زایمان در آب به فرآیند زایمان در آب گرم گفته می شود. برخی از زنان تصمیم می گیرند تا درد زایمان خود را در آب داشته باشند و زایمان خارج از آب صورت گیرد.برخی دیگر اما تصمیم می گیرند که زایمان و تولد هردو در آب صورت گیرد. کودک به مدت 9 ماه در مایع آمنیوتیک بوده است که تولد در یک محیط مشابه برای او می تواند آرام تر بوده و برای مادر نیز کم دردسرتر باشد.

ماماها ، مراکز تولد و تعداد بسیاری از متخصصین زنان و زایمان بر این باورند که کاهش استرس و درد ناشی از زایمان و کاهش عوارض جنینی در حین تولد یکی از فواید زایمان در آب بشمار می آید. بدون شک زایمان در آب باید تحت نظارت پزشک متخصص صورت گیرد.

فواید زایمان در آب چیست؟

فواید برای مادر

ـ آب گرم تسکین دهنده و آرام بخش است.

ـ در مراحل بعد از درد زایمان ثابت شده است که آب انرژی زنان را افزایش می دهد.

ـ حالت شناور بودن وزن بدن مادر را کاهش می دهد که این امر اجازه می دهد او آزادانه حرکت کند.

ـ شناور بودن سبب انقباضات موثر رحم می گردد ، گردش خون بهبود یافته ، در نتیجه اکسیژن در عضلات رحم بهتر در چرخش است همچنین درد کمتری برای مادر و اکسیژن بیشتری برای نوزاد به همراه خواهد داشت.

ـ غوطه ور بودن در آب به کاهش فشار خون بالا ناشی از استرس و اضطراب کمک می کند.

ـ بنظر می رسد که آب هورمون های ناشی از استرس را کاهش می دهد و اجازه می دهد که بدن مادر اندورفین که مهارکننده درد است تولید کند.

ـ آب باعث می شود که لگن آرام تر بوده و حالتی ارتجاعی پیدا کند که این امر باعث کاهش بروز و شدت پارگی شده و نیاز به اپپیزیوتومی و بخیه کاهش می یابد.

ـ از آنجاییکه آب بگونه ای در حفظ حریم خصوصی نقش دارد پس می توان گفت که اضطراب و ترس ناشی از زایمان را کاهش خواهد داد.

فواید برای نوزاد

ـ محیطی مشابه کیسه آمنیوتیک ایجاد می کند.

ـ استرس ناشی از تولد برطرف شده و در نتیجه اطمینان و احساس امنیت افزایش می یابد.

چه خطراتی برای مادر و نوزاد می تواند داشته باشد؟

در طول 30 سال گذشته تولد در آب محبوبیت بسیاری پیدا کرده است و تحقیقات بسیار کمی در رابطه با خطرات ناشی از آن صورت گرفته است. برخی از مطالعات در اروپا نرخ مرگ و میر پری ناتال ( مرگ قبل یا بعد از تولد ) در زایمان عادی و زایمان در آب را مشابه دانسته اند.

طبق مطالعات صورت گرفته ممکن است خطر آمبولی آب زمانی رخ دهد که آب وارد جریان خون مادر می شود هرچند که این تحقیقات 95% اطمینان خود را از ایمنی زایمان در آب اعلام داشته اند اما خطر آسپیراسیون ناشی از آب را نیز در نظر گرفته اند.

اگر نوزاد در کانال تول تحت فشار است یا بند ناف پیچ خورده است نوزاد ممکن است برای هوا با امکان استنشاق آب نفس نفس بزند. البته این یک اتفاق نادر است زیرا نوزادان تا زمانیکه در معرض هوا قرار نگیرند تنفس نخواهند کرد. و آنا همچنان به دریافت اکسیژن از طریق بند ناف می پردازند تا زمانیکه خود به خود نفس بکشند یا بند ناف قطع شود.

چه شرایطی برای تولد در آب ایده آل نیستند؟

ـ اگر تبخال تناسلی دارید بهتر است از زایمان در آب خودداری کنید زیرا تبخال براحتی از طریق آب انتقال پیدا می کند بنابراین شما باید در این زمینه با پزشک متخصص مشورت کنید.

ـ اگر نوزاد سروته قرار گرفته بگونه ای که اول پاها و دست ها نمایان می شوند.در رابطه با این حالت باید با پزشک متخصص مشورت نمایید.

ـ اگر یکی از موارد خونریزی بیش از حد و یا عفونت در شما تشخیص داده شد بهتر است از زایمان در آب صرفنظر کنید.

ـ اگر دو قلو حامله هستید. اگرچه زایمان در آب برای دوقلوها نیز صورت گرفته است اما بهتر است قبل از تصمیم گیری در این رابطه با پزشک متخصص خود مشورت نمایید.

ـ اگر زایمان زودرس است یعنی فرد انتظار تولد زودرس نوزاد را دارد تولد در آب توصیه نمی شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: