هود شیمی چگونه کار می کند؟

 

چندین عنصر، یک هود شیمیایی را تشکیل می دهند: یک فن سرعت قابل تنظیم دور و قدرت مکش، یک سیستم تصفیه و تخلیه هوا. همچنین می‌تواند از هودهای کابین یا دیوارهای جانبی برای تعیین فضایی که باید تخلیه ‌شود، استفاده کند. مجهز به سیستم روشنایی و اغلب با پانل جلویی درب دستگاه به صورت برقی بالا و پایین می شود.

 

به طور کلی هود شیمی در بالای سطح کار یا تجهیزات مورد استفاده نصب می شود. فن، وظیفه استخراج بخارات ناخواسته از ایستگاه کاری را بر عهده دارد. سیستم فیلتر، بخارات خطرناک را یا با تصفیه آنها با فیلتر کربن یا ذرات، یا با دفع آنها به شبکه استخراج، به دام می اندازد و تخلیه می کند.

 

توضیح بیشتر: فیلتر کربن فعال یا فیلتر ذرات: بخارات و ذرات را به دام می اندازد تا هوا به بیرون تخلیه شود.

 

 

انواع مختلف فیلترها در هود آزمایشگاهی

 

 

انواع مختلفی از فیلترها برای دستگاه هود آزمایشگاهی وجود دارد. معمولا یک پیش فیلتر که ذرات بزرگ مانند گرد و غبار را جذب می کند، سپس یک فیلتر اصلی با درجه کارایی بالا در همه موارد، آنها باید با استاندارد NF EN 1822-1 مطابقت داشته باشند، استفاده می شود.

 

6

 

فیلتر اصلی دستگاه می تواند به صورت زیر باشد:

 

فیلتر هپا مدل ۱۲ هوا تا 95 درصد ذرات بالای 3 میکرومتر را حذف می کند.

فیلتر هپا  مدل های ۱۳ و ۱۴ هوا با راندمان بالا که تا بیش از 99.99 درصد ذرات بالای 0.3 میکرومتر را از بین می برد ، کلاسی که با نام های H13 و H14 شناخته می شود.

فیلتر اولپا هوا با نفوذ بسیار کم که بیش از 99.999 درصد از ذرات بالای 0.12 میکرومتر را حذف می کند.

فیلتر کربن فعال گازها، بخارات و بوهای ناخواسته و عناصر شیمیایی مانند اسیدها، بازها، حلال ها و غیره را از بین می برد.

فیلتر/لامپ فرابنفش که میکروارگانیسم ها (باکتری ها، میکروب ها، میکروب ها، کپک ها، ویروس ها و غیره) را از بین می برد.

 

 

کدام هود آزمایشگاهی را انتخاب کنیم؟

 

 

طیف گسترده ای از هودهای آزمایشگاهی در بازار موجود است. گاز های مختلف شیمیایی خطرناک، فرار، گازها، آئروسل ها، ذرات یا مواد معلق در منبع باید تخلیه شوند.

 

هود با فیلتر: بخارات خطرناک تولید شده توسط نمونه های مورد استفاده را به منظور محافظت از کاربر و محیط زیست استخراج می کند. به طور کلی، این هود مجهز به فیلترهای کربن فعال است که دودهای گازی را جذب می کند و فیلترهای HEPA که ذرات را به دام می اندازد.

هود شیمی تخلیه بدون فیلتر: در حین عملیات جابجایی از اپراتور محافظت می کند، اما شامل سیستم فیلتر نمی شود. بنابراین، برای تخلیه گاز باید به یک شبکه تخلیه و اگزاست موجود متصل شود. این دستگاه مناسب برای استخراج بخارات غیر سمی و بد بو می باشد.

 

7

 

هود لامینار: دارای فیلتر HEPA است که اسپورها، گرد و غبار، باکتری ها، مخمرها و سایر ذرات موجود در هوای محیط کار را به دام می اندازد و فیلتر می کند. بنابراین به لطف جریان افقی یا عمودی که از محصولات و سطح کار محافظت می کند، هوای تمیز و بدون ذرات تولید می کند.

پیچیده ترین هودهای آزمایشگاهی می توانند حفاظت سه گانه را ارائه دهند: برای اپراتورها با فیلتر کردن بخارات شیمیایی. برای نمونه ها از طریق یک محیط کنترل شده؛ و در نهایت برای محیط زیست با فیلتر کردن مواد شیمیایی مورد استفاده. علاوه بر این، ابعاد و مواد هودهای بخار شیمیایی بسیار متفاوت است. نام این هود ها هود کلاس سه می باشد.

 

 

گلاو باکس یا هود دارای دستکش

 

 

در مقایسه با هود شیمی، جعبه دستکش آزمایشگاهی نقش کاملا متفاوتی را در حین دستکاری های شیمیایی ایفا می کند. این تجهیزات در واقع یک محفظه هرمتیک است که برای محدود کردن یک جو و ایزوله کردن محیط به منظور محافظت از محصول، محیط خارجی و اپراتور استفاده می شود.

 

نتیجه گیری برای خرید هود آزمایشگاهی:

برای تجربه یک خرید خوب در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی، بخصوص أنواع هود، بهتر است با متخصصین و سازندگان هود های آزمایشگاهی صحبت کنید. شرکت رویان ایران با سالها تجربه در زمینه ساخت هود های آزمایشگاهی را می توان بهترین گزینه برای مشاوره و خرید خوب معرفی کرد. لذا شما همواره می توانید با شرکت در تماس باشید.

https://royaniran.com/