چگونه خوراک سبزیجات و کاری را در زمان کوتاه حاضر کنیم؟

سبزیجات و کاری 30 دقیقه

آشپزی هندی معمولا بسیار ساده است. این دستور غذایی بسیار اصیل را از دوست عزیزی که استعداد بسیار خوبی در آشپزی داشت در بمبئی یاد گرفتم. این غذا نوعی کاری خشک است، در دستورهای غذایی آینده با نوع آبدارش هم آشنا خواهید شد.

-روغن آفتابگردان یا کره و گی (ghee) 2 قاشق چای خوری

-تخم خردل (دلخواه) قاشق چای خوری

-آسافتیدا (asafetida) یا هینگ (hing) بسیار کم

-فلفل سبز خرد شده 1 قاشق غذاخوری

(در صورتی که بخواهید کاری تند درست کنید می توانید از فلفل قرمز یا چیلی استفاده کنید)

-گل کلم کوچک خرد شده 1 عدد

-نمک دریا قاشق چای خوری

-گشنیز خشک 1 قاشق چای خوری

-زردچوبه قاشق چای خوری

-آب 1 قاشق غذاخوری

-نخود سبز تازه یا یخ زده 1 پیمانه

-نارگیل ریز رنده شده 3 قاشق غذاخوری

-لیموی تازه عدد

طرز تهیه:

در آبگردانی دردار روغن و کره و گی را داغ کنید. سپس تخم خردل آسافتیدا و چیلی یا فلفل سبز را به آن اضافه کنید. بعد گل کلم را در آن ریخته و درش را ببندید تا با بخار خودش روی شعله بسیار کم پخته شود. نمک دریا و گشنیز و زردچوبه را حین پختن سبزیجات به آنها بیفزایید و مرتب هم بزنید. اگر دیدید که آب سبزیجات تمام شد و هنوز نپخته کمی آب در آن بریزید. 5 تا 10 دقیقه دیگر بگذارید تا بپزد سپس نخود فرنگی را در آن بریزید و خوب مخلوط کنید و 3 یا 4 دقیقه دیگر زمان پخت را تمدید کنید. بعد از آن نارگیل و آب لیمو را به آن بیفزایید و هم بزنید و اجازه دهید تا چند دقیقه دیگر هم بپزد. این غذا برای 3 یا 4 نفر کافی است.

کاری آب دار

نارگیل رنده شده را با قاشق چای خوری هل سبز در مخلوط کن بریزید خوب خرد و مخلوط کنید. یک ورقه زنجبیل تازه، 1 یا 2 حبه سیر و قاشق چای خوری زردچوبه و کمی آب تا حدی که روی آنها را بپوشاند به مخلوط اضافه کنید. تمام این مواد را در مخلوط کن به هم بزنید. سس نارگیل را در پایان پخت سبزیجات به آن بیفزایید و بگذارید 3 یا 4 دقیقه دیگر بپزد سپس لیمو را به آن اضافه کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: