نقش مهم و حیرت آور فسفر در بدن

فسفر

فسفر نیز یکی از غیرفلزات مهمی است که در بدن نقش آفرین است و مانند کلسیم و آهن برای سلامتی ما اهمیت دارد. تقریباً بین 80 تا 90 درصد فسفر موجود در بدن در استخوانها و دندانها ذخیره شده است در استخوانها به صورت فسفات کلسیم و در DNA یعنی اسید دژاکسی نوکلئیک که تمام خواص ارثی و فامیلی ما را منتقل می کند به صورت اسید فسفریک یافت می شود. آنچه مسلم است هیچ سلولی بدون وجود فسفر نمی تواند رشد کرده و زیاد شود. ویتامین B برای انجام وظایف خود در بدن به فسفر احتیاج دارد. همین طور مواد چربی، قندی و پروتئین ها برای سوخت و ساز خود در بدن محتاج فسفر هستند. فسفر از جهتی حمل کننده چربی ها در خون نیز می باشد کسانی که فسفر بدنشان زیاد است بلند پرواز هستند خود را در لباش شاه، رئیس جهمور و نخست وزیر می بینند. خیال می کنند از همه بالاتر هستند. و احیاناً به بیماری پارانوئیا paranoia دچار هستند که علائم آن عبارت است از : خود بزرگ بینی خود را برتر از دیگران دانستن از همه توانمندتر بودن و تخیلات اغراق آمیز.

از آنجایی که فسفر در بسیاری از غذاها وجود دارد لذا کمتر انسان به کمبود فسفر بدن دچار می شود. نباید فراموش کرد که ویتامین D خود تنظیم کننده کلسیم و فسفر در بدن است. بهرحال اگر کسی به کمبود فسفر بدن دچار شود حتماً اشکالاتی برای استخوانها و دندانهایش پیش می آید و سست می شود. به بیهود بودن، ناچیز و حقیر بودن نیز دچار می شود و گاهی به بودن خود شک می کند و حتی قبول ندارد که در جهان وجود دارد و یک واحد زنده بودن است.

مهمترین موادی که دارای فسفر هستند عبارتند از : پنیر، تخم مرغ، شیر، ماست، گوشت، ماهی و غذاهای دریایی است. حبوبات و غلات نیز دارای فسفر زیاد هستند. زیاد خوردن فسفر ضمن اینکه حالات روحی خاصی ایجاد می کند جذب آهن را نیز مختل می کند و نسبت را در استخوانها که نسبت ثابتی است به هم می زند و حتی باعث پوکی استخوانها می شود.

مقدار فسفر لازم برای مردها قریب یک گرم در روز است و برای خانمها به خصوص اگر حامله باشند 1200 میلی گرم می باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: