غالب‌ترین روش نگهداری مواد غذایی، فریز کردن آن‌هاست، اما ما مجاز به نگهداری برخی از مواد غذایی در فریزر نیستیم یا دست‌کم فقط برای مدت محدودی می‌توانیم به این روش آن‌ها را نگه‌داریم. این مواد غذایی را، چون ماندگاری بالایی ندارند و به دلیل ترکیبات خاص شان نمی‌توانیم برای مدت طولانی در فریزر قرار دهیم. در ادامه به تعدادی از خوراکی‌های ممنوع برای نگهداری در فریزر اشاره خواهیم کرد:

سبزیجات برگ‌دار

سبزیجات برگ‌دار مثل کاهو، آبدارند و با منجمد شدن‌شان، آب درون بافت‌ها منبسط و باعث از بین رفتن بافت می‌شود. برگ این سبزیجات بعد از یخ‌زدایی، شل می‌شود.

استفاده از این سبزیجات یخ‌زده در تهیه انواع غذاها یا اسموتی‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما مناسب خام‌خوری به شکل سالاد نیستند. ضمن این‌که ویتامین و مواد مغذی آن تا حد زیادی از بین می‌رود.

 

پنیر

به دلیل ماندگاری انواع پنیر، نیازی به فریز کردن ندارند. انجماد، طعم و بافت پنیر را تغییر می‌دهد به‌خصوص اگر از انواع کهنه، سوراخ‌دار یا نرم باشد، اما پنیر پارمزان را می‌توانید در فریزر نگه دارید.

خامه قنادی

خامه قنادی حاوی سفیده تخم‌مرغ است و فریز کردن آن باعث از بین رفتن بافت خامه و فاسد شدنش می‌شود.

ضمن این‌که خامه یخ‌زدایی شده، فرم داده نمی‌شود و قابل استفاده برای تزیین کیک و دسرها هم نیست.

انواع کنسروها

تحت هیچ شرایطی نباید محصولات کنسروی در بسته را فریز کنید. چراکه با انجماد، آب درون آن افزایش حجم پیدا می‌کند و با انفجار قوطی کنسرو در فریزر روبه رو می‌شوید.

ژله

قرار دادن ژله در فریزر به علت داشتن مایع ژلاتینی مانع از سفت‌شدن آن می‌شود. یخ زدن ژله، پلیمرها و کلوئیدهایی که ژلاتین را به هم متصل می‌کند خراب می‌کند و ساختار ژله را به هم می‌ریزد.

سیب‌زمینی خام

سیب‌زمینی مقدار زیادی آب در بافت خود دارد به همین دلیل با یخ زدن آن، بافتی خمیری و چسبنده به خود می‌گیرد که مصرفش به هیچ عنوان خوشایند نخواهد بود؛ بنابراین بهتر است سیب‌زمینی را در مکانی خنک و خشک نگهداری کنید یا پخته شده آن را برای مدت کوتاهی در فریزر نگه دارید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: