ریشه ها

 

بسیاری از متخصصان تغذیه برای کاهش مدت سرماخوردگی و همچنین پیشگیری از آن، ویتامین C را یه ماده مغذیو اساسی در این امر می دانند که علاوه بر مرکبات سبزیجاتی مانند شلغم، چغندر و هویج نیز منابع مناسبی برای تامین این ویتامین هستند.

چای سبز

چای سبز یکی از مناسب ترین نوشیدنی های گرم در زمستا است. چای سبز منبعی برای ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. چای سبز فواید بیشتری نسبت به سایر چای های کافئین دار دارد. زیرا گیاه آن کمتر مورد فرآوری قرار گرفته است و برگها خشک شده و با ملایمت بخار دیده و مانند چای های سیاه فرآوری نشده است. متخصصان تغذیه معتقدند، چای سبز دارای آنتی اکسیدان هایی است که ویروس ها را می کشد.

جو دوسر

یکی از مقوی ترین غذاهایی که در زمستان می توانید هنگام صبحانه استفاده کنید، جوی دو سر است. جودوسر منبعی برای روی و فیبر های نامحلول است. روی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و فیبر های نامحلول نیز باعث می شود مدت بیشتری گرم و سیر بمانید. همچنین سعی کنید جدوسر را بدون قند و کره خورده و میوه های خشک یا تازه را جایگزین آن کنید.

کلم بروکسل

بسیاری از سبزیجات به طرز چشمگیری باعث بهبود و بازسازی بدن می شوند. کلم های برووکسل نه تنها باعث از بین رفتن ویروس های زکام و عطسه می شود، بلکه باعث تقویت استخوان ها نیز می شود.

کدو حلوایی

با سرد شدن هوا بهتر است بیشتر از کدو حلوایی استفاده کنید. متخصصان تغذیه معتقدند در این موقع از سال، کدو حلوایی می تواند مواد مغذی مورد نیاز بدن از جمله و ویتامین A، پتاسیم و فیبر را تامین کند. اضافه کردن کدو حلوایی به رژیم غذایی زمستان، خطر چاقی، دیابت و بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

کلم پیچ

یک سالاد کلم در زمستان می تواند بهترین مواد مغذی را برای بدن تامین کند. کلم غنی از ویتامین های A، C، K و E است و سرشار از آهن، کلسیم، منگنز و پتاسیم است. می توانید در وعده های غذایی از آن استفاده کرده و یا به عنوان میان وعده میل کنید.

انار

این میوه زمستانی با اینکه پوست سختی دارد، اما ماندگاری کوتاهی دارد. نه تنها آنتی اکسیدان ها و مواد ضد التهابی آن از بروز سرماخوردگی جلوگیری مب کند، بلکه باعث کاهش فشار خون و کلسترول نیز می شود و از قلب نیز محافظت می کند. دانه های انار را می توانید به تنهایی یا روی سالاد در وعده های غذایی میل کنید.

سیب زمینی

در فصل سرما، بدن نیاز به گرما دارد بنابراین خوردن غذاهایی که در بدن گرما تولید می کنند مانند سیب زمینی توصیه می شود. این غذاها به سیستم گردش خون کمک می کنند تا پایدار بماند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴۶ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: