2-10- رژیم لاغری بسیار کم کالری با مکمل پروتئین :

با توجه به مشکلات ناشی از حذف کامل پروتئین، قند و چربی، و خطرات بالقوه ایی که به علت بالانس منفی نیتروژن و تحلیل های ایجاد شده در بافت های بدن متوجه فرد است، به منظور تأمین پروتئین جهت نیازهای حیاتی بدن، رژیم صفر کالری در روند سیر خود دچار تحولاتی شده است که اولین اثر این تغییرات افزودن 30 گرم پروتئین با ارزش بیولوژیکی بسیار عالی به این رژیم و تأمین اسیدهای آمینه ضروری در حد نیاز بدن می باشد. بدین ترتیب در طول دو هفته پس از شروع رژیم، از شدت کاتابولیسم و تجزیه و از دست دهی پروتئین بافت های مختلف کاسته شده و سپس متوقف می شود ولی با وجود آن، خطرات مرگ آفرین و تغییرات غیرقابل جبران در ادامه ی چنین رژیم کاهش وزنی هم چنان به قوت خود باقی خواهد بود. و برمبنای آمارهای موجود برای رژیم گیرندگان چنین روشی، مواردی از مرگ و میر و عوارض مختلفی در سیستم قلبی و عروقی گزارش شده است.

3-10- رژیم لاغری با 250 -400 کالری حاوی پروتئین و کربوهیدرات به مقدار ناچیز :

در بررسی عوارض ایجاد شده در رژیم های غذایی قبلی، 50 گرم مواد قندی به رژیم صفر کالری اضافه شده و به رژیمی تبدیل شده که دارای حدود 300 کیلوکالری انرژی بوده است و رژیم گیرندگان روزانه به تأمین مایعات به مقدار دو تا سه لیتر پرداخته اند.

از به کارگیری چنین روش های پرخطر، بیماری زا و مرگ آفرین به صورت خودسرانه یا بنا به توصیه ی افراد غیر علمی و بدون صلاحیت باید به شدت پرهیز شود، علاوه بر آن در بررسی های بلندمدت، ارزش پیروی از چنین روش های غیراصولی و غیرطبیعی زیر سئوال رفه است و خطرات ناشی از ادامه ی چنین برنامه ی غذایی ای دست کمی از رژیم های صفر کالری ندارد و پیامد کاهش سریع وزن در کوتاه ترین مدت مرگ و میر و معلولیت های برگشت ناپذیر خواهد بود.

 

عوارض رژیم های بسیار کم کالری :

شامل عوارض قلبی، خطر مرگ ناگهانی، از دست دادن پتاسیم، دفع پروتئین بدن، افزایش کنون های ادراری و اختلال در دفع اسیداوریک از کلیه و افزایش اسیداوریک سرم می شوند. بالاتر رفتن میزان کلسترول خون، ناشی از حرکت ذخایر چربی و بافت چربی در بدن، خطر سنگ کیسه صفرا را در پی دارد. از واکنش های منفی دیگری که پدید می آیند می توان به بی تابی، درد گیجی خفیف، عصبانیت، سردرگمی، یبوست، اسهال پوست خشک، و ریزش مو و کم خونی اشاره کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: