گای پس از خوردن غذاهای پر ادویه و تند، احساس می کنیم زبان آسیب دیده و هنگام حرکت زبان در داخل دهان احساس درد و التهاب داریم. این علائم حاکی از بوز تاول در دهان است. تاول ها و زخم های دهان موجب می شود، خوردن و آشامیدن برایتان بسیار سخت و دردناک شود. این زخم ها مدتی زمان می برد تا از بین برود و همچنین با خوردن و آشامیدن به دلیل تورمی که دارد، ممکن است بدتر نیز شود. برخی دلایل بروز تاول در دهان و روی زبان شامل موارد زیر است:

  • زبان بین دندان ها قرار گرفته و گاز گرفته می شود.
  • کشیده شدن مداوم زبان روی دندان های نوک تیز یا شکسته
  • کشیده شدن مدام زبان روی پروتز های دندان و یا سیم ها ارتودنسی
  • بهداشت نا مناسب دهان و دندان
  • سوختن زبان به دلیل نوشیدنی های داغ یا غذاهای پرادویه و تند
  • واکنش در برابر عفونت های ویروسی
  • حساسیت نسبت به آنتی بیوتیک ها

درمان خانگی زخم های دهان

1-ژل آلوئه ورا: ژل آلوئه ورا دارای خواص ضد التهاب است که علائمی مانند تورم و درد را می تواند کنترل کند. همچنین آنتی اکسیدان های موجود در آن می تواند در بهبود سریع تر زخم کمک کند. یک تکه برگ آلوئه ورا را جدا کرده و ژل آن را خارج کنید و روی زخم یا تاول قرار دهید و پس از 5 تا 10 دقیقه با آب نیمه گرم شستشو دهید.

2-جوش شیرین: مواد آنتی باکتریال موجود در آنف باکتری های روی زم ها را کشته و درد را کاهش می دهد. جوش شیرین PH دهان را کنترل کرده و برای کاهش رشد باکتری های موجود در دهان مناسب است. برای استفاده از جوش شیرین، دو قاشق چایخوری از آن را در یک فنجان آب نیمه گرم حل کرده و سه بار در روز تا بهبود زخم استفاده کنید.

3-گلیسیرین: طبق تحقیقات داشمندان، گلیسیرین می تواند در بهبود زخم های دهانی موثر باشد. گلیسیرین سبب بهبود درد شده و همچنین در بهبود سریعتر زخم های دهان و زبان موثر است. مقدار مساوی از گلیسیرین و عسل را مخلوط کرده و روی زخم و تاول داخل دهان قرار دهیدو پس از 4-5 دقیقه با آب گرم شستشو دهید.

4-عسل: عسل دارای خاصیت ضد درد و ضد التهاب است که می تواند در بهبود تاول ها و زخم های روی زبان موثر باشد و درد و تورم را کاهش دهد. یک تکه پنبه را خیس کرده و آب آن را بگیرید سپس به کمک آن، مقداری غسل را روی زخم گذاشته و اجازه دهید 3 تا 5 دقیقه روی آن بماند و در نهایت با آب نیمه گرم شستشو دهید.

5-چای بابونه: مواد مغذی موجود در چای بابونه، می تواند در بهبود زخم های دهان موثر باشد. به علاوه می تواند با کاهش استرس و تنش، از بروز زخم ها و تاول های زبان و دهان جلوگیری کند. برای تیه چای بابونه، دو قاشق گل خشک شده بابونه را در آب جوش ریخته و اجازه دهید 2 تا 3 دقیقه بجوشد. دمنوش را صاف کرده و چند قطره آب لیمو و عسل به آن اضافه کرده و میل کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: