دانه های قهوه سبز دانه های خام قهوه هستند. در فرآیند برشته کردن قهوه، مقدار ترکیبات آن که کلروژنیک اسید نامیده می شود، کم می شود. بنابراین قهوه هایی که مصرف آن معمول است، کلروژنیک اسید کمتری دارند و به اندازه قهوه سبز خاصیت ندارند. مقدار زیاد این ترکیب در قهوه سبز باعث بیشتر شدن خواص آن می شود. محققان معتقدند، این ترکیبات، خاصیت آنتی اکسیدانی دارند، فشار خون را کاهش داده و همچنین منجر به کاهش وزن می شود. خواص قهوه سبز تاثیر مثبتی در چگونگی جذب و تجزیه کربوهیدرات ها دارد. همچنین تاثیر مثبتی در کنترل دیابت دارد و می تواند سطح قند خون را متعادل نگه می دارد. در ادامه مطلب متوجه خواهید شد قهوه تلخ چه خواص مثبت دیگری دارد.

1-افزایش متابولیسم

کلرونیک اسید موجود در قهوه سبز، یک تقویت کننده قوی متابولیسم است. میزان متابولیسم پایه بدن را تا حد زیادی بالا می برد، که باعث کاهش آزاد شدن بیش از حد گلوکز به خون خواهد شد. بنابراین بدن شروع به سوزاندن چربی های اضافی برای جبران این کمبود قند می کند.

2-حفظ سلامت قلب

کلسترول بد، سبب بروز مشکلات قلبی عروقی می شود. انباشته شدن کلسترول بد در بدن، شریان ها را تنگ کرده و جریان خون را محدود می کند. نوشیدن قهوه سبز به دلیل کلروژنیک بالا، باعث کاهش کلسترول بد شده و به همین دلیل گفته می شود، برای سلامت قلب مفید است.

3-سم زدایی از بدن

چون دانه های قهوه سبز، خام و فرآوری نشده هستند، مقدار آنتی اکسیدان بسیار بالایی دارد که از بدن در برابر حمله رادیکال های آزاد، محافظت می کند. همچنین با پاکسازی کبد و دفع سموم و چربی های غیر ضروری، باعث سم زدایی در بدن نیز خواهد شد.

4-کاهش اشتهای کاذب

اگر برای کاهش وزن و لاغری در تلاش هستید، اما به دلیل عدم کنترل اشتها موفق نمی شود، قهوه سبز می تواند کمک کننده باشد. اگر می خواهید اشتهای کاذب را کنترل کرده و میل به خوردن غذاهای غیر ضروری و ناسالم را در خود کاهش دهید، قهوه سبز بنوشید. کلروژنیک اسید موجود در قهوه، به طور طبیعی می تواند اشتهای کاذب را سرکوب کند.

5-کنترل قند خون

دانه های قهوه سبز، به عنوان کنترل کننده قند خون شناخته شده اند. نوشیدن قهوه سبز باعث کاهش جذب قند خون در روده کوچک شده و قند در دسترس را نیز کاهش می دهد. همچنین باعث کاهش التهاب در بدن شده و قند را در جریان خون کاهش می دهد.

عوارض جانبی قهوه سبز

هر خوراکی، دارا خواص و عوارض جانبی خاص خود است. بنابراین رعایت اندازه مصرف ضروری است. بهتر است بدانید با اینکه قهوه سبز خواص بسیار زیادی دارد، اما به اندازه قهوه های رایج، کافئین دارد. در برخی افراد مقدار کاقئین زیاد، باعث عصبی شدن، بی خوابی، سردرد و ضربان قلب نامنظم خواهد شد. همچنین مصرف زیاد کلروژنیک اسید، منجر به افزایش هوموسیستئین پلاسما شده که با مشکلات قلبی مرتبط است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: