سرفه نقش اساسی در پاکسازی مواد تحریک کننده و عفونت ها دارد اما اگر مداوم باشد، آزار دهنده خواهد شد. بهترین درمان سرفه بسته به دلیل آن است. دلایل بسیاری برای سرفه ازجمله آلرژی، عفونت و برگشت اسید معده وجود دارد.

درمان های طبیعی برای سرفه

افراد برای درمان سرفه های مزمن درمان های طبیعی زیادی استفاده می کنند. چند مورد از درمان های طبیعی موثر برای سرفه های مزمن در این مطلب ارائه شده است.

1-چای عسل

طبق تحقیقات انجام شده، عسل می تواند سرفه را درمان کند. در مطالعات انجام شده روی سرفه های شبانه کودکان، عسل را با شربت ضد سرفه دکسترومتورفان مقایسه کرد. در این مطالعات ثابت شد، عسل  بیشترین تاثیر را در درمان سرفه مانند شربت دکسترومتورفان دارد. با اینکه عسل تاثیر کمتری نسبت به شربت ضد سرفه از خود نشان دادهاما والدین استفاده از عسل را برای درمانسرفه کودکان بیشتر ترجیح می دهند.  برای استفاده از عسل کافی است2 قاشق چایخوری عسل را در آب گرم یا دمنوش حل کرده و یک یا دو بار در روز بنوشید. به کودکان زیر یک سال خوراندن عسل توصیه نمی شود.

2-زنجبیل

زنجبیل سرفه های خشک را به دلیل خواص ضد التهابی که دارد، بهبود می بخشد. همچنین حالت تهوع و سردرد را نیز بهبود می بخشد. بسیاری از مطالعات ثابت کرده است، برخی ترکیبات ضد التهابی موجود در زنجبیل، باعث التیام غشای راه های هوایی شده که می تواند سرفه کردن را بهبود بخشد. برای استفاده از زنجبیل، می توانید یک یا دو قطعه زنجبیل تازه را در یک فنجان آب داغ انداخته و چند دقیقه صبر کنید. می توانید عسل یا آبلیمو نیز برای بهتر شدن طعم آن اضافه کنید.

3-بخار

سرفه های موکوزی و غیر خشک می تواند با بخار شدید تر شوند. اما سرفه های خشک می تواند با تنفس بخار بهبود یابد. دوش آب گرم گرفته  اجازه دهید فضای حمام با بخار پر شود و چند دقیقه تا زمانی که علائم کاهش یابد در این بخار بمانید. سپس برای جلوگیری از کم آبی بدن، یک لیوان آب بنوشید. به طور منظم می توانید از بخار استفاده کنید. برای این کار یک ظرف را پر از آب جوش کنید. می توانید اسانس و گیاهانی مانند رزماری و اکالیپتوس را به آن اضافه کنید. صورت را روی ظرف نه داشته و یک حوله رووی سر انداخته و بخار را تنفس کنید و 5 دقیقه ادامه دهید. افراد با سرفه های غیر خشکک و مشکلات سینه، از این روش استفاده نکنند.

4-شستشوی گلو با آب نمک

این راه یکی از موثرتترین راه ها برای درمان سرفه غیر خشک است. آب نمک باعث کاهش موکوز و خلط در قسمت پشت حلق شده و سرفه را کاهش می دهد. نصف قاشق ایخوری آب نمک را در یک فنجان آب گرم حل کنید و اجازه دهید کمی خنک شود. آب نمک را رو گلوی خود جند ثانیه نگه داشته و به اصطلاح قرقره کنید و سپس تخلیه کنید. این کار را چند بار در روز تا وقتی سرفه ها بهبود یابد تکرار کنید.

5-آویشن

آویشن از آن دسته گیاهانی است که هم در آشپزی استفاده میشود و هم دارویی است و یک درمان شایع برای گلودرد، برونشیت و مشکلات گوارشی است. مطالعات نشان می دهد یک شربت ضد سرفه های حاوی آویشن و برگ پیچک بیشتر از سایر شربت های شیمیایی در درمان سرفه و برونشیت موثر است. آنتی اکسیدان های موجود در آن دلیل این خاصیت است. برای استفاده از آویشن در درمان سرفه می توانید از شربت آویشن استفاه کنید. همنین می توانید دمنوش آویشن نیز با اضافه کردن 2 قاشق چایخوری برگ آویشن خشک به یک فنجان آب داغ تهیه کنید و ده دقیقه دم کرده و بنوشید.

6-تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از رفلاکس اسید معده

برگشت اسید معده یکی از رایج ترین دلایل سرفه است. اجتناب از غذاهایی که باعث افزایش برگشت اسی معده می شود، یکی از بهترین راه ها برای کاهش سرفه ها است. در هر فرد غذاهای متفاوتی سبب بروز برگشت اسید معده می شود. افرادی که نمی دانند به کدام غذا حساس هستند، بهتر است از غذاهای متداولی ک سبب بروز رفلاکس معده می شود، اجتناب کنند. غذاها و نوشیدنی هایی که بیشتر سبب برگشت اسیدد می شوند شامل موارد زیر است:

7-پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها به صورت مستقیم باعث درمان سرفه نمی شود، اما با برقراری تعادل باکتری های گوارشی، سیستم ایمنی را تقویت می کند.  سیستم ایمنی قوی باعث می شود عفونت ها و التهاباتی که باعث بروز سرفه می شود را از بین ببرد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: