ژنیکوماستی اصطلاحی برای بزرگ شدن پستان افراد مذکر است. این پدیده یافته شایعی حین بلوغ است. حدود دو سرم پسر بچه ها حساسیت و بزرگی پستان ها را در این دوران تجربه می کنند: ژنیکوماستی در نتیجه تغییرات هورمونی رخ می دهد. یک مثال از این تغییرات به صورت عدم تعادل در نسبت استروژن به تستوسترون که به صورت نرمال با افزایش سن رخ می دهد، است.

این وضعیت برای نوزادان پسر نرمال است که دارای پستان های بزرگ باشند زیرا در معرض هورمون های استروژنی مادر بوده اند. این حالت به طور مشخص سریعاً از بین می رود. در مردان بالغ، شایع ترین علت ژنیکوماستی، هیپوگنادیسم (کم کاری غدد جنسی) است. این حالت ممکن است در اثر مصرف الکل، بعضی داروها و بعضی داروهای غیرمجاز مثل ماری جوانا، آمفتامین ها و هروئین ایجاد شود. بیماری مزمن کبدی، هپیرتیروئیدی و تومورهای نادر غدد درون ریز و همچنین سرطان پستان که خیلی نادر در مردان اتفاق می افتد می توانند موجب بزرگ شدن پستان شوند.

بعضی مردان و پسران چربی هایی در ناحیه سینه دارند که موجب می شود این طور به نظر آید که آنها پستان بزرگ دارند. این حالت ژنیکوماستی نیست.

درمان

اینکه شما به مردان برای ژنیکوماستی احتیاج دارید، بستگی به سن و نکاتی که پزشک از معاینه و شرح حال شما بدست می آورد. دارد در نوجوانان بزرگ شدن پستان معمولاً ظرف 2 تا 3 سال از بین می رود و درمانی برای این وضعیت لازم است پسرهایی کم سن و سال تر و مردان بالغ باید از این نظر بررسی می شوند که چیزی موجب مشکل آنها شده است.

درمان در مواقعی که بزرگی پستان ناشی از ک بیماری یا تومورباشد لازم است. در مردان دارای کمبود تستوسترون، جایگزینی هورمون باعث بهبودی قابل ملاحظه ای می شود. ندرتاً جرتحی برای بافت اضافی سینه لازم می شود. اگر پزشک شک به بدخیمی پستان نماید از شما مانوگرافی به عمل می آورد و یک نمونه بافتی کوچک (بیوپسی) برای بررسی آزمایشگاهی خارج می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: