آیا می دانید در دنیا بیش از دو میلیارد نفر اضافه وزن دارند و تقریبا یک سوم مردم امریکا چاق محسوب می گردند ؟ این رقم شوک آور تنها به امریکا محدود نمی شود . از سال 1980 به بعد تعداد افراد چاق در دنیا دو برابر شده و هنوز هم در بسیاری از کشور ها رو به افزایش می باشد . اضافه وزن ، قلب را تحت تاثیر قرار می دهد و شما را نسبت به سکته و سرطان آسیب پذیر می نماید و در اکثر موارد چاقی منجر به دیابت می شود . بنابراین ، بهتر است از تعدادی از چاق کننده ترین مواد غذایی و نوشیدنی ها اگاهی پیدا کنید تا مصرف آنها را تعدیل نمایید . مواد غذایی در این لیست وجود دارند که ممکن است شما را متعجب کنند . زیرا تصور همگان در مورد برخی از این مواد غذایی این است که بسیار سالم و مفید می باشند اما در واقع به اضافه وزن شما کمک می کنند.

الکل

حتما می دانید که الکل تنها حاوی کالری های بی فایده ای است که برای بدن هیچ سودی ندارد . اما الکل مضرات دیگری نیز دارد که شاید از آنها بی اطلاع باشید . الکل در واقع توانایی بدن در سوزاندن چربی را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد . به همین دلیل نیز معمولا افراد با اعتیاد به الکل اضافه وزن دارند .

چیپس سیب زمینی و بادام زمینی

بادام زمینی و چیپس سیب زمینی بزرگترین مسئولان اضافه وزن در میان اسنک ها هستند . . آنها اسنک هایی سبک به نظر می رسند اما تنها کمی از چیپس سیب زمینی 150 کالری دارد و یک اونس بادام زمینی حاوی 161 کالری می باشد . مشکل از آنجایی آغاز می شود که شرکت ها این دو ماده ی غذایی را در بسته بندی های بزرگ برای فروش ارائه می دهند و خیلی سخت می توان در مقابل یک بسته ی کامل آن بعد از باز شدن مقاومت کرد !

گوشت فرآوری شده

گوشت فرآوری شده نیز در لیست مواد غذایی چاق کننده قرار می گیرد . هات داگ ، سوسیس و کالباس کالری بسیار بالایی دارند ، حتی آنهایی که از گوشت بوقلمون تهیه شده و سالم به نظرمی رسند. در این مواد چربی زیادی یافت می شود و این چربی در کنار میزان زیادی نمک و قند قرار می گیرد .

میوه خشک

میوه های خشک یکی دیگر از مواد غذایی به نظر سالم اما چاق کننده است . همه فکر می کند آنها میوه هستند و طبیعتا باید مفید باشند . اما با از دست رفتن آب میوه ، تمام قند آن در یکجا متمرکز می شود . حتی گاهی تولید کنندگان میوه های خشک به آنها شکر اضافه می کنند . برای مثال یک فنجان انگور 60 کالری ، اما یک فنجان کشمش 450 کالری دارد .

سیب زمینی

یک سیب زمینی متوسط ،تنها حاوی 110 کالری می باشد . اما قرار گرفتن آنها در لیست مواد غذایی چاق کننده به طرز پخت و میزان مصرف آن بستگی پیدا می کند . یک سیب زمینی پخته شده در فر با پوست برای شما مناسب است ، اما اگر به آن میزان زیادی کره و پنیر اضافه کنید ، حتی سیب زمینی آب پز بیچاره هم می تواند بسیار مضر باشد .

گوشت قرمز

گوشت قرمز کلسترول و چربی بالایی دارد و مصرف زیاد آن موجب اضافه وزن می گردد . از همه بدتر اینکه بسیاری از مردم گوشت قرمز را با مقدار زیادی روغن آماده می کنند . متخصصان تغذیه معتقدند گوشت قرمز باید تنها چند بار در هفته مصرف شود .

دسر

متاسفم اما ، دسر یکی از مضرترین مواد غذایی برای اندام شما است . در مقیاس کوچک ، چیز کیک ، بستنی و پای خوب هستند ، اما به تکه های کوچک از یک کیک شکلاتی راضی هستید ؟ حتی یک وعده ی کوچک از بستنی وانیلی 135 کالری دارد . اگر می توانید مصرف دسر را کاهش دهید.

سس سالاد

تنها یک قاشق چایخوری سس سالاد ، یا کمی کره ، 45 کالری به بدن می رساند . سس های سالاد با چربی حیوانی بدترین نوع هستند و با مصرف آنها صد ها کالری وارد بدن خود می کنید . البته اگر در مصرف هر ماده ی غذایی متعادل باشید ، هیچ کدام برای شما مضر نخواهند بود . پس مراقب اندازه وعده ها و مواد غذایی مصرفی خود باشید .

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: