غدد جنسی شامل بیضه ها در مردان و تخمدان در زنان هستند. این اعضای بدن به ترتیب اسپرم و تخمک نیز تولید می نماید. همچنین هورمون هایی ترشح می نمایند که خصوصیات ثانویه جنسی نظیر موهای صورت و پستان ها که تفاوت های بین زن و مرد را ایجاد می کنند را تحت کنترل دارند. هورمون های جنسی نقش مهمی در پروسه تولید مثل بازی می کنند.

هم مردان و هم زنان، هورمون های جنسی مردانه (اندروژن) و هورمون های جنسی زنانه (استروژن، پروژسترون) تولید می نمایند، اما آندروژن ها در مردان و استروژن و پروژستون در زنان غالب هستند. اختلالات غدد جنسی ممکن است منجر به مشکلات متعددی در سلامتی فرد شامل اختلالات خصوصیات ثانویه جنسی گردد.

هیرسوتیسم

در بعضی زنان در نواحی صورت، قفسه سینه، شکم و سایر مکانها که به طور معمول در مردان مودار هستند، مو شروع به رویش می نماید. این رشد بیش از حد مو هیرسوتیسم نامیده می شود و ممکن است در اثر مصرف داروهایی نظیر فنی توئین (دپلانتین) که برای درمان بعضی اختلالات تشنجی و داروهایی که برای درمان و کنترل فشارخون بالا استفاده می شوند، پدید آید. اختلالات خاصی از غدد آدرنال و تخمدان ها می توانند منجر به پر مویی (هیرسوتیسم) شوند.

اگر پزشک نتواند توضیحی برای رشد موی غیر طبیعی پیدا کند به این حالت پرمویی (هیرسوتیسم) ایدیوپاتیک (بدون علت مشخص) گفته می شود. زنان دارای پرمویی بدون علت مشخص ممکن است مختصری و افزایش در حساسیت به هورمون های مردانه یا تولید این هورمون ها داشته باشند.این آندروژن ها هورمون هایی هستند که مربوط به مردان هستند ولی به میزان مختصر در بدن زن ها نیز تولید می شود. این حالت اکثراً هیچ مشکلی برای سلامتی ندارد ولی اغلب موجب نگرانی در مورد زیبایی می شود.

هیچ داروی خوراکی به طور اختصاصی برای درمان رشد غیر طبیعی مو مورد تأیید قرار نگرفته ولی داروهای متعددی ممکن است برای سرکوب سطوح آندروژنی و کنترل هیرسوتیسم به کار روند. این داروها شامل کورتیکواستروئیدها، داروی ایورتیک (ادرار آور) اسپیرونولاکتون و داروهای ضد بارداری خوراکی هستندکه حاوی هورمون های استروژن و پروژستون می باشند. یک دارویی که نیاز به تجویز دارد، کرم eflorthin است. این کرم به میزان 2 بار در روز تجویز شده و ممکن است رشد مو را کند کند.

به خاطر داشته باشید، اینها داروهایی قوی هستند که ممکن است یک سری عارضه جانبی نیز داشته باشند.علاوه بر این اینها در همه افراد اثر نمی کنند و در صورت تأثیر چندین ماه طول می کشد تا اثر شروع شود.سایر روش های کنترل موی ناخواسته مثل برداشتن موهای ناخواسته با لیزر ممکن است به این داروها ترجیح داده شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: