برای اینکه به رمز و راز زیبایی صورت و چهره پی ببریم فقط کافی است سلامت بدن را از هر نظر در نظر داشته باشیم. زیرا  از کوزه همان برون تراود که در اوست.

با توجه به این ذهنیت با ادامه این مقاله همراه ما باشید تا نکاتی را با استفاده از راهکارهای موضعی و درونی بیان کنیم تا بتوانید به زیبایی پوست دست یابید.

راهکارهای خانگی برای زیبای صورت

برای اینکه بتوان به زیبایی صورت دست یافت ابتدا لازم است نکات مهمی را رعایت کرد. هر آنچه که می خوریم یا حتی استشمام می کنیم روی سلامت پوست تاثیر گذار است. راهکارهای موضعی و خوراکی یا نکات متعدد دیگر وجود دارند که روی زیبایی پوست تاثیر گذار هستند. بیاید در ادامه آنها را بررسی کنیم.

1. استرس دشمن زیبایی پوست

یکی از بدترین گزینه ها برای پوست، استرس است. تغییر حالات روحی معمولا روی پوست نمایان می شود. استرس هورمون کورتیزول در بدن را افزایش می دهد که این موضوع سبب اختلال در عملکرد بسیاری از ارگان های بدن می شود. از این رو مدیریت شرایط بحرانی و مدیریت استرس مهمترین گام برای زیبایی پوست خواهد بود.

2. پاکسازی مناسب پوست

از دیگر نکاتی که برای زیبایی پوست موثر است پاکسازی آن است. در مواردی که همیشه آرایش می کنید، نباید اجازه دهید حین خواب آرایش روی صورت باقی بماند. زیرا در زمان خواب روزنه های پوست باز می شوند و هر آنچه از آلودگی های روز در پوست نشسته است به سطح زیرین پوست نفوذ خواهد کرد.

این موضوع می تواند آکنه و جوش را در پی داشته باشد و علاوه بر آن سبب نفوذ در بافت های پوست شود. این موضوع پیری زودرس برای پوست و چین و چروک را در پی خواهد داشت.

با توجه به این موارد توصیه می کنیم آرایش را به مدت طولانی روی پوست نگه ندارید و در سریع ترین زمان ممکن پوست را با شوینده مناسب شست و شو دهید. بعد از آن نیز با مرطوب کننده مناسب باید پوست را مرطوب کرد.

3.  آبرسانی به پوست

از دیگر راهکارهای مهم برای تضمین سلامت پوست آبرسانی به آن است. این موضوع دو حالت مختلف را شامل می شود:

  1. نوشیدن آب کافی برای آبرسانی به پوست
  2. آبرسانی پوست به صورت موضعی

این دو مورد باید برای پیشگیری از چین و چروک روی سطح پوست رعایت شوند.

4. استفاده از ماسک های طبیعی مختلف

یکی از راهکارهای عالی موضعی برای حفظ سلامت پوست، به کار بردن انواع ماسک های طبیعی است. در ادامه چند نمونه از آنها را آموزش خواهیم داد.

ماسک عسل

یکی از گزینه های عالی برای پوست عسل است. با استفاده از عسل برای تهیه ماسک می توان از پیری زودرس پوست جلوگیری کرد. حتی لطافت پوست را نیز در پی دارد. برای این منظور کافی است عسل را با چند قطره آب لیمو ترش تازه ترکیب کرده و روی پوست بمالید. بعد از 20 الی 40 دقیقه باید پوست را با آب ولرم شست و شو داد. پیشنهاد میکنیم از یک مرطوب کننده یا آبرسان مناسب بعد از شستشوی پوست به کار ببرید.

ماسک آلوئه ورا

از دیگر ترکیبات بسیار عالی طبیعی برای پوست، ماسک آلوئه ورا است که می توان با ترکیبات مختلف آنرا تهیه کرد. برای این منظور باید ژل داخل آلوئه ورا را تخلیه کنید و داخل مخلوط کن بریزید. سپس به آن چند قطره روغن زیتون و چند قطره آب لیمو ترش اضافه کنید. مخلوط کن را روشن کنید تا ترکیبی یکدست حاصل شود. این ترکیب را برای روی پوست صورت یا بدن می توانید استفاده کنید. البته به دلیل داشتن روغن زیتون روی پوست خشک نمی شود و می توانید آن را تا هر زمانی که لازم است روی پوست نگه دارید.

ماسک جو دوسر

در مواردی که نیاز به لایه برداری پوست وجود دارد، استفاده از جو دوسر گزینه ای بسیار عالی است. برای این منظور فقط باید مقداری شیر را به همراه جو دوسر ترکیب کنید و کمی جوش شیرین اضافه کنید. خمیر به دست آمده را روی سطح پوست ماساژ دهید.

این کار را برای هر قسمت از پوست باید انجام داد. در انتها پوست را با آب ولرم شستشو دهید و حتما با آبرسان مناسب پوست را مرطوب نگه دارید. زیرا پوست لایه برداری شده است و ممکن است کمی خشک شده باشد. این کار باعث پیشگیری از چروک شدن آن می شود.

5. تغذیه مناسب برای زیبایی و سلامت پوست

از دیگر نکات مهمی که باید برای زیبایی و سلامت پوست در نظر گرفت به تغذیه و رژیم غذایی مربوط می شود. در بیشتر موارد، تغذیه به طور مستقیم روی زیبایی و سلامت پوست تاثیر دارد. از این رو باید در انتخاب مواد غذایی دقت کرد.

انواع میوه و سبزیجات برای سلامت پوست مفید هستند. زیرا سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز برای تغذیه پوست هستند. اما برخلاف آنها، مواد غذایی چرب مانند سرخ کردنی ها، فست فود، انواع سس یا ادویه با مصرف زیاد میتوانند سبب بروز جوش و آکنه روی سطح پوست شوند.

حتی استفاده از گرمی ها نیز می تواند دلیلی برای بروز جوش روی سطح پوست شود که بهتر است مقدار متعادلی از آنها را در رژیم غذایی به کار برد.

6. توجه به سلامت بدن

گاهی مشکلات بدنی هستند که سبب بروز مشکلات پوستی می شوند. به ویژه مشکلات خون و کبد تاثیر مستقیم خود را روی پوست نشان می دهد. اگر مشکل پوستی خاصی وجود داشته باشد معمولا متخصصین توصیه می کنند آزمایشات متعددی انجام شود تا ریشه اصلی آن را پیدا کنند.

از این طریق می توانند راهکاری اصولی و درست را در اختیار قرار دهند. با توجه به این موارد توصیه می کنیم برای بهبود زیبایی پوست به هیچ وجه از داروهای خودسرانه استفاده نکنید. زیرا ممکن است سلامت بدن را در نظر نداشته باشد و سبب تشدید مشکلات بدنی شود.

7. شست و شوی پوست

برای اینکه سلامت پوست را حفظ کنیم یکی از راهکارهای موضعی که باید انجام داد، شست و شوی مناسب آن است. برای این منظور باید با توجه به نوع چرب، معمولی و یا خشک بودن پوست، شوینده مناسب را انتخاب کرد. دمای آب متعادلی برای شستشوی پوست باید برگزید و همینطور بعد از شستشوی صورت، از مرطوب کننده و آبرسان مناسب استفاده کرد تا از خشکی بیش از حد پوست جلوگیری شود.

در آخر

برای اینکه بتوان زیبایی و سلامت پوست را تضمین کرد باید نکات مهمی را برای مراقبت از پوست در نظر رفت. در این متن به برخی از آنها اشاره کردیم که تقریبا مهمترین آنها هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: