نکات تغذیه ای :

تغییراتی که در یک دانه در حین جوانه زدن رخ می دهد، بسیار جالب است و این مساله است که ارزش تغذیه ای آن را افزایش می دهد. انرژی و کربوهیدرات آن کاهش می یابد و در عوض پروتئین، کلسیم، سدیم، آهن و فسفر آن بسیار بالا می رود و ویتامین A، B2، B3 و C آن هم بسیار بالا می رود. جوانه گندم منبع غنی ویتامین های گروه B و نیز ویتامین E است. ویتامین های گروه B برای بهبود وضعیت پوست، تقویت موی سر و جلوگیری از ریزش آن مفید هستند.

ویتامین E نیز در تولید مثل نقش موثری دارد. همچنین به علت دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی باعث پیشگیری از سرطان می شود.

مواد لازم :

گندم : یک کیلو

آرد نان سنگک : 3 کیلو

 

 

طرز تهیه :

گندم را تمیز کرده و بشویید. مدت سه روز آن را در آب خیس کنید و طی این مدت چند بار آب آن را عوض کنید تا نوک گندم جوانه بزند سپس آن را در دستمالی تمیز و خیس بریزید تا ریشه در آورد. بعد از در آوردن ریشه آن را در چند عدد سینی پهن کرده و پارچه ای خیس روی آن بیندازید تا گندم ساقه نقره ای بزند. بعد گندم نقره ای شده را چرخ کرده یا بکوبید.

مقداری آب روی آن بریزید و خوب مخلوط کنید. سپس از صافی رد کنید به طوری که شیره از پوسته گندم درآید. چون شیرینی سمنو از همین شیره سفید رنگ می باشد. باید دقت کنید که گندم خوب نرم شده و شیره ی آن گرفته شود.

آرد را در قابلمه مناسبی ریخته و شیره ی گندم را کم کم به آن اضافه کنید تا آرد در شیره حل شده و به صورت مایع رقیقی درآید. ظرف را روی شعله ی اجاق قرار دهید و آن را مرتب هم بزنید تا مایع جوش آمده، کم کم غلیظ شود. مایع سمنو را باید مرتب هم بزنید تا ته نگیرد و مثل حلوا شود. وقتی آب سمنو کشیده شد، آن را کمی تفت دهید و در این مرحله مقداری آب سرد به سمنو اضافه کنید تا کمی رقیق تر و خوش رنگ تر شود. سمنو را در ظرف گردی ریخته و مدت نیم ساعت در فر یا روی اجاق با حرارت ملایم قرار دهید تا دم بکشد. در صورت تمایل می توانید مقداری خلال پسته و بادام به سمنو اضافه کنید.

هرگز در سمنو شکر نریزید، زیرا شیره گندم به اندازه ی کافی شیرین می باشد. کالری سمنو بسیار زیاد است و کسانی که اضافه وزن دارند، در خوردن آن باید احتیاط کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: