لک صورت و جوش از شایع ترین عارضه های پوستی است که به دلایل مختلفی به وجود می آید و حتی گاهی برخی از آن ها دلایل ژنتیکی دارند به طوریکه بدون دلیل خاصی انواعی از لکه ها بر روی صورت پدید می آیند.

گاهی نیز به دلایلی مانند قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید موجبات به وجود آمدن لکه های پوستی را فراهم می کند تا جایی‌که سالیانه افراد زیادی برای درمان این ضایعات پوستی به پزشکان متخصص پوست و مو مراجعه می کنند.

رر

 

لک های پوستی ناشی از افزایش رنگدانه های پوستی است که در اثر عوامل ژنتیکی و یا نور مستقیم نور خورشید به وجود می آید. در ادامه با ما همراه شوید تا پزشکان موثر در راه درمان لک و جوش های پوستی خدمت شما عزیزان معرفی نماییم.

 

 علل پیدایش جوش و آکنه های پوستی چیست؟

زمانی که به دلایل مختلف مانند تغذیه نامناسب، منافذ پوستی بسته شوند و راهی برای خروج چربی های اضافی پوست پیدا نشود، همه این چربی ها در زیر پوست جمع می شوند و در نهایت به حالت چرکین در می آیند.

این جوش ها معمولا در سنین نوجوانی بیشتر شایع است و این موضوع برای نوجوانان بسیار آزار دهنده خواهد بود. پزشک متخصص پوست و مو با تجویز یک سری آزمایشات هورمونی در پی پیدا کردن علل بروز این ضایعات پوستی می گردد و در نهایت پس از تشخیص علت بیماری، اقدام به تجویز دارو های مناسب می نماید.

 

آیا به دنبال رفع جای لک و جوش هستید؟

اگر لک و جوش های صورت به موقع درمان نشوند، ممکن است رَد آن ها برای همیشه بر روی پوست باقی بماند، به همین دلیل باید نسبت به درمان به موقع این ضایعات پوستی اقدام کرد. از گذشته تاکنون بر حسب پیشرفت علم و پیدایش روش های درمانی جدید اقدام به درمان جای لک و جوش می شود که البته این اقدامات همگی بر اساس تجویز پزشک متخصص باید انجام گیرد.

معمولا جای جوش و لکه در مراحل اولیه تنها به وسیله کرم های لایه بردار و یا برخی از دارو های خوراکی رفع می شود اما در صورت پیشرفت بیماری، ممکن است نیاز به درمان به روش های لیزر و یا عمل های جراحی کوچک احساس می شود.

بب

 

این نکته را فراموش نکنید که اگر درمان جای جوش و لکه بدون روش های علمی انجام شود و یا به صورت سطحی برطرف شود، احتمال بروز مجدد جوش و لک بسیار زیاد است؛ به همین دلیل پزشک متخصص پوست و مو در ابتدا علت بیماری را به روش های مختلف تشخیص می دهد و در نهایت روش درمانی مناسب را پیشنهاد می دهد.

 

 روش های درمانی لک و جوش صورت

روش های درمانی برای لک و جوش و یا رفع جای آن ها بر حسب پیشرفت بیماری انجام می شود و به همین دلیل تجویز دارو و یا هر روش درمانی دیگر نیاز به صلاح دید پزشک متخصص پوست و مو دارد. بر این اساس گاهی برخی از دارو های خوراکی برای رفع این ضایعات ناخوشایند استفاده می شود؛ اسید گلیکوریک، انواع آنتی بیوتیک ها، سولفور، اسید سالیسیلیک از انواع دارو های موثر در رفع لک و جوش صورت است.

از دیگر روش های درمانی که توسط پزشک متخصص پوست و مو انجام می گیرد شامل لایه برداری فیزیکی و لایه برداری شیمیایی است؛ لازم به ذکر است که پزشک متخصص بر اساس تجربیات خود اقدام به تجویز بهترین و کم عارضه ترین روش درمانی می کند.

 

انواع لایه برداری برای رفع جوش و لک های پوستی

لایه برداری شیمیایی: در این نوع لایه برداری به وسیله محلول های شیمیایی اقدام به برداشتن سلول های سطح پوست می شود تا از این طریق سلول های ناکارآمد که عامل اصلی بروز جوش بوده اند، از بین روند. قدرت محلول استفاده شده در این نوع از لایه برداری به سطح و عمق ضایعات پوستی بستگی دارد.

لایه برداری فیزیکی: در لایه برداری فیزیکی که برای از بین بردن جوش و لک های پوستی استفاده می شود، در واقع نوعی عمل جراحی سبک به کار می رود. بر حسب پیشرفت بیماری، پزشک متخصص پوست و مو به استفاده از روش درمانی موثر و کم عارضه می پردازد.

از جمله این لایه برداری های فیزیکی می توان به میکرودرم، پی آر پی، پانچ، لیزر، مزوتراپی و ... اشاره کرد که به صورت صد درصد لازم است توسط پزشک متخصص در این زمینه انجام گیرد چرا که هرگونه سهل انگاری در روند درمانی می تواند عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

 

استفاده از لیزر فرکشنال به منظور رفع جوش و لک های پوستی

یکی از روش های درمانی جوش، لک و آکنه های پوستی که زیر نظر پزشک متخصص انجام می شود، استفاده از لیزر فرکشنال است. در این روش از اشعه های نوری استفاده می شود به این صورت که اشعه های نوری با شعاع مورد نظر به محل جوش و لکه تابانده می شود تا در نهایت لایه های پوستی پاکسازی شوند. فراموش نکنید که این روش درمانی تنها برای رفع جوش و لکه به کار نمی رود بلکه در رفع مشکلات دیگری مانند چروک های پوستی به کار می روند.

لیزر فرکشنال چندان عوارض شایعی ندارد و تنها گاهی عوارض خود را با التهاب و قرمزی نشان می دهد. تجویز فرکشنال و استفاده از این روش باید توسط پزشک متخصص پوست و مو انجام گرفته و به دلیل اهمیت بالای این روش، باید به دنبال انتخاب بهترین متخصص در این زمینه باشید. از این رو می توانید به بخش "لیست بهترین پزشکان رفع لک صورت و جوش" مراجعه کنید.

 

جمع بندی

درمان هرگونه مشکل پوستی از جمله جوش و لک های پوستی نیازمند مشاوره و درمان توسط پزشک متخصص پوست و مو زیبایی است. روش های درمانی که توسط پزشک ارائه می شود بر حسب شرایط بیماری و پیشرفت آن ممکن است در قالب داروهای خوراکی، لیزر، لایه برداری شیمیایی، لایه برداری فیزیکی و هر روش درمانی دیگری انجام گیرد. به منظور دسترسی به بهترین پزشکان متخصص در زمینه پوست و مو و زیبایی می توانید به سایت پذیرش ۲۴ مراجعه کرده و پس از انتخاب پزشک مربوطه نسبت به رزرو نوبت و شرکت در جلسات مشاوره اقدام نمایید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: