همه افراد به دنبال راه حلی سریع برای از بین بردن عادات بد زندگی خود هستند. اگر کاهش وزن به آسانی خوردن یک قرص ویتامین بود، این اتفاق ممکن بود. اما متاسفانه اینطور نیست. اما می توانیم تاثیر ویتامین ها را در کاهش وزن نادیده بگیریم. ویتامین به تنهایی هیچ تاثیری در کاهش وزن ندارد. اما هنگامی که با تمیرینات و ورزش های مفید همراه شود، تاثیرات باارزشی در مبارزه با اضافه وزن دارد. بدن دارای مجموعه واکنش شیمیایی است که در هر زمان رخ می دهد و در بسیاری از این واکنش ها ویتامین ها نقش عمده ای دارند. اگر این ویتامین ها در بدن نباشد، بسیاری از این واکنش ها دچار اختلال شده و سوخت و ساز بدن کاهش یافته و در نتیجه کاهش وزن نیز با مشکل رو به رو خواهدشد. هنگامی که این ویتامین های ضروری را برای بدن خود تامین می کنید، به آن اجازه خواهید داد تا در حداکثر ظرفیت خود عمل کند.

نقش انواع ویتامین ها در کاهش وزن

15pic1

ویتامین D

طبق تحقیقات، افراددارای اضافه وزن که ویتامین D بیشتری داشتند، در یک رژیم لاغری، بیشتر وزن کم می کنند. ویتامین D یکی از قابل دسترس ترین ویتامین ها است که با یک حمام آفتاب ساده، مقدار زیادی از آن را می توانید دریافت کنید. کمبود ویتامین D با افزایش وزن و چاقی همراه است.

ویتامین C

همه ما اطلاعاتی در مورد ویتامین C داریم و می دانیم با یک لیوان آب پرتقال مقدار زیادی از آن را دریافت کرده و از ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری می کنیم. تحقیقات نشان داده افرادی که ویتامین C بیشتری استفاده می کنند، بیشتر از سایر افراد طی رژیم غذایی و ورزش وزن کم می کنند.

ویتامین B12

این ویتامین یکی از ضروری ترین ویتامین ها در ساختار بدن است. این ویتامین در ساخت گلبول های قرمز، سلول های عصبی و DNA نقش دارد. ویتامین B12 در تنظیم چگونگی جذب و تبدیل مواد غذایی نقش دارد. اگر این ویتامین در بدن نباشد، بدن این مواد مغذی زا به بافت چربی تبدیل خواهد کرد. بنابراین این ویتامین در نگه داشتن بدن در حالت تناسب نقش عمده ای دارد.

ویتامین B1

این ویتامین نیز مانند ویتامین B12 در مبارزه با اضافه وزن نقش مهمی دارد. این ویتامین نقش مهمی در تنظیم اشتها دارد. کمبود ویتامین B1باعث می شود افراد تمایل بیشتری به خوردن داشته باشند که این امر هنگام تلاش برای کاهش وزن بسیار مضر است. همچنین این ویتامین در پردازش کربوهیدرات ها به انرژی نقش مهمی دارد. کمبود آن باعث می شود کربوهیدرات ها به چربی تبدیل شده و در بافت ها ذخیره شوند.

مواد معدنی

این مواد ویتامین نیستند، اما در گفتار، در این گروه گنجانده شده اند. چندین ماده معدنی وجود دارند که می توان مکمل های آنها را خریداری کرده که در کاهش وزن نیز نقش دارند. کلسیم با میزان متابولیسم بدن ارتباط دارد و گلوکز خون را به خوبی کنترل می کند. کلسیم همراه با ویتامین D در حفظ سلامت استخوان ها نقش داشته همچنین در کاهش وزن نیز دخالت د ارد.

آهن در ساختار گلبول های قرمز که حامل اکسیژن هستند، نقش جدایی ناپذیری دارد. کمبود آهن باعث اختلال در کار این گلبول ها شده و اکسیژن رسانی هنگام تمرینات ورزشی را ضعیف می کند که باعث کاهش تاثیر ورزش در کاهش وزن خواهد شد.

منیزیم در عملکرد آنزیم ها و همچنین چرخه ATP که منبع اصلی انرژی برای سلول هاست، بسیار مهم است. کمبود منیزیم بر متابولیسم تاثیر می گذارد، بنابراین مقدار آن باید از طریق مصرف مواد غذایی مانند آجیل و دانه ها تامین شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: