تصفیه آب و روشهای آن در مقیاس کوچک

با اطلاع از منابع طبیعی آب و کیفیت آن نتیجه می گیریم که هیچ گونه ابی را نمی توان قبل از تصفیه و یا اطمینان داشتن از سالم بودن آن مصرف کرد. بنابراین هدف از تصفیه آب عبارت است از :

الف- جدا کردن مواد شناور در آب (آشغال، مواد غیر محلول و.. )

ب- عاری کردن آب از عوامل بیماری زا (میکروب ها، املاح زیان آور)

ج- برطرف کردن رنگ، بو و طعم نامطبوع آب، تا آنجا که مورد قول مصرف کننده قرار گیرد. برای تصفیه آب در مقیاس کوچک (مصارف فردی یا خانگی) سه روش کلی وجود دارد :

هریک از این سه روش را می توان به تنهایی و یا همراه دو روش دیگر به کار برد.
  • جوشاندن
جوشانیدن اب یک روش رضایت بخش برای نابودی عناصر بیماری زا در آب است. بسیاری از عوامل بیماری زا نظیر باکتریها، کیست ها و تخمهای انگل با جوشانیدن صحیح آب از بین می روند.جوشانیدن آب باید پس از صاف کردن، در ظرف مناسب، در حرارت 100 درجه سانتی گراد و به مدت 20 دقیقه انجام شود. بهتر است آب جوشانده شده را برای سرد شدن و نگه داری کردن در همان ظرف با سرپوش مناسب حفظ کرد.
  • صاف کردن
صاف هایی که برای صاف کردن آب در مصارف خانگی به کار می رود بر دو نوع است:

الف- صافی شنی (صافی تند) : بستر این صافی از طبقات شن درشت تشکیل شده است که عبور آب از آن تندتر انجام گیرد، ولی دقت آن در صاف کردن آب کمتر است.

ب- صافی سفالی (صافی کند) : بستر آن از طبقات شن ریزتر تشکیل شده است که عبور آب از آن کندتر انجام می گیرد (آب را بیشتر و بهتر صاف می کند) این صافی در روستا می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: