی مختلف مانند ویتامین‌های A و C، سلنیم، بتاکاروتن و … را افزایش می‌دهد و به حفظ سلامتی فرد کمک می‌کند. به‌عنوان مثال محققان دریافته‌اند پیپرین میزان جذب کورکومین موجود در زردچوبه را تا ۲۰ برابر افزایش می‌دهد. کورکومین در مبارزه با سرطان، عفونت‌ها و درمان التهاب مؤثر است. پیپرین با تحریک اسیدهای آمینه‌ی انتقال‌دهنده در لایه‌ی پوششی روده، موجب مهار آنزیم‌هایی می‌شود که مسئول متابولیسم ترکیبات مغذی‌اند. همچنین پیپرین از خروج مواد موجود در سلول‌ها جلوگیری می‌کند و از فعالیت‌های روده‌ای می‌کاهد. نتیجه این امر، افزایش شکل فعال و قابل استفاده مواد مغذی در بدن است.

بهبود گوارش

فلفل سیاه با تحریک جوانه‌های چشایی به افزایش ترشح اسید هیدروکلریک از معده کمک می‌کند. جالب است بدانید کمبود اسید هیدروکلریک در معده به مراتب مشکلات گوارشی بیشتری نسبت به مقدار اضافی آن، به بار می‌آورد. فلفل سیاه با تسهیل گوارش موجب تسکین مشکلاتی مانند کولیک، نفخ، سوءهاضمه و یبوست می‌شود. همچنین فلفل سیاه به‌واسطه خواص ضدباکتری‌اش در درمان بیماری‌های روده‌ای ناشی از باکتری‌ها نیز مؤثر است.

افزایش اشتها

فلفل سیاه علاوه بر تأثیری که در عطر و طعم غذاها و کمک به گوارش دارد، می‌تواند موجب افزایش اشتها نیز بشود. تحقیقات نشان داده‌اند فلفل سیاه با تحریک حس بویایی، به افزایش اشتها کمک می‌کند. این ویژگی فلفل سیاه را به یک درمان عالی برای بی‌اشتهایی تبدیل کرده است. در طب آیورودیک، برای درمان بی‌اشتهایی توصیه می‌شود نصف قاشق چای‌خوری فلفل سیاه را با یک قاشق غذاخوری شکر زرد مخلوط کنید. این درمان را به‌طور منظم مورد استفاده قرار بدهید تا تأثیرات مثبت آن را در افزایش اشتها مشاهده کنید.

کمک به کاهش وزن

کمک به کاهش وزن از خواص فلفل سیاه است. اگرچه فلفل سیاه می‌تواند باعث افزایش اشتها شود، ولی در عین حال می‌تواند راهی برای کاهش وزن نیز باشد. لایه خارجی دانه فلفل سیاه محتوی فیتونوترینت‌هایی است که در شکستن سلول‌های چربی مؤثرند. در سال ۲۰۱۰ در مورد تأثیر پیپرین بر سوخت‌وساز موش‌ها مطالعه‌ای صورت گرفت. نتیجه این مطالعه حاکی از تأثیر فلفل سیاه در جلوگیری از ذخیره چربی در بدن بود.

شیرین کننده ها

قند خرما شیره انگور (به صورت شربت)

قند شیره انگور عسل طبیعی

شیره افرا

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: