اگر با توجه به سیر شدن، هنوز میل به خوردن یک تکه اضافه لازانیا یا یک برش اضافه کیک دارید، تبریک!!! شما دچار پرخوری شده اید. مسئله دردناک این است که شما پرخوری می کنید، اما نمی دانید. حالا چاره چیست؟ در این مطلب راه های جلوگیری از این عادت را مطالعه می کنیم.

 دلایل اصلی پرخوری

  • به عادت ها و نشانه های بیرونی پاسخ می دهید. اگر به طور معمول در ساعت 10 شب عادت به دیدن برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود داشته و همراه با آن شکلات میل می کنید، حتی اگر یک شب دیرتر شام بخورید، باز هم در ساعت 10 شب میل به خوردن شکلات دارید. زیرا شما یک عادت ایجاد کرده اید که دیدن تلویزیون را با خوردن شکلات مرتبط می کند.
  • غذاهایی میخورید که باعث گرسنگی بیشتر می شوند. غذاهایی که ارزش غذایی پایینی دارند، مانند غذاهای شیرین و کربوهیدرات های تصفیه شده (مانند نان سفید و ماکارونی) و شیرین کننده های مصنوعی، قند خون را ناگهانی زیاد کرده و باعث زودتر گرسنه شدن شما خواهند شد.
  • به اندازه غذا نمی خورید. رژیم های غذایی معمولا، کالری دریافتی بدن در طول رژیم را کاهش می دهد بنابراین همیشه گرسنه هستید و میل به غذا خوردن دارید.
  • مضطرب هستید. به ویژه اگر خانم هستید هنگامی که دچار استرس می شودید، میل زیادی به خوردن غذاهای پرچرب و شیرین دارید زیرا خانم ها تاثیر پذیری بیشتری از استرس دارند.  بنابراین هنگام استرس و اضطراب، به پرخوری روی می آورند.
  • به غذایی که می خورید توجه نمی کنید. اگر عادت دارید هنگام مطالعه روزنامه، دیدن تلویزیون یا هنگام کار پشت میز غذا بخورید، احتمالا دچار پرخوری خواهید شد. زیرا به غذایی که می خورید توجه نکرده و مغز دیرتر دستور سیری را صادر خواهد کرد.
  • غذا را در سایز بزرگ میل می کنید. از سال 1970 میلادی سایز غذا ها شروع به بزرگ شدن کرد و رسوران ها با این روش شروع به جذب مشتری کرند. ساندویچ های بزرگ، دونات های بزرگ، لیوان های بستنی بزرگ. این افزایش حجم باعث شد مردم حجم بیشتری غذا بخورند.

راه های مفید برای توقف پرخوری

ممکن است تا کنون دلیل پرخوری خود را فهمیده باشید. اما چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟ این را های طبیعی ممکن است در توقف پرخوری کمک کننده باشد.

1-غذاهای با ارزش بخورید

غذاهای فراوری شده، کربوهیدرات تصفیه شده، نوشیدنی های قندی، شیرین ننده های مصنوعی؛ این ها غذاهایی هستند که ارزش غذایی بسیار کمی دارند. وقتی این غذاها را میخورید، زودتر احساس گرسنگی خواهید کرد. در عوض، غذاهای با ارزش مانند انواع کلم، توت ها، ماهی سالمون، گوشت گوساله، گوجه فرنگی، قارچ، سیب زمینی و انواع لوبیا ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این غذاها سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هایی هستند که مدت بیشتری شما را سیر نگه می دارند.

2-چربی بیشتری بخورید

در حال حاضر می دانیم، رژیم های فاقد چربی یا چربی کم، موثر نبوده و حتی سالم نیز نیستند. ثابت شده است که رژیم های با کربوهیدرات کم و چربی زیاد بسیار در کاهش وزن موثر عمل می کنند. چربی ها به مغز انرژی مضاعفی بخشیده که باعث احساس سیری بیشتری خواهد شد. البته مواد طبیعی و سالم مانند آووکادو، لبنیات، نارگیل، زیتون و دانه ها و آجیل می تواند منبع این چربی باشد.

3-کاهش اضطراب

گفتن آن بسیار راحت تر از انجام آن است، اما استرس و اضطراب از راه های زیادی در سلامت بدن تاثیر می گذارد و پرخوری نیز یکی از این تاثیرات است. فعالیت هایی مانند مدیتیشن، یوگا، مطالعه و ورزش، راه هایی است که می تواند استرس را کاهش داده و پرخوری حاصل از آن را نیز کنترل می کند.

4-کنترل کننده های طبیعی اشتها

اگر می خواهید بدانید چگونه می توانید پرخوری را کاهش دهید، کنترل کننده های طبیعی می تواند کمک کننده باشد. اکنون در مورد قرص های لاغری موجود در بازار نمی خواهیم صحبت کنیم. در عوض، کنترل کننده های طبیعی اشتها که شامل فیبر بالایی هستند، مانند دانه های چیا، حبوبات، ادویه هایی مانند زردچوبه و روغن گریپ فروت، را وارد رژیم خود کنید. این چربی سوز های طبیعی می تواند پرخوری را بدون ریسک کنترل کننده های اشتهای موجود در بازار، کاهش دهد.

5-آگاهانه غذا بخورید

یکی از بهترین راه ها برای کاهش پرخوری آگاهانه غذا خوردن است. خوردن آگاهانه متضاد خوردن احساسی است. احساسی غذا خوردن اغلب باعث پرخوری می شود. به این معنی است که هر زمان که احساس گرسنگی کردید غذا بخورید نه اینکه طبق عادت و یا محرک های بیرونی به سراغ غذا بروید.

6-خوراکتان را کنترل کنید

اگر فکر می کنید گاهی دچار پرخوری می شوید، اما دلیل و چگونگی آن را نمی دانید، کنترل خوراک می تواند موثر باشد. این کار نه تنها کمک می کند بدانید در روز چقدر غذا می خورید بلکه می توانید تعداد وعده های غذایی و میان وعده های خود را بشمارید و متوجه می شوید چقدر پرخوری کرده اید. هر چه که می خورید را صادقانه یادداشت کنید و احساس خود را پس از خوردن هم بنویسید. این کار باعث می شود پس از مدتی به طور خودکار از پرخوری دوری کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۷ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: