افراد زیادی وجود دارد که به خوردن شکلات علاقه زیادی دارند و برخی دیگر چون فکر می کنند چاق کننده است، از خوردن آن صرف نظر می کنند. شکلات از دانه کاکائو تهیه شده و این دانه ها پودر شده و پودر کاکائو را تشکیل می دهند. پودر کاکائو بسیار مغذی بوده و فواید زیادی به همراه دارد. پودر کاکائو نقش مهمی در تهیه فرآورده های شکلاتی دارد و مهم ترین ماده در تهیه کیک ها وشیرینی های شکلاتی است.

مواد مغذی کاکائو متشکل از چیست؟

پودر کاکائو مواد معدنی زیادی از جمله کلسیم، مس، منیزیم، سدیم، روی، فسفر، و پتاسیم دارد. دو قاشق غذا خوری پودر کاکائو فقط حاوی 25 کالری، یک و نیم گرم چربی، 3/6 گرم فیبر است که 14 در صد از نیاز روزانه بدن به فیبر، 14 درصد از نیاز روزانه بدن به منیزیم و 8 درصد نیاز روزانه بدن به آهن را تامین می کند.

فواید پودر کاکائو چیست؟

1-کاهش فشار خون

پودر کاکائو با کاهش نیتریک اکسید در خون باعث کاهش فشار خون می شود. تحقیقات نشان داده است ترکیبات موجود در پودر کاکائو می تواند تا 2میلی گرم بر سطح جیوه، فشار خون را پایین آورد.

2-ضد افسردگی

پودر کاکائو توانایی بهبود خلق و خو را داشته و علائم افسردگی را کاهش دهد. همچنین با افزایش سطح سرتونین در خون می تواند خواص شادی آور داشته باشد.

3-خواص آنتی اکسیدانی

پودر کاکائو دارای آنتی اکسیدانی به نام پلی فنول است که در سبزیجات و میوه ها و چای یافت می شود. این آنتی اکسیدان خواص زیادی از جمله کاهش التهاب و بهبود جریان خون و کاهش فشار خون و کاهش کلسترول دارد.

4-کاهش خطر بروز سکته و بیماری قلبی

تحقیقات نشان می دهد پودر کاکائو توانایی کاهش کلسترول بد خون را دارد که سبب جریان بهتر خون به سمت قلب می شود. در نتیجه خطر بروز سکته قلبی را کاهش می دهد.

5-کنترل وزن و تناسب اندام

مصرف پودر کاکائو می تواند در کنترل وزن بدن کمک کند. چربی ها در بدن سوخته و تبدیل به انرژی می شود. پودر کاکائو در تنظیم مصرف انرژی نقش دارد. در صورت عدم استفاده از انرژی، چربی ها به صورت بافت چربی در بدن ذخیره می شود. پودر کاکائو باعث کاهش اشتها و التهاب می شود و در عین حال اکسیداسیون چربی را افزایش می دهد و احساس سیری می دهد.

6- درمان آسم

پودرکاکائو حاوی ترکیبات ضد آسمی مانند تئوفیلین و تئوبرومین است. تئوبرومین ترکیبی مشابه با کافئین دارد که از بروز سرفه جلوگیری می کند. از طرف دیگر تئوفیلین باعث گشاد شدن مجاری هوا شده و التهاب را کاهش می دهد.

7-محافظت در برابر پوسیدگی دندان ها

پودر کاکائو حاوی ترکیبات ضد آنزیمی، ضد باکتریایی، و تحریک کننده سیستم ایمنی است که به سلامت دهان کمک می کند. پودر کاکائو با مبارزه با باکتری هایی که باعث ایجاد پوسیدگی در دندان ها می شود، در حفظ بهداشت دهان و دندان تاثیر دارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: