سه اسید چرب معروف از خانواده OMEGA-3 که بر روی آن ها تحقیقات و مطالعات بیشتری شده است، عبارتند از :

(البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که یادآور شویم دانستن اسم های مخفف آن ها به دلیل این که تا سال های آینده این مواد نیز مانند ویتامین ها در تمام دنیا شناخته خواهد شد، مهم می باشد.)

  1. آلفا لینولئیک اسید با نام اختصاری (ALA)
  2. ایکوزا پنتائنیک اسید با نام اختصاری (EPA)
  3. دوکوزا هگزائنیک اسید با نام اختصاری (DHA)

از نظر بین المللی و جهانی نیز این سه اسید چرب را به صورت زیر می شناسند (در صورت استفاده از مکمل های غذایی حاوی امگا -3 لطفا به علائم اختصاری زیر توجه کنید تا از داروهای مکمل غذایی تهیه شده اطمینان کامل حاصل کنید)

  1. (18:5N-3) : یعنی این اسید چرب امگا-3 دارای 18 اتم کربن در ساختمان خود می باشد که 3 پیوند دو گانه دارد و اولین پیوند دوگانه بین اتم کربن های 3 و 4  واقع است.
  2. (20:5N-3) : یعنی این اسید چرب امگا-3 دارای 20 اتم کربن در ساختمان خود می باشد که 5 پیوند دو گانه دارد و اولین پیوند دوگانه بین اتم کربن های 3 و 4  واقع است.
  3. (22: 6N-3) : یعنی این اسید چرب امگا-3 دارای 22 اتم کربن در ساختمان خود می باشد که 6 پیوند دو گانه دارد و اولین پیوند دوگانه بین اتم کربن های 3 و 4  واقع است.

توجه : عدد 3 در آخر تمام مولکول های ذکرشده نشان دهنده اسید چرب امگا-3 و عبارت اختصاصی مخصوص به آن است شما می توانید با توجه به علائم اختصاری ذکر شده در روی جعبه دارویی از مرغوبیت کالا اطمینان حاصل کنید.

سه اسید چرب ذکر شده از خانواده OMEGA-3 در چه موادی یافت می شوند و چه نقشی را در پیشگیری از امراض دارند ؟

  • مهمترین مخزن ALA روغن بذرکتان می باشد که حاوی مقدار قابل توجهی از اسید چرب ALA می باشد. پس از آن روغن گردو، جوانه گندم و سویا حاوی این اسید چرب هستند. سایر مواد غذایی در تغذیه انسان ها فاقد این اسید چرب بوده و یا مقدار بسیار جزئی از اسید چرب ALA را دارند.
  • مخزن اصلی دو اسید چرب دیگر یعنی EPA و DHA فقط و فقط «ماهی» است و در هیچ ماده غذایی دیگری تا به حال یافت نشده است. این اسید چرب خصوصاً در ماهی های آب های سرد به مقدار زیادی وجود دارد. به عبارتی اسید چرب ALA تنها در منابع گیاهی و برعکس اسیدهای چرب EPA و DHA منبع حیوانی (تنها ماهی، آن هم ماهی با چربی زیاد) دارد.

اسیدهای چرب EPA و DHA نقش بسیار مهمی را در تغذیه دارند و در چند سال گذشته مطالعات فراوانی بر روی آن ها شده است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

اگر جزو افرادی هستید که علاقه به ماهی ندارید و ذائقه شما آن را نمی پذیرد حتما از کپسول های روغن ماهی جهت تا مین این دو اسید چرب استفاده کرده و به سلامتی و طول عمر خود بیافزائید.

وجود دو اسید چرب EPA و DHA در ماهی (خصوصاً ماهی های آب های سرد) دلیل اساسی عدم یخ زدگی و انجماد آن ها در آب های سرد می باشد. این دو اسید چرب پس از خورده شدن توسط انسان و ورود آن به بدن نیز دارای همین خاصیت بوده و هیچ گاه به حالت جامد و رسوب در نمی آید. اگر به سایر روغن های حیوانی توجه کرده باشید می بینید که در درجه حرارت خاصی مایع و سپس بصورت جامد در می آیند. این حالت را خصوصاً پس از تهیه آبگوشت و قرار دادن آن در یخچال و بسته شدن حلقه چربی بزرگ بر روی آن می توان مشاهده کرد. روغن هایی که چنین خاصیتی دارند امکان دارد در بدن ما نیز دچار همین تغییرات گردند و با افت درجه حرارت به وضوح شاهد این تغییرات باشیم که البته درجه حرارت 37 بدن و سایر مکانیسم های دفاعی بدن مانع از این تغییر می شوند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: