خوشبو نگه داشتن دهان و حفظ سلامت دندان ها ولثه ها به طور هم زمان کار سختی نیست. اقدامات ساده ارائه شده در این مطلب به این کار کمک کرده و دهان را پاکیزه نگه داشته و  تنفس خود را خوشبو نگه دارید.

1-بیشتر مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

پلاک های چسبناکی که روی دندان ها ایجاد می شود، باعث تجمع و جذب باکتری شده و دهان را بدبو می کند. غذاهای باقی مانده در دهان معمولا باعث بروز این مشکل می شود. حداقل روزی دو بار مسواک زده و حداقل یک بار نخ بکشید. اما اگر نگران بدبو شدن دهان هستید، بیشتر انجام دهید.

2-دهان را شستشو دهید

در کنار مسواک زدن دندان ها، دهانشویه نیز می توان حفاظت بیشتری را ایجاد کرده و باکتری ها را نابود کند. طعم نعنایی و تازه می تواند باعث احساس خوب شود. اما مطمئن شوید دهانشویه ای که انتخاب می کنید فقط باکتری هایی که منجر به بوی بد دهان می شود را از بین ببرد.

3-زبان را پاک کنید

پرز های طبیعی وجود روی زبان، می تواند منبعی برای بوی بد دهان باشد. برای از بین بردن آن به اؤامی با مسواک خود روی زبان خود را نیز تمیز کنید. اگر مسواک شما قدری بزرگ است که نمی توانید انتهای زبان را به خوبی تمیز کنید، از یک شوینده زبان نیز استفاده کنید. شوینده های زبان به صورت ویژه برای شستن زبان ساخته شده است و باقی مانده های غذا را از میان پرزهای زبان خارج می کند.

4-از مصرف غذاهایی که بوی بد ایجاد می کند اجتناب کنید

پیاز و سیر مشخص ترین آنها هستند و مسواک زدن پس از خوردن آنها نیز موثر نیست. چون مولکول های تشکیل دهنده بوی بد آنها وارد جریان خون شده و به ریه ها می رسد و هوای خارج شده از آن بد بو خواهد شد. تنها چاره این است که از خوردن آنها حداقل قبل از رفتن به محل کار و یا ملاقات دوستتان سیر و پیاز نخورید.

5-ترک عادت سیگار

علاوه بر افزایش خطر سرطان، کشیدن سیگار باعث آسیب به لثه ها، جرم گرفتن دندان و بوی بد دهان شود. با اینکه نیوتین اعتیاد آور است اما ترک آن ضروری است. اگر نیاز به کمک برای ترک سیگار دارید، با پزشک خود مشورت کنید تا راه مناسبی برای آن نشان دهد.

6-استفاده از آدامس بدون قند

باکتری های دهان عاشق قند هستند و از آن برای درست کردن اسید استفاده می کنند و روی دندان ها را پوشانده و موجب بوی بد دهان می شود. آدامس بدون قند بجوید. اولین سیستم دفاعی در دهان برای حفاظت در برابر پلاک ها و جرم ها  تولید بزاق است. جویدن آدامس موجب تولید بیشتر بزاق شده و پلاک ها و اسید ها را خنثی می کند.

7-لثه ها را سالم نگه دارید

بیماری های لثه باعث بوی بد دهان می شود. باکتری ها در ریشه دندان ها تجمع یافته و  بوی بد ایجاد می کند. بنابراین در صورت وجود بیماری های لثه به دکتر مراجعه کنید.

8-دهان را مرطوب نگه دارید

اگر به حد کافی بزاق ترشح نشود، ممکن است سبب بروز بوی بد در دهان شود. اگر دهانتان خشک است، در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید. همنین می توانید آدام های بدن قند جویده و یا آبنبات های سفت و بدون قند بمکید. همچنین در طول شب از دستگاه های بخور سرد استفاده کنید.

9-به دندانپزشک مراجعه کنید

اگر بوی بد دهانتان همچنان ادامه دارد، به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: