نکات مهمی که هنگام رژیم گرفتن باید مورد توجه قرار داد

بد نیست مقررات زیر را به عنوان نقطه آغاز مورد مطالعه و تعمق قرار دهید:

1)تصمیم بگیرید چند کیلو از وزنتان را می خواهید کاهش دهید: اضافه وزن خود را حساب کنید و آن را روی یک کاغذ درشت بنویسید و آن را در جایی که چشمتان مرتبا با آن تماس پیدا کند نصب نمایید. بهترین مکان برای نصب چنین ورقه ای در منزل روی یخچال است. بهتر است این عدد جادویی را در بیش از یک نقطه نصب کنید تا همیشه در ذهنتان باشد.

2)رژیمی را انتخاب کنید که برایتان مناسب است: اگر تمام مطالب قبل از این مبحث را مطالعه کرده باشید انتخاب رژیم مورد نظر چندان مشکل نخواهد بود. برای رژیم های طولانی دو هفته به خود فرصت دهید هر گاه تغییر دلخواه حاصل نشد آن گاه رژیم دیگری را شروع نمایید و امکانی را فراهم نمایید تا رژیم شما با موفقیت پیش رود و همواره به خود تلقین نمایید که از پس این کار برخواهید آمد.

3)هر هفته برای کاهش وزنی که حاصل می گردد بخود پاداش دهید. من به پاداش گرفتن معتقدم زیرا کسی که به پاداش گرفتن نیاز دارد کسی است که از عادت هر دم خوردن محروم شده است. در پایان هفته برای خودتان که چنین دختر خوبی شده اید چیزی بخرید: چیزی که تهیه می کنید نباید الزاما چیز عجیب و غریبی باشد یک گیاه تزئینی کوچک، یک دستبند (معمولی)، یک کتاب خوب یا چیزی دیگر در همین حدود.

4)تصویری را که از خویش در ذهنتان ساخته اید هم اکنون دگرگونش نمایید، شما لاغر هستید و از تناسب اندام برخوردارید!

شما دیگر چاقالو نیستید. اما اگر خود را همچنان سابق در ذهن خود مجسم نمایید بر علیه میل باطنی خود و تصمیمی که برای کاهش وزنتان گرفته اید گام برمی دارید. تصویری از خود بسازید که به طور مثبت مثبت است. این عمل را با کنار گذاشتن و از دید دور نگاهداشتن مقداری از لباس های گله گشادتان و با پنهان ساختن آنها در فضایی غیر از کمد لباس هایتان استحکام بخشید. به یکی دو دست لباسی که دوست دارید بپوشید فعلا اکتفا نمایید. به محض این که چربی اضافی شما شروع به آب شدن می نماید، یک لباس جدید با سایز دلخواهتان ابتیاع نموده و گهگاهی آن را پرو نمایید تا این که بدون مشکل بتوانید آن را به تن کنید. با قرار گرفتن در مقابل آینه مواظب از بین رفتن چربی ها باشید.

5)رژیم خود را صرف نظر از هر چیزی که پیش آید مجدانه دنبال نمایید. آنچه نیاز دارید تصمیم و نیروی اراده است، هرگز برای شکستن رژیمتان وسوسه نشوید. تفاوتی ندارد که شب در منزل یک دوست مهمان باشید یا صبح در منزل خودتان به تنهایی وقت می گذرانید به هر صورت از وضع خود آگاه باشید. گه گاهی که وسوسه می شوید و روحیه شما رو به تضعیف شدن می رود، کار دیگری را شروع کنید تا ذهنتان دیگر به غذا معطوف نگردد. یک کار دوخت و دوز مثل سوزنکاری یا قلابدوزی را شروع کنید یا اگر حمام منزل ریخته و پاشیده است آن را جمع و جور و نظافت کنید ، حتی اگر لازم دانستید برای فرار از وسوسه شدن خانه را ترک کنید تا این تمایل در ذهنتان محو شود آن گاه آن وسوسه و اشتیاق برای غذا نیز از بین خواهد رفت.

گاهی با صدای بلند بخود تلقین می کنم که آیا یک قاچ پای * (نوعی شیرینی) می خواهی؟

مگر نه؟ بعد خود جواب می دهم نه. البته که نه. آنگاه خود را تشویق می کنم و می گویم خوب، کار خوبی می کنی که پای دوست نداری! ببین تا حالا چقدر از وزنت کم شده؟! می خواهی کمی بیشتر از وزنت کاسته شود؟ مگر نه! البته که می خواهم! تو خیلی لاغر شده ای! این جملات را آن قدر با خود تکرار نموده ام که حالا در امر تشویق و ترغیب کردن خودم یک پا متخصص تمام عیار شده ام. البته این چیزی است که همسایه ها درباره ام می گویند!

6)وقتی رژیمتان را با موفقیت به اتمام رساندید باز به خود پاداش بدهید. بله شما برای چاقی بسیار مستعد هستید و متاسفانه این احتمال وجود دارد که در تمام طول عمرتان این استعداد را حفظ نمایید. اگر بدلیل کاهش وزنتان آنچه را که دوست می دارید میل کنید دوباره عقربه ترازو را بجای سابقش بر می گردانید! به عکس، برنامه ای برای حفظ سلامتتان تدارک ببینید تا بقیه عمرتان را نیز بر اساس آن از زیبایی و شادمانی برخوردار باشید. پس از این که به وزن دلخواه رسیدید دیگر لزومی ندارد آنها را باز هم مو به مو اجرا کنید ولی نباید آنها را کاملا حذف نمایید. برنامه غذایی خود را بر اساس سبک زندگی و مایحتاج خاص خود برنامه ریزی کنید.

و حالا چند یادداشت کوتاه دیگر. هر رژیم گیرنده ممکن است در شرایطی خاص قرار گیرد که ممکن است منجر به دلسردی و شکست او گردد. به این شرایط باید پیشی جویید بعضی از این شرایط ذیلا به اطلاع شما می رسد.

مدت دو هفتگی: برای اغلب رژیم گیرندگان، هر گاه مدت رژیم طولانی باشد در هفته سوم تغییر مختصری پدید می آید که ممکن است به عنوان یک شکست شخصی تلقی گردد. این امر واقعیت ندارد. مقدار وزنی که در هفته های اول و دوم از دست می دهید در واقع وزن مایعات و آبی است که در بدن شما وجود دارد. در خلال هفته سوم آنچه از دست می دهید چربی واقعی است که اندکی طول می کشد تا آب شود و از بین برود. رژیمتان را ترک نکنید!

7)فقدان تشویق از طرف دیگران : این امر واقعیت دارد. ممکن است حتی بعضی از دوستان خوب نیز نخواهند شما را لاغر ببینند! اغلب چنین دوستانی، خود نیز دچار وزن اضافی هستند که خودشان در پایان رساندن یک رژیم هرگز توفیقی نداشته اند. بعضی اوقات خواسته آنها به این دلیل است که نمی خواهند دوست خوبشان تغییر کند! از تماس با کسانی که به نحوی از انحاء باعث تضعیف روحیه و اراده تان می گردند اجتناب ورزید.

8)عصبانیت و کج خلقی: این مورد نیز برای کسانی که رژیم می گیرند طبیعی است، زیرا آنان در حال معاوضه عادت های راحت قدیمی با عادت های ناآشنای جدید هستند. برای این که در وقت رژیم گرفتن از اعصابی آرام برخوردار شوید: اطاق خوابی را انتخاب کنید که دنج باشد اگر بتوانید آن را اندکی تاریک کنید برای کسب آرامش ایده آل خواهد بود. لباسی راحت بپوشید، روی بستر رو به پشت دراز بکشید، دست ها را کنارتان قرار دهید به طوری که کف دستتان رو به بالا باشد حالا چشم هایتان را ببندید و با نفس کشیدن های بسیار عمیق به خود آرامش دهید. در هنگام دم از بینی هوا را وارد ریه و محفظه دیافراگم کنید به طوری که ریه هایتان کاملا از هوا پر شوند، حالا در حالت بازدم هم به ملایمت و آهستگی تا آخرین مقدار هوا را از دهان خود خارج نمایید. مدام نفس عمیق بکشید و ضمن این عمل هر نوع اندیشه ای را از ذهنتان دور نمایید و تنها حواستان را روی آرامش بدن خود متمرکز نمایید. شخصا تضمین می نمایم که این تمرین ساده یکی از بهترین حرکات تسکین دهنده ذهن و عضلات بدن است.

9)وجود ترس: حتی با این که مصمم به رژیم گرفتن هستید ممکن است در درون خود نوعی ترس احساس کنید. ترس از تغییراتی که در بدن شما حاصل می گردد، ترس از این که دوستان و خویشاوندانتان در مورد هیئت جدید شما چگونه اظهار نظر خواهند کرد، ترس از این که تا چه حد زیبا و جذاب خواهید شد و ....چنین ترسی نیز طبیعی است. نگذارید این گونه افکار و اندیشه ها اراده شما را تضعیف نماید شما می توانید چنین افکار پریشانی را از محدوده ذهنی خود دور سازید. در حقیقت کاستن وزن شما را آنچنان از خود راضی و خوشحال می نماید که تاکنون به آن حد از خود خرسند نبوده اید.

10)شکستن رژیم: شاید گاهی در شرایطی قرار می گیرید که ناگزیر به شکستن رژیمتان می باشید. در چنین حالتی احساس گناه می کنید. فورا به رژیم خود برگردید و برنامه خود را دوباره از سر بگیرید. هر چه بیشتر وقفه در اجرای برنامه غذایی رژیمتان بوجود آید بازگشت به رژیمتان دشوار تر می گردد. دستورالعمل برنامه غذایی را به دقت مطالعه نمایید من مطمئنم که بالاخره رژیمی را خواهید یافت تا بتوانید با دنبال کردن آن کیلوهای اضافی را دور بریزید و با نشاط و زیبا، آنچنان که خودتان آرزو دارید جلوه کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: