نوشابه : نوشابه های گازدار علاوه بر قند زیادی که دارند و منجر به چاق شدن می شوند، عوارض شدیدی را به بدن تحمیل می کنند زیرا مواد رنگی، اسید فسفریک و گاز دارند که هرکدام منجر به مشکلات زیادی برای بدن خواهد شد. به عنوان مثال جذب کلسیم، روی و آهن در اثر مصرف نوشابه مختل خواهد شد. پس خانمها که پس از یائسگی مستعد پوکی استخوان هستند ذخایر کلسیم خود را از دست داده و نیز به علت جذب نشدن آهن و روی دچار کم خونی و ریزش مو شده و شدیداً آسیب می بینند.

کودکان در حال رشد نیز که برای رشد قدی به این سه عنصر حیاتی نیاز شدید دارند، دچار کوتاهی قد خواهند شد. البته بدیهی است که پوکی استخوان و وقفه رشد قدی وقتی با چاقی ناشی از قند نوشابه همراه شود چه عوارضی را در پی خواهد داشت.

* نوشابه های بدون قند که به نامهای LIGHT، DIET یا ZERO معروفند دارای آسپارتام (قند غیر قابل جذب) هستند، ( به قسمت شیرین کننده ها در همین کتاب مراجعه کنید) که چاق نمی کنند ولی سایر عوارض گفته شده را دارا می باشند.

* آبجوهای بدون الکل که با نام های ماء الشعیر، دلستر، ایستک و .... معروفند شاید عوارض نوشابه ها را نداشته باشند ولی کالری بسیار زیادی دارند و شدیدا چاق می کنند.

بستنی : بستنی شیر چرب، چربی و قند زیاد می باشد که علاوه بر آن مواد افزودنی نظیر خامه، شکلات، نان بستنی و ... را دارا هستند که منجر به چاقی بسیار شدید خواهند شد.

* بستنی علاوه بر چاقی منجر به افزایش کلسترول نیز می شود.

شیرینی ها : شیرینی ها کالری بسیار زیادی دارند زیرا علاوه بر قند بسیار زیاد، دارای آرد، روغن، تخم مرغ، وانیل، بیکینگ پودر و گاهی دارای خامه، انواع مغزها، میوه و کمپوت می باشند که کالری بسیار زیادی را به بدن تحمیل می کنند.

* پس در موقع افت تند از مواد قندی طبیعی نظیر خرما، عسل و کشمش) استفاده کنید تا آرد، روغن، تخم مرغ و سایر مواد اضافی شیرینی ها را وارد بدن ننمایید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: