راه های زیادی برای افزایش قد وجود دارد. غذا ها در این مسئله، نقش مهمی بر عهده دارند. ویتامین های موجود در غذاها، در کنار ژنتیک هر فرد، نقش مهمی در افزایش قد دارد. در این مطلب، ویتامین هایی باعث افزایش رشد قد می شوند را بررسی خوایم کرد. بدن انسان، رژیم غذایی متعادلی را می خواهدکه غنی از ویتامین ها ومواد معدنی باشد. ویتامین هایی مانند ویتامین B1, B2, D و C و مواد معدنی نظیر فسفر و کلسیم برای افزایش رشد قد بسیار ضروری هستند. بسیاری از تحقیقات نشان داده است، استفاده از مواد غذایی با ویتامین ها و مواد معدنی کم، در رشد قد کمکی نخواهد کرد. همچنین گاهی کمبود مواد مغذی، سبب کوتاه ماندن قد نیز خواهد شد. افرادی که تمرینات ورزشی می کنند، از نوشیدنی های پروتئینی برای عضله سازی استفاده می کنند که کمک می کند قد بلند تری داشته باشند. در ادامه مطلب بهترین ویتامین های موثر در افزایش رشد قد را بررسی خواهیم کرد.

1-ویتامین  B1

این ویتامین در رشد و افزایش قد تاثیر زیادی دارد. همچنین در آسان شدن عملیات گوارشی نیز نقش به سزایی دارد. این ویتامین باعثخون رسانی به ارگان های بدن شده و در رشد مناسب آنها نقش دارد. همچنین باعث سلامتی قلب و عملکرد مناسب سیستم عصبی می شود. منابعی که می توان این ویتامین را دریافت کرد شامل: بادام زیمین، برنج، جو دوسر، دانه ها، آجیل، تخم مرغ و... این ویتامین در مرغ نیز به وفور یافت می شود، بنابراین اطمینان داشته باشید، که حداقل سه بار در هفته این غذا را در رژیم غذایی خود داشته باشید.

2-ویتامین B2

ویتامین ریبوفلاوین نیز یکی دیگر از ویتامین هایی است که در افزایش قد تاثیر زیادی دارد. بیشتر در سبزیجات دارای برگ سبز یافت می شود. این ویتامین در بازسازی پوست و رشد ناخن ها، مو و استخوان ها نیز نقش بسزایی دارد. این ویتامین در سبزیجات دارای برگ سبز، تخم مرغ، ماهی، شیر و ... به وفور وجود دارد.

3-ویتامین D

ویتامین D که به آن ویتامین آفتاب نیز گفته می شود، در تقویت استخوان ها نقش مهمی دارد. کمبود این ویتامین باعث ضعف در استخوان ها و دندان ها می شود. ویتامین D یک ماده معدنی اساسی است که به جذب کلسیم و فسفر کمک می کند و همچنین در بلندتر شدن قد نیز تاثیر دارد. این ویتامین در شیر، گوجه فرنگی، سیب زمینی، مرکبات، گل کلم، ماهی و پنیر یافت می شود.

4-ویتامین C

آسکوربیک اسید در تمامی مرکبات یافت می شود. این ویتامین باعث دفع سموم از بدن شده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. در استحکام و رشد بیشتر استخوان ها نقش زیادی دارد. این ویتامین در تمامی مرکبات، گوجه فرنگی، کیوی، توت ها و سیب زمینی یافت می شود.

5-کلسیم

کلسیم یکی دیگر از مواد معدنی است که بدن را وادار به استخوان سازی و استحکام می کند. تمامی لبنیات حاوی کلسیم هستند علاوه بر آن اسفناج، کلم بروکلی و شلغم نیز حاوی کلسیم است.

6-فسفر

کلسیم به تنهایی برای استحکام بافت و استخوان ها کافی نیست. فسفر و کلسیم درکنار یکدیگر می توانند به داشتن حداکثر رشد قد کمک کنند. 80 درصد استخوان ها از فسفر تشکیل شده و که این ماده معدنی باعث رشد سریع استخوان ها می شود. فسفر در آجیل، دانه ها، حبوبات، ماهی و ... یافت می شود.

7-ویتامین A

ویتامین A در رشد مناسب و بازسازی بافت ها و استخوان ها نقش زیادی دارد. این ویتامین محلول در چربی باعث سلامت پوست، چشم ها و بهبود سیستم ایمنی می شود. پنیر، تخم مرغ، شیر، هویج و... منابع غنی ویتامین A است.

تا جایی که می توانید در رژیم غذایی خود انواع غذاهای تازه قرار دهید. فراموش نکنید که خوردن غذاهای سالم باعث افزایش قد می شود.  

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: