در باب ارزش غذایی بیشتر بدانید

آیا میزان کربوهیدرات توت فرنگی بیشتر از توت سیاه است؟ آیا گوشت گاو چرب تر از گوشت بره است؟ آیا کالری موجود در آب گوجه فرنگی بیشتر از آب گریپ فروت است؟ آیا پروتئین یک فنجان پنیر بیشتر از پروتئین یک فنجان ماست است؟

جواب این سوالات و سوالات دیگر را در این قسمت خواهید یافت.

این بخش به ترتیب حروف الفبا نام، اکثر مواد غذایی را که با آن سر و کار دارید در بردارد. در این قسمت مقدار کالری، پروتئین، چربی و کربوهیدرات گرم بیش از 1500 نوع مواد غذایی و نوشابه درج شده است.

ارزش مواد غذایی: برای کسانی که رژیمشان ایجاب می نماید که حساب مصرف مقدار کالری یا کربوهیدرات روزانه شان را نگاه دارند، دو ستون خاص به این امر اختصاص یافته است. ضمنا در ستون های دیگری نیز مقدار پروتئین و چربی موجود در هر غذا داده شده است و کسانی که بخواهند مقدار مصرف چربی یا پروتئین هر غذا را محاسبه کنند این اطلاعات بسیار مفید خواهد افتاد.

وزن و پیمانه کردن مواد غذایی: در هر جا ممکن بوده است اندازه ها و پیمانه های متداول خانگی داده شده است (مثل یک فنجان، 4 اونس*، یک پوند، یک قاشق غذاخوری و ...) داده شده است. اما اگر می خواهید واقعا دقیق عمل کنید این ارقام فقط به دلیل دیل از اونس به گرم داده نشده است بلکه به این دلیل در لیست جای داده شده اند تا وزن دقیق را بتوانید محاسبه کنید چون ارزش غذایی بر اساس وزن های داده شده محاسبه شده است.

دانستن وزن هر جنس بر حسب گرم، در محاسبه وزن موادی که بر حسب پیمانه داده شده است بسیار موثر است. مثلا وقتی می خواهید یک پرتقال میل نمایید که قطر آن سه اینچ **یا 7.5 سانتیمتر است لازم نیست با خودتان یک متر اندازه گیری برای خرید چنین پرتقالی به سوپرمارکت ببرید!! برای این که دقیق عمل کنید، وزن آنها بر حسب گرم نیز داده شده است، بنابراین پرتقال (یا هر میوه دیگر) را وزن کنید. مثلا اگر یک پرتقال معمولی که وزن آن در لیست 210 گرم نقل شده و پرتقال شما 190 گرم وزن دارید و تقریبا 10% کوچکتر است، می توانید با کم کردن 10% از وزن سایر مواد رژیمتان، ارزش غذایی همه اقلام را حدود 10% تغییر می دهید و پرتقال را میل می نمایید.

دانستن وزن مواد بر حسب گرم، این مزیت را نیز در بردارد که وقتی اندازه غذایی خاص بر حسب پیمانه داده شده است وزن دقیق آن را می توانید محاسبه کنید. مثلا وقتی گفته شده است یک فنجان لوبیا سبز مراد وزنی است که در جدول آمده است (130 گرم) و طبعا اگر مقدار لوبیای فنجان شما بیشتر از این مقدار باشد یا کمتر از آن، به سهولت می توانید آن را تعدیل نمایید.

بخاطر بسپارید کلیه وزن های داده شده در جدول مربوط به بخش خوراکی و قابل مصرف هر غذا است. مثلا اگر یک فنجان شیر می نوشید، چون تمام قسمت شیر قابل نوشیدن است اشکالی ندارد اما اگر هندوانه مورد نظر باشد یک قاچ سراسری آن ممکن است حدود دو پوند وزن داشته باشد (حدود 900 گرم) که اطلاعات مندرج در جدول مربوط به قسمت خرودنی آن است که در این مورد تقریبا 25% کل یک قاچ هندوانه را در بر می گیرد.

مبدا محاسبه ارزش های غذایی: ارقامی که در این کتاب آمده است بر اساس اطلاعاتی است که از طرف وزارت امور کشاورزی ایالت متحده صادر شده است. همان طوری که در بالا گفته شد کلیه ارقام داده شده مربوط به قسمت خوراکی غذاها (اعم از میوه و ...) می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: