آیا همیشه خود را به خاطر پر خوری سرزنش می کنید و از اینکه اراده ی کافی برای چشم پوشی از خوراکی های چاق کننده ندارید غمگین هستید ؟ اما ما در این مطلب راهکارهایی برای پرهیز از پرخوری به شما پیشنهاد میدهیم :

 

پر خوری زمانی رخ می دهد که حتی متوجه آن نمی شویم ! یک کاسه آجیل دم دست خود می گذاریم و وقتی به خودمان می آییم که کاسه خالی شده  است . این اتفاق به خاطر بی توجهی و بی تفاوتی ما می افتد . و یا آنقدر مشغول انجام کارهای خود هستیم که روی تنقلات اطرافمان تمرکز نداریم .حتما گاهی اوقات هم چند عدد شیرینی و شکلات با خود به محل کار می برید و در طول همه ی آنها ناپدید می شوند ! برای از بین بردن تمام این عادات غلط با این مطلب همراه شوید :

 

روی خوراکی ها تمرکز داشته باشید

همانطور که قبل تر هم توضیح دادیم ، خورد و خوراک ما می تواند به راحتی از کنترل خارج شود . حتما شما هم گاهی مشت مشت از پاکت چیس بر می دارید بدون آنکه متوجه میزان آن شوید . وقتی روی مواد غذایی تمرکز نداشته باشید ، کنترل خورد و خوراک خود را از دست خواهید داد . شاید خسته کننده به نظر برسد ، اما بهترین راه برای پیشگیری از پر خوری تمرکز بر عمل خوردن مواد غذایی می باشد . این یعنی موقع مصرف مواد غذایی نباید تلویزیون تماشا کنید و یا با لپ تاپ و گوشی تلفن مشغول باشید . روی هر گاز و هر لقمه ای که می جوید تمرکز کنید .

 

آب بیشتری بنوشید

شاید فکر کنید آب احساس گرسنگی را برطرف نمی کند . اما سخت در اشتباه هستید ! بدن ما به آب خالص نیاز دارد و این در حالی است که ما مقدار مورد نیاز خود از این ماده ی حیات بخش را به جای نوشیدن  یک لیوان آب از طریق مواد غذایی دریافت می کنیم. به همین دلیل ، هنگام تشنگی بدن دچار اشتباه می شود و احساس گرسنگی و هشدار برای مصرف مواد غذایی را به شما می دهد . اگر اینبار احساس گرسنگی بی جا و بدون موقع به سراغ شما آمد ، به جای غذا خوردن یکی دو لیوان آب بنوشید .

 

پنج وعده میوه و سبزیجات بخورید

همیشه می گویند گرسنگی با میزان مشخصی از کالری از بین می رود . اما اینطور نیست . در واقع شما با حجمی از مواد غذایی که می خورید گرسنگی خود را برطرف می کنید . این یعنی اگر در روز پنج عدد میوه یا سبزی بخورید به اندازه ی غذاهای پرچرب همیشگی و میان وعده های شیرین خود احساس سیری خواهید کرد . میوه و سبزیجات با فیبر بالا تاثیر گذار تر خواهند بود .

 

وعده های کوچک اما تعداد بیشتر

چرا ژاپنی ها خوش اندام تر از آمریکایی ها هستند ؟ زیرا وعده های غذایی آنها کوچکتر و با تعداد دفعات بیشتر است . برای جلوگیری از پر خوری این ایده بسیار مفید است . اگر وعده های غذایی شما کم و در ظروف کوچک باشد ، بدن شما به تعادل در خوردن عادت می کند . همچنین برای بسیاری از ما ، وعده های غذایی که می خوریم بیشتر از حد نیاز بدن است که همین موضوع باعث چاقی می شود .

 

ظرف های کوچک تر

هرچه ظرف غذا بزرگتر باشد ، ما را به خوردن بیشتر تشویق می کند . همه به یاد داریم که مادرها ما را مجبور به تمام کردن همه ی غذای در بشقاب می کردند ! گاهی از اینکه نمی توانستیم غذایی را که در بشقاب بسیار بزرگ ما کشیده شده تمام کنیم شرمنده بودیم . اگر هنوز هم فکر می کنید باید تمام غذای بشقاب شما تمام شود ، بشقاب کوچکتری انتخاب نمایید . این راهکار بسیار ساده و در عین حال بسیار موثر است .

 

همیشه صبحانه بخورید

همه ی متخصصان تغذیه تاکید دارند افرادی که صبحانه ی کاملی نمی خورند ، در طول روز پرخوری می کنند . صبحانه سوخت  ساز بدن را در زمانی مناسب به راه می اندازد . برای بسیاری نخوردن صبحانه به یک عادت تبدیل شده است . یک عادت غلط ! خوردن یک صبحانه ی کامل اما سالم انرژی شما را در طول روز تامین می نماید .

 

سالاد قبل از وعده های اصلی

با خوردن سالاد قبل از غذا اشتهای کاذب خود را از بین میبرید .

 

پروتئین بیشتر در رژیم غذایی

پروتئین برای جلوگیری از پر خوری ضروری است . می توانید با پروتئین توده ی ماهچه های چربی سوز بسازید و در عین حال زودتر احساس سیری کنید . نوع پروتئین مصرفی می تواند حیوانی و یا گیاهی باشد .

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: