افزایش ساخت کلاژن در بدن، باعث بهتر شدن کیفیت و انعطاف پذیری پوست می شود.همچنین در سلامت استخوان ها و مفاصل نیز نقش مهمی دارد.. افزایش کلاژن در بدن بهتر است با مصرف مواد طبیعی صورت گیرد. زیرا علاوه بر تاثیر آن در افزایش کلاژن سازی، فواید جانبی دیگری نیز خواهد داشت. در این مطلب مهم ترین غذاهایی که کلاژن سازی در بدن را افزایش می دهد، نام برده شده است.

1-عصاره استخوان

استخوان را در آب پخته، و اب آن را میل کنید. منبعی بسیار غنی از کلاژن است. می توانید با طعم دهنده ها، آن را خوش طعم پخته و با لذت میل کنید. از آنجا که این غذا، در اثر پخته شدن استخوان و سایر اعضای متصل به آن درست می شود، حاوی کلسیم، منیزیم، فسفر، کلاژن، گلوکوزامین، کندرویتین، اسیدهای آمینه و بسیاری از مواد مغذی دیگر است.

2-مرغ

دلایلی وجود دارد که ثابت می کند، قرص های مکمل های کلاژن، از گوشت مرغ گرفته می شود. این گوشت سفید، مورد علاقه بسیاری افراد است و اگر آن را برش داده باشید، رشته های زیادی را دیده اید که استخوان ها و مفاصل را به یکدیگر متصل می کند. این قسمت ها، مرغ را به منبعی مهم از کلاژن تبدیل کرده است.

3-ماهی

ماهی نیز به دلیل داشتن استخوان و اعضای متصل کننده، منبعی از کلاژن است. بیشتر دانشمندان معتقدند، کلاژن های دریایی به راحتی جذب می شوند. اما توجه داشته باشید، گوشت ماهی کمتر از سایر منابع، دارای کلاژن است. اما سایر اعضای بدن ماهی مانند سر، پولک ها و چشم ها دارای مقدار بیشتری کلاژن است که خوردن آنها توصیه نمی شود اما در ساخت محصولات کلاژن ساز استفاده می شود.

4-سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ سرشار از پرولین است، که یکی از آمینو اسید های ضروری در ساخت کلاژن در بدن است.

5-مرکبات

بدن برای ساخت کلاژن به مقدار زیادی ویتامین C نیاز دارد. این نیاز را می توان با مصرف مرکبات مانند پرتقال، لیمو، گریپ فروت و ... که سرشار از ویتامینC هستند، تامین کرد. خوردن یک گریپ فروت در صبحانه یا استفاده از سس پرتقال یا نارنج روی سالاد، بسیار مفید است.

6-سیر

سیر طعم دهنده خوبی برای غذاهای شماست همچنین کلاژن سازی را تقویت می کند. سیر سرشار از سولفور است که یک ماده معدنی بوده و کلاژن سازی را افزایش داده و از نابود شدن کلاژن ها جلوگیری می کند. سیر را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید و در صورتی که در رژیم شما وجود دارد، آن را دوبرابر کنید. اما مصرف زیاد سیر باعث رقیق شدن بیش از حد خون و احتمال خونریزی شده و ممکن است دل درد را نیز سبب شودو بنابراین از مصرف بیش از حد آن فقط به منظور کلاژن سازی پرهیز کنید.

7-برگ های سبز

همه ما میدانیم برگ های سبز نقش کلیدی در رژیم غذایی سالم دارند. همچنین در زیبایی پوست نیز بسیار مهم است. اسفناج، جعفری، کفس و سایر برگ های سبز به دلیل آنتی اکسیدان بالا بسیار مفید هستند. کلروفیل باعث افزایش کلاژن سازی به خصوص در پوست خواهد شد.

8-حبوبات

حبوبات دارای پروتئین بالایی هستند که یکی از مهم ترین مواد برای کلاژن سازی است. همچنین سرشار از فلز مس است که فلز ضروری برای کلاژن سازی است.

9-گوجه فرنگی

یکی دیگر از منابع ناشناخته ویتامین C گوجه فرنگی است که یک گوجه فرنگی متوسط 30 درصد از ویتامین C لازم برای کلاژن سازی را تامین خواهد کرد. همچنین سرشار از لیکوپن بوده آنتی اکسیدانی قوی برای مراقبت از پوست است.

10-فلفل دلمه ای

علاوه بر گوجه فرنگی سعی کنید در سالاد فلفل دلمه نیز داشته باشید. زیرا منبع ویتامین C بوده و همچنین خاصیت ضد التهابی برای مبارزه با علائم پیری دارد.

نکته

شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده می توانند به کلاژن آسیب برسانند. بهتر است برای دریافت منابع لازم برای کلاژن سازی بیشتر، از مواد طبیعی گیاهی و جانوری کمک بگیرید. حتی اگر غذاهای موجود در لیست را دوست ندارید سعی کنید با تغییر در طعم آنها، مصرف کنید زیرا منبع دیگری برای ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آنها وجود ندارد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: