آیا تا به حال احساس کرده‌اید که بار سنگینی را حمل می‌کنید که هیچ کس دیگری نمی‌تواند آن را ببیند؟ یا اینکه در بلاتکلیفی گیر کرده‌اید و نمی‌دانید چگونه به جلو حرکت کنید؟ اگر در حال تجربه پریشانی عاطفی هستید یا برای مقابله با چالش‌های زندگی تلاش می‌کنید، درمان فردی، که به عنوان روان درمانی فردی نیز شناخته می‌شود، به عنوان راه حل شناخته می‌شود. ما در ادامه به چیستی روان درمانی فردی و مواردی که نیاز است شما در این رابطه بدانید نیز می‌پردازیم. 

روان درمانی فردی چیست؟

درمان فردی (همچنین به عنوان روان درمانی، گفتگو درمانی یا مشاوره فردی نیز شناخته می‌شود) یک درمان سلامت روان است که شامل جلسات انفرادی بین یک درمانگر و یک مراجع است.

روان درمانی فردی درمان مشکلات یا اختلالات عاطفی و شخصیتی با استفاده از ابزارهای روانشناختی است. به عبارت دیگر، درست مانند نحوه درمان تب یا سرماخوردگی توسط یک پزشک، درمان‌هایی وجود دارد که به درمان مشکلات ماهیتی عاطفی کمک می‌کند. این مشکلات می‌توانند از درگیری‌های عاطفی خفیف تا آسیب شناسی‌های روانی شدید متغیر باشند. بنابراین فردی که با مشکلات زناشویی مواجه است و همچنین فردی که از افسردگی رنج می‌برد می‌تواند به دنبال روان درمانی باشد.

در اینجا برخی از مشکلات یا مسائلی وجود دارد که می‌توان از طریق روان درمانی به آن‌ها کمک کرد:

 1. مشکلات مقابله با عوامل استرس زا
 2. تروما و تجربیات مرتبط
 3. انواع مختلف مشکلات پزشکی مانند زوال عقل، هذیان، ناتوانی و غیره.
 4. انواع بیماری‌های روانی مانند افسردگی، اضطراب، اختلال وسواس فکری، اسکیزوفرنی و غیره.
 5. تعارضات زناشویی و بین فردی.
 6. افرادی که به دنبال رشد شخصی و خودشکوفایی هستند.

انواع روان درمانی چیست؟

روان درمانی 1

انواع مختلفی از درمان‌ها برای مشکلات و مسائل مختلف طراحی شده است. بعضی از آن‌ها عبارت است از:

 • درمان شناختی رفتاری

یک درمان کوتاه مدت با هدف تغییر افکار، احساسات و رفتار با شناسایی افکار غیر مفید و جایگزینی آن‌ها با افکار مفید.

 • درمان روان پویا

یک درمان طولانی مدت است که عمیق‌تر می‌شود و سعی می‌کند تعارضات درونی را که باعث ایجاد مشکلات می‌شود درک و حل کند.

 • درمان مبتنی بر اصلاح رفتار

عمدتاً برای کودکان برای تغییر الگوهای رفتاری دشوار استفاده می‌شود.

 • بیوفیدبک

بیوفیدبک تکنیکی است که شامل نظارت بر وضعیت فیزیولوژیکی یک فرد و بازگرداندن اطلاعات مربوط به آن به آن فرد است.

بیش از 100 روش مختلف درمانی وجود دارد که بسته به تخصص متخصص و نیاز مراجع، انتخاب می‌شود.

چه کسی روان درمانی فردی را انجام می دهد؟

یک فرد آموزش دیده و واجد شرایط در روانشناسی (بالینی، مشاوره و رشته‌های مرتبط) باید روان درمانی را انجام دهد. روانپزشکان آموزش دیده در زمینه روان درمانی نیز واجد شرایط هستند. آن‌ها باید دانش عمیقی در موضوعات مختلف روانشناختی و درمان‌های مرتبط داشته باشند. اکثر درمانگران دارای مدرک کارشناسی ارشد در روانشناسی بالینی یا مشاوره هستند. از عناوین حرفه‌ای مختلفی بر اساس مدارک تحصیلی استفاده می‌شود مانند روانشناس بالینی، روانشناس مشاور، روان درمانگر و مشاور.

چه کسانی باید به سراغ روان درمانی فردی بروند؟

مشاور فردی 2

هر کسی که موارد زیر را تجربه کند:

 1. مسائل/مشکلات روانشناختی مانند تغییر در احساسات، افکار یا اعمال
 2. پریشانی و اختلال قابل توجه در زندگی آن‌ها
 3. نیاز به صحبت یا بیان افکار و احساسات خود داشته باشید.
 4. به دنبال رشد شخصی و خودشکوفایی باشید.

در روان درمانی فردی چه انتظاری باید داشت؟

انجام درمان می‌تواند تصمیم بزرگی به نظر برسد که فرد باید بگیرد. با این حال، در واقعیت رفتن به یک پزشک برای کمک به شما برای مقابله با مشکلات‌تان است. درمان در محیط‌های مختلفی مانند بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، مراکز درمانی، مراکز توانبخشی و غیره بسته به نیاز برای مشکلات مختلف انجام می‌شود.

با این حال، در اینجا برخی از جنبه‌های رایج وجود دارد که می‌توان در حین انجام روان درمانی فردی انتظار داشت:

 • یک فضای امن بدون قضاوت که در آن می‌توانید همه چیز را بدون هیچ تردید و ترسی بیان کنید.
 • تضمین محرمانه بودن این که هر آنچه را که به اشتراک می‌گذارید نباید فاش شود یا با کسی خارج از اتاق درمان به اشتراک گذاشته شود.
 • برنامه‌های درمانی متمرکز و فردی که به طور خاص برای رفع مشکلات/ نیازهای فرد طراحی شده‎اند.
 • بسته به نیاز و شدت مسائل، درمان می‌تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد.

عناصر کلیدی درمان فردی چیست؟

مشاوره فردی 3

بیشتر اشکال درمان فردی شامل این چهار عنصر کلیدی است:

1. ایجاد یک رابطه درمانی:

اولین گام در درمان، ایجاد ارتباط بین درمانگر و درمانجو است. این شامل ایجاد یک محیط امن و حمایتی است که در آن مراجعان بتوانند در بیان نگرانی‌های خود احساس راحتی کنند.

2. شناسایی مناطق مشکل:

هنگامی که یک رابطه برقرار شد، درمانگر و درمانجو با هم کار می‌کنند تا زمینه‌های خاصی از زندگی مراجع را که باعث ناراحتی می‌شود شناسایی کنند. این ممکن است شامل بحث در مورد تجربیات گذشته، چالش‌های فعلی و اهداف آینده باشد.

3. تدوین استراتژی‌های مقابله:

هنگامی که زمینه‌های مشکل شناسایی شد، درمانگر و درمانجو با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا راهبردهای مقابله‌ای را برای مدیریت علائم ایجاد کنند. این ممکن است شامل یادگیری مهارت‌های جدید، تغییر الگوهای افکار منفی یا ایجاد عادات سالم باشد.

4. اندازه گیری پیشرفت:

در طول فرآیند درمان، درمانگر و درمانجو پیشرفت مراجع را در جهت اهداف خود ارزیابی خواهند کرد. این ممکن است شامل تعیین معیارهای خاص یا ارزیابی تغییرات در رفتار، افکار یا احساسات مشتری باشد.

توجه به این نکته ضروری است که روند درمان برای هر فرد و نگرانی‌های خاص او منحصر به فرد است. بنابراین، درمانگر ممکن است رویکرد و تکنیک‌های خود را به گونه‌ای تنظیم کند که بیشتر با نیازهای مراجع مطابقت داشته باشد.

درمانگر همچنین ممکن است از مداخلات و ابزارهای درمانی مختلف برای کمک به مراجع برای کشف افکار و احساسات خود، از جمله تمرکز حواس، تکنیک‌های آرامش، تجسم و هنر درمانی استفاده کند.

مزایای درمان فردی چیست؟

یکی از مزایای اصلی درمان فردی این است که فضای امنی را برای کشف افکار، احساسات و نگرانی‌های شما ارائه می‌دهد که به درک عمیق‌تر مسائل و مدیریت موقعیت‌های دشوار کمک می‌کند. درمانگر با بیمار کار خواهد کرد تا یک برنامه درمانی شخصی ایجاد کند که علائم خاص، تجربیات زندگی و اهداف او را در نظر بگیرد.

درمان فردی چندین مزیت دیگر نیز دارد، از جمله:

 1. بهبود تنظیم هیجانی و مهارت‌های مقابله‌ای
 2. افزایش خودآگاهی و عزت نفس
 3. افزایش مهارت‌های ارتباطی
 4. کاهش علائم اضطراب و افسردگی
 5. بهبود مهارت‌های تصمیم گیری و توانایی حل مسئله
 6. افزایش تاب آوری و توانایی مدیریت استرس
 7. کمک به افراد برای بهبود سلامت عاطفی خود
 8. کنار آمدن با مشکلات سلامت روان

نتیجه گیری

در دنیایی که بیماری روانی و سلامت روان همچنان یک تابو باقی مانده است، انجام روان درمانی ممکن است یک کار دشوار به نظر برسد. با این حال، هر چه بیشتر بتوانیم جامعه‌ای ایجاد کنیم که فرآیندهای ذهنی ناسالم را شناسایی کند، بهتر رشد می‌کنیم. بیایید عبارت روان درمانی را عاری کنیم و هر زمان که نیاز بود از یک روان درمانگر کمک بگیریم. کمک گرفتن به صورت آنلاین و حضوری از طریق روان‌شناسان مختلف همچون دکتر مهسا کاشفی زاده به شما در داشتن یک زندگی بهتر کمک می‌کند.