احتمالاً آنچه شما فکر می کنید نیست. بیشتر مردم اگر چیزی راجع به پروستات شنیده باشند آن را یک اندام جنسی مردانه تصور می کنند. پروستات گرچه در مجاورت اندام جنسی قرار دارد اما یک عضو جنسی محسوب نمی شودو در واقع پروستات غده ای از دستگاه تناسلی مردانه استکه در جلو راست روده و قاعده مثانه- عضوی که ادرار را در خود ذخیره می کند- قرار دارد. پروستات بخشی از پیشابراه را احاطه می کند. پیشابراه مجرایی است که ادرار را از مثانه به آلت تناسلی هدایت می کند.

گاهی عده ای که تصور مبهمی از پروستات دارند- و در عین حال به این امر واقفند که پروستات یک عضو جنسی نیست- آن را با پیشابراه پروستانی اشتباه می گیرند. پیشابراه پروستانی بخشی از پیشابراه است که در داخل پروستان قرار دارد و چون موضوع بحث ما در اینجا تشریح پروستان است، توضیح بیشتری درباره آن می دهیم. پیشابراه پروستانی به اسفنکتر خارجی پیشابراهی منتهی می شود. این اسفنکتر ماهیچه ای است که اگر شما در حین تخلیه ادرار بخواهید ادرار خود را به یکباره قطع کنید آن را بطور ارادی منقبض می کنید اسفنکتر دیگری هم در محل اتصال دامنه مثانه و پیشابراه وجود دارد که به طور غیر ارادی کار می کند. هر دوی این اسفنکتر ها همانند دریچه عمل کرده و ادرار را در مردان کنترل می کنند.

پروستات به چه چیز شباهت دارد؟

شکل و اندازه پروستات در یک مرد بالغ مانند یک گردوی بزرگ است. حدود بیست گرم یا کمی کمتر از سی گرن وزن دارد. اگر آن را در زیر میکروسکوپ مشاهده کنید توده ای از ماهیچه، غدد و بافت همبند به چشم می خورد سطح خارجی پروستات با لایه ضخیمی از ماهیچه پوشیده شده که غالباً کپسول پروستات نامیده می شود. چون همانند کپسولی پروستات را در برگرفته یا آن را پوشانده است.

از آنجا که در داخل پروستات هیچ تقسیمی بندی یا محدوده خاصی وجود ندارد، پزشکان اغلب از آن به عنوان غده ای که از نواحی یا لوبها تشکیل شده است، نام می برند. ناحیه مرکزی آن پیشابراه را احاطه می کند. یک ناحیه محیطی بزرگتر ناحیه مرکزی را در برمی گیرد و یک ناحیه انتقالی کوچک، اما مهم از دید پزشکی، هم در مجاورت اسفنکتر پیشابراهی داخل ناحیه مرکزی قرار می گیرد. در واقع پزشکان هنگام معاینه، این نواحی یا لوبها را بررسی می کنند.

همان گونه که گفتیم پروستات یک غده است، چون تعریف غده شامل هر چیزی است که از خود ترشحاتی تولید می کند. از طرف دیگر یک غده جنسی محسوب می شود و نقش اصلی آن در زندگی انسان مشارکت در تولید مثل جنسی است. تقریباً در همان زمانی که بیضه های یک پسر توانایی تولید اسپرم را کسب می کنند، غده پروستات هم به اندازه کافی برای تولید مایع منی که نقش حمایت اسپرم را به عهده خواهد داشت، تمایز می یابد. غدد کوچک فراوانی داخل پروستات وجود دارند که تقریباً به طور مداوم این ترشحات را تولید و در خود ذخیره می کنند. در واقع 90 درصد از منی شیری رنگی را که در اوج لذت جنسی انزال می شود پروستات می سازد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: