دلایل متعددی می تواند به تخلیه ماده ای قهوه ای رنگ پس از عادت ماهانه منجر شود.در حالیکه این ترشحات ممکن است در برخی از افراد طبیعی باشد اما در برخی دیگر ممکن است به معاینه پزشک نیاز داشته باشد.در این مقاله از علل احتمالی این حالت سخن می گوییم.

ترشحات واژن بخشی از چرخه قاعدگی است و بسیاری از زنان تجربه خروج ترشحات قهوه ای رنگ را پس از دوران پریود دارند. البته دلیل این امر ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.در حقیقت، وجود این ترشحات قهوه ای رنگ را نمی توان یک علامت هشدار دهنده برای بیماری بحساب آورد.فراموش نکنید که یک زن سالم نیز امکان دارد این ترشحات قهوه ای را قبل ، در حین و یا بعد از پریود نیز تجربه کند. در زیر برخی از علل وقوع این را مورد اشاره قرار می دهیم.

علل وجود ترشحات قهوه ای رنگ پس از پریود

ـ تاخیر در پریود: تاخیر در دوره پریود می تواند منجر به خروج ترشحات قهوه ای و یا قرمز رنگ شود. اغلب اوقات ترشحات قهوه ای رنگ پس از دوران پریود، به بافت آندومتر( پوشش داخلی رحم که منجر به خونریزی قاعدگی می شود.) مربوط می شود. در واقع به نوعی این فرآیند تمیز کردن رحم است چرا که خون های قدیمی تر قهوه ای رنگ بنظر می رسند. بنابراین بافت خون قدیمی از بدن خارج می شود.

ـ آسیب به اعضای داخلی : به نوعی دیگر این ترشحات قهوه ای ممکن است در نتیجه تغییر رنگ خون باشند به این معنا که امکان دارد نشانه ای از آسیب به قسمت داخلی دستگاه تناسلی باشد و در اینصورت فرد به معاینه کامل نیاز دارد.همچنین می تواند نتیجه ساییدگی ، نوعی پولیپ ، آسیب به سطح و یا دهانه رحم باشد.

ـ خونریزی : این ترشحات قهوه ای رنگ ممکن است پس از 3 تا 4 هفته از دوران قاعدگی به ویژه زمانیکه شما در رابطه جنسی کنترل نشده هستید، مشاهده شوند.این خونریزی و یا لکه بینی نشانه ای از بارداری است.

ـ علل دیگر : دلایل دیگر که می توانند منجر به این ترشحات شوند و فرد حتما باید توسط پزشک معاینه شود، عبارتند از :

عفونت قارچی مکرر، بیماری التهابی لگن، واژینوز باکتریال ، سرطان دهانه رحم و بیماری های مقاربتی همانند کلامیدیا، سوزاک و زگیل واژن.

نحوه درمان

رسیدن به ریشه و نتیجه این مشکل تنها با وجود ترشحات قهوه ای رنگ دشوار است. با این حال وجود آن برای مدت زمان طولانی و یا مقدار زیاد می تواند مشکل ساز شود. اگر ترشحات قهوه ای در نتیجه تاخیر در پریود باشند پس از چرخه قاعدگی متوقف می شوند. اگر این مشکل ادامه پیدا کرد بهتر است که با یک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. اگر که علت آن جدی باشد ممکن از ترشح قهوه ای رنگ با علائم دیگری نظیر خارش، خشکی واژن ، درد هنگام مقاربت ، بثورات پوستی ، تکرر ادرار ، از دست دادن اشتها، خونریزی رحمی ، احساس سوزش در داخل واژن ، نوسانات خلقی و افسردگی همراه باشد.

علائم فوق نباید نادیده گرفته شوند، باید فورا با پزشک معالج مشورت کنند و درمان های لازم را برای تخلیه آن انجام دهند.درمان این ترشحات قهوه ای رنگ با توجه به علل ایجاد کننده آن ممکن است متفاوت باشد. بطور مثال متخصص زنان شما ممکن است با تجویز داروهای ساده و ایجاد تغییرات غذایی کوچک و یا شیوه زندگی شما با این مشکل مقابله کند.در شرایط جدی ، مکمل ها ، جراحی ، شیمی درمانی ، آزمایش پاپ اسمیر و دیگر آزمایشات پزشکی ضروری است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: