کلامیدیا یک عفونت رایج مقاربتی است. که امکان دارد با برقراری رابطه جنسی محافظت نشده ( واژن ، مقعد یا دهان ) و یا از ناحیه تناسلی خود آن را به نایحه تناسلی طرف مقابل انتقال دهید. این عفونت به وسیله یک نوع باکتری به نام کلامیدیا تراکوماتیس که در منی و مایعات واژینال زندگی می کند ایجاد می شود. کلامیدیا بطور معمول اندام تناسلی را آلوده می کند اما همچنین می تواند روده ، چشم و گلو را نیز عفونی کند.

علائم کلامیدیا در مردان

ـ ترشح سفید از آلت تناسلی. ـ احساس سوزش هنگام دفع ادرار. ـ بیضه درد.

برخی از مردان ممکن است علائم خفیفی داشته باشند که بعد از 3 روز ناپدید شود.اما این بدان معنی نیست که عفونت از بین رفته باشد شما هنوز هم ممکن است به آن مبتلا باشید پس باید به دنبال روش های درمانی باشید.

علائم کلامیدیا در زنان

ـ نیاز به ادرار کردن به طور مکرر ( با احساس سوزش همراه است.) ـ ترشحات واژن غیرمعمول و بیش از حد ( معمولا سفید یا زرد )

علائم کوتاه مدت در حدود دو هفته بعد از رابطه جنسی محافظت نشده بروز می کنند اما اگر علائم در بدن شما وجود نداشتند به این معنا نیست که به این بیماری مبتلا نشده اید. این عفونت اغلبا بدون علامت ظاهر می شود پس همیشه بهتر است آزمایشیاتی انجام گیرد.

علائم بلندمدت کلامیدیا و عوارض آن

ـ درد و خونریزی در هنگام رابطه جنسی ـ ترشحات واژن ـ بیماری یا تب بالا ـ لکه بینی بین قاعدگی ـ پریودهای سنگین و غیر طبیعی ـ درد پشت یا شکم ـ احساس سنگینی دور باسن

این موارد بسیار جدی هستند و می توانند به بیماری التهابی لگن مرتبط باشد. اگر مبتلا به هریک از علائم بالا هستید با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

همچنین در نواحی چشم ، مقعد و گلو نیز می توانید به این بیماری مبتلا شوید. اگر مایع منی آلوده و یا مایع واژن را با چشم تماس دهید می توانید به ورم ملتحمه مبتلا شوید. اگر در ناحیه روده مبتلا به عفونت باشید ترشحات با درد و ناراحتی و خونریزی همراه خواهد بود.

اگر این عفونت درمان نشود ، می تواند مشکلات بسیار جدی برای سلامت شما ایجاد کند. در زنان این بیماری شامل بیماری التهابی لگن است که باعث ناباروری خواهد شد و همچنین خطر سقط جنین را افزایش می دهد. همچنین در مردان سبب تورم بیضه ها می شود. فرد به آرتریت واکنشی یا التهاب مفاصل نیز مبتلا می شود.

شیوه های درمانی کلامیدیا

شما می توانید کلامیدیا را براحتی با مصرف یک دوره آنتی بیوتیک درمان کنید.آریترومایسین و داکسی سیکلین دو آنتی بیوتیک رایج هستند که برای درمان این بیماری تجویز می شوند. حدود 95% از افرادی که آنتی بیوتیک ها را با توجه به دستورالعمل آنها مصرف می کنند از عفونت کلامیدیا خلاصی پیدا می کنند.

دوز آزیترومایسین برای افراد مبتلا به کلامیدیا دو قرص هم زمان در یک روز است. دوز داکسی سایکلین معمولا دو عدد کپسول در هرروز برای یک هفته است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: