اهمیت تغذیه در طول عمر بشر

از آن دوره ای که انسان به شکار می رفت و گوشت شکار را خام و پخته می خورد 000/450 سال گذشته است امروز انسان منظم تر و بهتر و بیشتر غذا می خورد، تغذیه دیگر موضوع جستجوی پرخطر یا بسته به قضا و قدر نیست و بخش عظیمی از انسان ها به سهولت می توانند غذای خودشان را فراهم کنند.

مواد غذایی عبارت از موادی هستند که وارد دستگاه بدن می شوند و می توانند بافت ها را ترمیم کنند و انرژی به بار بیاورند و بکار بیندازند. انسان باید برای زنده ماندن غذا بخورد اگر غذا، انرژی لازم و موادی فراهم نیاورد که بافت های دستگاه بدنی را زنده نگه دارد ممکن نیست انسان کار و کوشش مستمر داشته باشد، انسان همیشه با این ضرورت روبرو بوده است و اجبار داشته است که مسائل بزرگ تغذیه را که می توانیم به شرح ذیل خلاصه کنیم حل کند.

  • غذا باید کافی باشد
  • باید همه موادی که برای زندگی لازم هستند را در برداشته باشد و به سهولت قابل هضم باشد.
  • نباید باعث اختلالات و امراض شود.
  • باید بتوان همه جا و همه وقت پیدایش کرد.
انسان فقط زمانی می تواند از مواد غذایی استفاده کند که این مواد غذایی در لوله گوارشی از لحاظ فیزیکی و شیمیایی تغییر شکل یافته باشند. برخی از مواد غذایی کامل خوانده می شوند و به نسبت های شایسته محتوی همه موادی هستند که برای تغذیه دستگاه بدن ضرورت دارند مثلاً شیر که غذای کامل است محتوی آب و انواع پرتیدها و لیپیدها و گلوسیدها و نمک ها است.

کیفیت و کمیت مواد غذایی لازم برای احتیاج های بدن و انرژی آن به مدت بیست و چهار ساعت «جیره غذایی» خوانده می شود. این جیره غذایی باید متعادل باشد زیرا که هیچ نوع غذایی به تنهایی نمی تواند حوائج بدن را برآورده کند و کالری های لازم را فراهم بیاورد بعلاوه غذا باید ویتامین های ضروری را هم که در مواد غذایی طبیعی پیدا می شوند در برداشته باشد.

فقدان ویتامین ها باعث ایجاد کمبودها و نارسایی ها می شود که بیماری هایی به نام اوتیامینوزها را به بار می آورند.

این را هم می گوییم که برخی از مواد کنونی که جزء غذاهای ما هستند به تنهایی هیچگونه جنبه تغذیه ای ندارند و به زبان دیگر از مواد مغذی نیستند بلکه فقط برای هضم غذا و مثلاً تسهیل کار روده ها ضرورت دارند.

در جریان پروازهای فضایی، فضانوردان قسمتی از انرژی خودشان را از غذایی با حجم کم به دست می آورند این جیره های کوچک عبارتند از : پروتئین ها و ویتامین ها و هیدراتهای کربنی هستند که باهم مخلوط شده اند و ترکیبی به وجود آورده اند که در ظرف یک لحظه کاملاً قابل هضم و تحلیل هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: