مغز شما بسیار قدرتمند است و با این وجود شما همچنان عاشق مواد غذایی ناسالم هستید . اصلا راهی وجود دارد که با آن بتوان مغز را برای انتخاب های سالم تربیت کرد ؟ با این مطلب همراه شوید :

 

تقریبا همه ی ما خوردن کیک شکلاتی را به خیار و برگر را به سیب ترجیح می دهیم . واقعیت این است که بسیاری از مردم حتی بعد از سی سالگی هم به ندرت به سراغ میوه و سبزیجات می روند . اما برای شروع هیچوقت دیر نیست. دقت کنید که فکر و تصمیم گیری انسان ها از صد سال پیش تا کنون چقدر تغییر کرده و همین نشان دهنده ی توانایی ما در تغییر سبک زندگی است . در قرن بیستم به دلیل کمبود غذا مغز انسان ها تنها با پیدا کردن غذایی برای خوردن خوشحال می شد . حال که مواد غذایی در دسترس بسیاری قرار گرفته است ، تنفر ما از مواد غذایی سالم مثل سبزیجات از سنین بسیار کم آغاز می شود .همه ی ما به سمت پیتزا و برگر تمایل داریم تا به یک ظرف سالاد . حتما تا کنون شما هم متوجه شده اید که کودکانمان از اسفناج متنفر هستند و خوردن میوه ها را کسل کننده می دانند . اما جالب است بدانید همه ی اینها نتیجه ی دیدگاه اشتباه مغز است . بله مغز ما ممکن است در تشخیص خوب و بد از یکدیگر اشتباه کند . اما  شما می توانید با ایجاد تعادل در مغز آن را به داشتن انتخاب های غذایی سالم تشویق نمایید .

 

به رنگهای مختلف و فوق العاده فکر کنید

یک همبرگر را تصور کنید . قهوه ای مایل به سیاه ! رنگ چندان دلچسبی ندارد . در واقع قهوه ای آخرین رنگ مورد علاقه انسان ها به حساب می آید . پس برای آنکه فکر خود را از همبرگر منحرف سازید ، آن را با یک بشقاب رنگارنگ سالاد مقایسه کنید . حالا سالاد برای شما رنگارنگ و خیره کننده خواهد بود . سالاد رنگارنگ انتخاب بسیار سالم تری از همبرگر سیاه سوخته و چرب است !

 

انتخاب های سالم باید همیشه در دسترس باشند

این نکته ی بسیار مهمی است . برای انتخاب های سالم اول باید آنها را در دسترس داشته باشید . ما به مواد غذایی که تنها با یک تلفن درب منزل آماده هستند علاقه ی زیادی داریم . پس مغز ما خوراکی هایی را دوست دارد که آماده هستند و برای تهیه ی آنها نیاز به زمان زیادی نباشد . اول از همه یخچال خود را از مواد غذایی ناسالم خالی کنید و آنها را با مواد غذایی سالم جایگزین نمایید . به این ترتیب مغز شما سریعا به سراغ این انتخاب های سالم و در دسترس می رود .

 

در مورد مواد غذایی تحقیق کنید

تصور کنید مغز شما از فواید چای سبز برای لاغری آگاه است . همچنین می دانید که اسفناج آهن بدن را تامین می نماید . هرچه اطلاعات شما درباره ی فواید و مضرات مواد غذایی بیشتر باشد ، مغز انتخاب های آگاهانه تری خواهد داشت . با این اطلاعات شاید آووکادو از اجبار به یک خوراکی هیجان انگیز تبدیل شود !

 

مواد غذایی باید زیبا باشند

مغز انسان زیبایی را دوست دارد . خصوصا اگر می خواهید کودکان جذب غذاهای سالم شوند ، تا حد ممکن آنها را تزیین و زیبا کنید . روی سوپ بی رنگ خود کمی جعفری و هویج خورد شده ی تازه بریزید و از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ برای سالاد خود استفاده نمایید . به طور کلی باید به آشپزخانه ی خود روح ببخشید .

 

زندگی خود را در پنج سال آینده تصور کنید

گاهی برای انتخاب های سالم باید دلیلی قانع کننده وجود داشته باشد . برای بسیاری این دلیل حفظ سلامت بدن است . برای داشتن انتخاب سالم باید حقایق جدیدی را به مغز خود بگویید . تصور کنید بدون مواد غذایی سالم پنج سال آینده زندگی شما چطور خواهد بود . و اگر رژیم غذایی شما سرشار از میوه و سبزیجات باشد ، احتمال بروز بیماری های مختلف چقدر کمتر می شود . در ذهن خود تصور کنید اندام های مختلف بدن بدون انتخاب های سالم در پنج سال آینده خسته و فرسوده می شوند و تنها شما با تغییر در سبک زندگی  قادر به بهبود سلامت این اندام ها هستید .

 

مواد غذایی سالم نباید کسل کننده باشند

هیچ یک از ما دست نداریم تمام روز ساقه ی کرفس گاز بزنیم و یا کلم بروکلی خام بخوریم . کمی به مواد غذایی سالم خود هیجان اضافه کنید . مثلا میوه های یخ زده جایگزینی مناسب برای بستنی هستند و یا همیشه شکلات تلخ همراه خود داشته باشید .

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۶ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: