کفیر یک نوشیدنی تخمیر شده از مناطق شمالی کوه های قفقاز است. نام کفیر از کلمه ترکی “keif” گرفته شده است که به معنی «احساس خوب» است0. نوشیدنی کشت و تخمیر شده از دانه های آغازگر تهیه شده و این دانه ها قابل استفاده مجدد است و باید در جای خنک نگه داری شود تا از خراب شدن آن جلوگیری شود. قرن هاست که به دلیل طیف گسترده ی خواص دارویی آن، در اروپا و آسیا به عنوان داروی بومی استفاده می شده است. کفیر که سرشار از مواد مغذی و پروبیوتیک است، به عنوان یک روند جدید در جامعه سلامت درآمده است و به عنوان یکی از غنی ترین منابع پروبیوتیک زمین نام گرفته است. این نوشیدنی سرشار از پروبیوتیک، دارای کمی گاز و طعمی متمایل به ترش است که در اثر وجود دی اکسید کربن ناشی از تخمیر به وجود آمده است. این نوشیدنی را می توان هر روز نوشید زیرا بی ضرر بوده و باعث چاقی و اضافه وزن و بالا رفتن چربی نیز نمی شود. مقدار توصیه شده در روز 200 تا 300 میلی لیتر است. می توانید در هر ساعتی از روز کفیر بنوشید. اما بهترین زمان 1-2 ساعت قبل از خواب است، زیرا می تواند باعث بهبود کیفیت خواب شود. ثابت شده است کفیر به دلیل مواد معدنی ضروری، پروتئین و ویتامین های B می تواند در تعادل سیستم درونی بدن کمک به سزایی کند. دو نوع کفیر وجود دارد به نام کفیر شیر و کفیر آب. هر دو آنها مفید و و سرشار از پروبیوتیک است. با این تفاوت که کفیر شیر لبنی است و کفیر آب غیر لبنی است.

کفیر شیر

کفیر شیر شناخته شده تر از کفیر آب است. مزه ای شبیه دوغ و ماست دارد اما از مخمر برای تهیه آن استفاده شده است. مخمر ها، ترکیبی از پروتئین های شیر، باکتری ها و مخمر ها هستند. مخمر ها، به ابعاد کوچک، شفاف و سفید رنگ و ژله مانند هستند که از نظر ظاهری شبیه قطعات ریز گل کلم هستند. کفیر شیر دارای طعمی ترش و خامه ای است و دارای خواص پروبیوتیک زیادی است. محبوبیت روزافزون کفیر شیر به دلیل فوایدی است که برای بدن به خصوص روده دارد. مخمر ها باعث می شوند، کفیر شیر در درجه اول دارای باکتری لاکتوباسیلوس باشند. زیرا دانه های کفیر اضافه شده به شیر، باعث می شود لاکتوز موجود در شیر با کفیر واکنش داده و پروبیوتیک به وجود آورند. خواص میکروبی و باکتریایی مفید و پیچیده اسید لاکتیک، از فواید اصلی کفیر شیر است. کفیر شیر، حاوی بیش از 40 گونه باکتری است که این مقدار چندین برابر بیشتر از پروبیوتیک های ماست است. این نوشیدنی همچنین توسط کسانی که توان مصرف لاکتوز ندارند نیز قابل استفاده است. مقدار زیاد باکتری موجود در کفیر شیر، به هضم لاکتوز کمک به سزایی می کند و هرگونه علائم عدم هضم لاکتوز را متوقف می کند. کفیر شیر را می توان از انواع شیر گاو، گوسفند، سویا، نارگیل و... تهیه کرد.

کفیر آب

کفیر آب از دانه های کفیر حاوی باکتری های مختلفی نظیر لاکتوباسیلوس تهیه می شود. دانه های کفیر را در آب و شکر یا هر گونه میوه خشک دیگری می توان ترکیب کرده و کفیر آب به دست آورد. به طور طبیعی داای عطر و طعمی شبیه به لیموناد است اما کمی اسیدی تر و ملایم تر است. کفیر آب با آنزیم های بی خطر و باکتری های مفید برای سلامتی تهیه می شود و سرشار از خواص مفید برای سلامتی است. کفیر آب را می توان با استفاده از آب نارگیل یا آب معمولی تهیه کرد که هیچگونه لبنیاتی در آن به کار نرود. دانه های کفیر آب نیز مانند دانه های کفیر شیر، شبیهبه قطعات ریز گل کلم است. قند استفاده شده در آن نیز، چون در فرآیند تخمیر استفاده می شود، مستقیم بر بدن تاثیر نمی گذارد. باکتری ها و مخمر های موجود در دانه کفیر، از قند برای تولید مقدار کمی اتانول، در اکسید کربن و اسید لاکتیک استفاده می کنند.

فواید کفیر

کفیر شیر و کفیر آب هر دو به یک اندازه برای بدن مفیدند. از آنجا که تحقیقات کافی در مورد کفیر آب صورت نگرفته است، در این مطلب به فوایذ کفیر شیر خواهیم پرداخت.

1-کمک به کاهش وزن

نوشیدنی تخمیری، سرشار از باکتری های مفید است. این باکتری های مفید موجود در آن، در کاهش وزن تاثیر زیادی دارد. این باکتری ها، ترشح هورمون سوزاننده چربی در بدن را تنظیم می کنند. مطالعات تاثیر مصرف کفیر را بر کاهش وزن اثبات کرده و دریافته اند افرادی که از این نوشیدنی استفاده می کنند، در مدت شش هفته 3-4 درصد از چربی بدن خود را از دست می دهند.

2-تقویت سیستم ایمنی

مواد مغذی و ترکیباتی مانند فولیک اسید و بیوتین موجود در کفیر به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کم می کند. باکتری های لاکتوباسیلوس کفیری موجود در کفیر در دفاع از باکتری های مضر مانند ای.کلای و سالمونلا به بدن کمک می کند. فراوانی باکتری های خوب در نوشیدنی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک میکند و رشد باکتری های مضر را متوقف می کند. همچنین تاثیر پروبیوتیک های موجود در کفیر، روی کاهش فشار خون و کلسترول ثابت شده است.

3-پیشگیری از سرطان

پروبیوتیک های موجود در کفیر تاثیر زیادی در کمک به بدن در مبارزه با بیاری های کشنده ای مانند سرطان دارد. با توقف تکثیر سلول های سرطانی، از رشد و گسترش آنها جلوگیری می کند و پروبیوتیک های موجود در آن باعث خودتخریبی سلول ای سرطانی می شود.

4-تقویت گوارش و درمان سندروم روده تحریک پذیر

کفیر با ذخیره و وارد کردن باکتری های مفید در دستگاه گوارش به هضم و گوارش بهتر غذا کمک می کند و همچنین بسیاری از مشکلات گوارشی نظیر اسهال، یبوست، زخم معده و مشکلات روده بزرگ را بهبود می بخشد. مهمترین نقشی که کفیر دارد، مبارزه با سندروم روده تحریک پذیر است. همچنین باکتری های روده را پس از مصرف آنتی بیوتیک به تعادل می رساند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: