اختلاف نظرهای زیادی در مورد سنی که در آن مردان باید برای اولین بار توشه رکتال شوند و تناوب زمانی معاینات بعدی وجود دارد.

انجمن سرطان آمریکا پیشنهاد می کند که این معاینه برای تمام مردان بالای چهل سال- یا بالای سی سال در افرادی که در گروه های پرخطر ابتلا به سرطان قرار دارند- سالی یک بار انجام شود.

ساعت بعضی پزشکان ده سال دیگر به صدا در می آید. آنها پیشنهاد می کنند که این معاینه از مردان بالاتر از پنجاه سال یا اگر شخص سابقه خانوادگی سرطان پروستات دارد . بالاتر از چهل سال و سالی یک بار شروع شود. برخی مقامات بهداشتی که در محدوده انجمن سرطان آمریکا نیستند، معتقدند مردانی که سن آنها هفتاد یا بیشتر است و هیچ علامتی دال بر سرطان پروستات ندارند ، مجازند دیگر توشه رکتال نشوند. زیرا رشد سرطان پروستاتی که پزشکان انتظار وقوع آن را در اینها دارند، به قدری کند است که این قبیل افراد قبل از بروز آن به علل دیگری می میرند. بنابه گزارشهای انجمن سرطان آمریکا در حال حاضر حتی با وجود به کار بردن روشهای آسان تر توسط بسیاری از پزشکان تنها کمتر از نیمی از مردان آمریکایی که بایستی مرتباً مورد این معاینه قرار گیرند به آن تن می دهند. و این به آن معناست که تعداد زیادی از مردان برای سلامتی خود اهمیتی قائل نیستند.

آیا معاینات جسمی دیگری هم وجود دارد ؟

بسته به اینکه پزشک به چه بیماری ای شک کند ممکن است مثانه شما را بفشارد یا آلت تناسلی و بیضه های شما را معاینه کند، اما لمس راست روده یک معاینه جسمی اولیه است. به علاوه با توجه به علائمی که در شما وجود دارد. آزمایشهای تشخیصی فراوانی می تواند از شما به عمل آید. یک آزمایش مجاری ادرار وجود دارد که سیستوسکوپی نامیده می شود و من راجع به آن مطالبی شنیده ام. این آزمایش چیست ؟

سیستوسکوپی عبارت است از عبور دادن یک سیستوسکوپ- لوله ای باریک و توخالی که یک سمت آن روشن و حاوی عدسی است و در سمت دیگر دارای عدسی چشمی است- از راه سوراخ آلت تناسلی به داخل پیشابراه و سپس مثانه.

سیستوسکوپی اقدامی اساسی و با ارزش است. چون به پزشکان در تشخیص بهتر بیماریهای پروستات کمک می کند. با استفاده از عدسیهای مختلف پزشکان می توانند داخل پیشابراه پروستاتی را ببیند و التهاب را تشخیص دهند. اگر پیشابراه پروستاتی پروستاتی بزرگ شده باشد سیستوسکوپی می تواند میزان انسداد پیشابراه پروستاتی را تعیین کند و می توان از آن برای تعیین اندازه و وزن بافت مسدود کننده پروستات و هر احتقان ادراری (مقداری ادرار که به علت عدم توانایی عبور از پیشابراه درون مثانه احتباس یافته است) استفاده کرد. سیستوسکوپ همچنین در بیمارانی که سرطان پروستات دارند برای تعیین محل منبع خونریزی پروستاتی و بررسی میزان فشاری که تومور روی پیشابراه وارد می کند به کار می رود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: