وقتی هیپوگنادیسم حین بلوغ ایجاد می شود رشد را کند نماید و تکامل بسیاری از صفات ثانویه جنسی را مختل سازد پسری که به این مشکل گرفتار است ممکن است دچار افزایش توده عضلانی، صدای ضخیم و بیشتر شدن موهای بدن نشود. آلت تناسلی (پنیس) و بیضه ها احتمالاً رشد نخواهند نمود. تغییرات تکامل اسکلتی می توانند منجر به دست ها و پاهای بلند که نسبت به قد بدن نامتناسب است شوند.

در مردان بالغ هپیوگنادیسم می تواند منجر به اختلال نعوظ و ناباروری شود. همچنین می تواند منجر به کاهش رشد موهای صورت و بدن، نازک شدن پوست، ایجاد بافت پستانی (ژنیکوماستی) و کاهش توده استخوانی گردد. علاوه بر این تغییرات ذهنی و احساس نظیر نوسان وضعیت عاطفی، تحریک پذیری، کاهش تمایل جنسی و افسردگی نیز می توانند در کنار هیپوگنادیسم ایجاد شوند.

تشخیص

تشخیص زودرس و درمان می تواند به پیشگیری از بلوغ زودرس در پسر بچه ها کمک نماید و می تواند موجب محفوظ ماندن مردان بالغ از پوکی استخوان (استئوپروز) و سایر خطرات ناشی از عدم درمان هیپوگنادیسم گردد.

تشخیص هیپوگنادیسم بر مبنای نشانه ها و نتایج آزمایش های خون که سطوح تستوسترون را اندازه می گیرند است. مطالعات اضافی ممکن است برای مشخص ساختن علت به کار روند. اینها شامل آزمایشات هورمونی، بررسی مایع منی عکسبرداری از هیپوفیز، مطالعات ژنتیکی و نمونه برداری از بیضه هستند.

درمان

درمان بستگی به علت دارد. درمان جایگزینی تستوسترون توسط تزریق، برچسب یا ژل می تواند در جایگزین نمودن سطوح نرمال تستوسترون موثر باشد. در پسرها این کار می تواند بلوغ را تحریک نماید. هیچ درمان موثری برای جایگزین نمودن تولید اسپرم در صورتی که فرد مبتلا به هیپوگنادیسم اولیه باشد وجود ندارد، اگر علت مشکلات هیپوفیزی باشند، هورمون های هیپوفیز ممکن است باعث تحریک تولید اسپرم و برقراری باروری فرد شوند. تومور هیپوفیز به خارج ساختن جراحی ساختن جراحی، دارودرمانی یا جایگزینی هورمونی نیاز دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: