فواید فلفل دلمه

فلفل دلمه نوعی فلفل شیرین است که رنگ های مختلفی از آن وجود دارد. در حالی که رنگ سبز آن بو و طعم غلیظ تری دارد، انواع زرد و قرمز و نارنجی، شیرین تر هستند. فلفل دلمه سرشاراز ویتامین C،A و E است. آنتی اکسیدان های موجود در آنها، فوید زیادی را به همراه دارد. مواد معدنی معینی مانند، کبالت، روی، مس، منیزیم و پتاسیم نیز در این میوه شبه سبزی ، موجود است.

از فواید دیگری که می توان اشاره کرد این است که فلفل دلمه سرشار از اسید های چرب و کالری است که سطح کلسترول بد خون را افزایش نمی دهد. علاوه بر این، فلفل دلمه دارای خواصی است که باعث بهبود مشکلات معده، اسپاسم عضلات، مشکلات یائسگی، دیابت و موارد دیگر می شود. فلفل دلمه را می توان پخته یا خام، یا به صورت خشک شده به عنوان ادویه استفاده کرد.

سایر فواید فلفل دلمه

1-تقویت سوخت و ساز

مصرف فلفل دلمه با کاهش تری گلیسیرید (چربی ذیره شده در خون)، سوخت و ساز را افزایش می دهد و باعث سوختن کالری و تحت کنترل نگه داشتن کلسترول می شود و همچنین افزایش وزن ناشی از ذخیه چربی را نیز اهش می دهد. فلفل دلمه همچنین با افزایش اسید معده، از تلنبار شدن غذا در معده جلوگیری کرده و باعث زود هضم شدن آن می شود.

2-پیشگیری از سرطان

برخی مطالعات نشان می دهد، مواد موجود در فلفل دلمه از جهش یافتن کروموزوم ها جلوگیری کرده و در نتیجه ریسک سرطان را کاهش می دهد. همچنین توانایی محاصره سلول های سرطانی و کشتن آنها را نیز دارد. بنابراین اگر فلفل دلمه را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید، می توانید از سرطان پیشگیری کنید.

3-تسکین درد

ترکیبات پیچیده موجود در فلفل دلمه باعث انسداد انتقال درد از پوست به نخاع می شود.  این خاصیت باعث می شود از فلفل دلمه برای تسکین دردهای ناشی از تبخال نیز استفاده شود.

4-تقویت سیستم ایمنی

فلفل دلمه سرشار از ویتامینC است که باعث تحریک و تقویت گلبول های سفید برای مبارزه با عفونت می شود و سیستم ایمنی بدن تقویت می شود. ویتامین C و فلاونوئید های موجود در این گیاه، از مشکلات تنفسی مانند عفونت های ریه، آسم و خس خس کردن سینه جلوگیری می کند.

5-پیشگیری از آسیب به سلول ها

رادیکال های آزاد موجود در بدن می توانند باعث آسیب به سلول های عصبی و خونی شوند. فلفل دلمه منبع غنی ویتامین A و C است که این دو ویتامین جز آنتی اکسیدان های قوی طبیعی هستند. این آنتی اکسیدان ها در مبارزه با رادیکال های آزاد به بدن کمک کرده و در درمان بیماری های قلبی، آرتریت، برونشیت و آسم کمک می کند.

6-درمان اختلالات گوارشی

فلفل داه حاوی تانن هایی است که نقش مهمی در درمان اختلالات دستگاه گوارش مانند اسهال، اسهال خونی و سایر اختلالات میکروبی دارد. این تانن ها باعث ایجاد مخاط می شوند، که به محافظت از لایه داخلی معده کمک می کند و از ایجاد زخم های گوارشی جلوگیری می کند.

7-بهبود سلامت قلب

گفته می شود که فلاونوئید های موجود در فلفل دلمه در جلوگیری از بیماری عروق کرونر قلب مفید هستند. از نظر عروقی میوه ها وسبزیجات در بهبود فشار خون و کاهش ضربان قلب نقش دارند. این به نوبه ی خود به بهبود جریان خون کمک می کند و در نتیجه اکسیژن رسانی بهتری در بافت های اندام ها انجام می شود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۹ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: